دفاع شخصی
درستكار:

خودم را عقل کل نمی دانم

خودم را عقل کل نمی دانم

به گزارش دفاع شخصی سرمربی تیم ملی کشتی آزاد بزرگسالان اظهار داشت: از زحمات کادرفنی قبلی تشکر و برای شروع کار در جایگاه سرمربیگری تیم ملی از تمامی بزرگان کشتی رخصت می طلبم.به گزارش دفاع شخصی به نقل از ایسنا، پژمان درستکار درباره حضورش در جایگاه سرمربیگری تیم ملی اظهار نمود: ابتدا باید از زحمات کادرفنی قبلی تشکر کرده و برای شروع کار در جایگاه سرمربیگری تیم ملی از تمامی پیشکسوتان و بزرگان کشتی کشورمان و تمام کسانی که پیش از من این مسئولیت را بر عهده داشته اند رخصت بطلبم. از تمام بزرگان و پیشکسوتانی که طی روزهای اخیر تماس گرفته و اظهار لطف کردند، نیز تشکر می کنم و امیدوارم بتوانم گام مثبتی در راه اعتلای کشتی کشورم بردارم.
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد درباب برنامه هایش جهت پیشبرد اهداف و منافع کشتی در رویدادهای پیش رو خاطرنشان کرد: ضمن استفاده از تمام ظرفیت ها، به چرخه انتخاب ملی پوشان پایبند خواهم بود. با عنایت به اعتقادی که به چرخه انتخاب ملی پوشان دارم، قاعدتا انتخاب و اعزام ملی پوشان به مسابقات مختلف را طبق چرخه پیش خواهم برد تا حقی از کسی ضایع نشود و بهترین نفرات انتخاب شوند. از طرفی معتقدم که سرمربی تیم ملی نباید هر دفعه برای هر مسابقه بخش زیادی از وقت و انرژی خودرا صرف انتخاب ملی پوشان و چیدمان تیم کند، بلکه همین وقت و انرژی باید صرف مسائل فنی شامل آنالیز، کار بر روی موارد تکنیکی و تاکتیکی، بالا بردن آمادگی جسمانی و ارتقاء عامل های روحی و روانی ملی پوشان شود. این را هم بگویم که خودم را در همه امور عقل کل نمی دانم و با اعتقاد به خرد جمعی، اهتمام می کنم از متخصصان علم تمرین، آنالیز، تغذیه، بدنسازی و... کمک و مشاوره بگیرم تا کار باکیفیت بهتری به سمت جلو حرکت نماید.
نفر چهارم رقابت های جهانی ۱۹۹۸ تهران در پاسخ به این سؤال که با عنایت به فاصله کوتاهی که تا رقابت های جهانی ۲۰۲۱ نروژ باقی مانده است، چگونه ریسک قرار گرفتن در جایگاه سرمربیگری تیم ملی را پذیرفته است، اظهار داشت: قبول کردن مسئولیت سرمربیگری تیم ملی بزرگسالان در این برهه زمانی کار آسانی نبود و با عنایت به فاصله بسیار کوتاهی که تا رقابت های قهرمانی جهان باقی مانده بود، هر کسی این مسئولیت را قبول نمی کرد، اما رییس و نایب رییس فدراسیون تاکید داشتند با عنایت به دغدغه ای که برای به اجرا درآوردن برنامه های بلندمدت و المپیکی دارند، ضروریست که با یک برنامه دقیق و مدون، کارم را در همین برهه حساس زمانی شروع کنم. البته باید بگویم که با وجود تاکید رییس فدراسیون برای قرار گرفتن در این جایگاه در همین برهه زمانی، اما تصمیم گیری در چنین شرایطی واقعا سخت بود و ابتدا چند روز فرصت خواستم تا تمام جوانب را بسنجم. در نهایت با توکل به خداوند و با عهدی که سال هاست با خودم بسته ام در خصوص این که هر جا کشتی به وجودم نیاز داشته باشد، مانند یک سرباز در خدمتش باشم، به این دعوت پاسخ مثبت دادم و امیدوارم بتوانم در راه پیشرفت این ورزش پرافتخار قدم بردارم.
درستکار درباب چگونگی انتخاب اعضای کادرفنی عنوان کرد: کادرفنی را طوری انتخاب کردیم که بتوانند تمام اوزان را پوشش فنی بدهند. در حقیقت این نکته بسیار مهمست که افرادی در این جایگاه قرار بگیرند که در اوزان مختلف قابلیت زیر و رو شدن با ملی پوشان را داشته باشند تا برخی زوایای کشتی را به بهترین شکل ممکن به ملی پوشان منتقل کنند.
ضمن احترام به همه ی مربیان عزیز، معتقدم افرادی که انتخاب شدند توانایی کمک به تیم ملی را دارند، زوایای مختلف کشتی را می شناسند و ضمن اشراف به کشتی روز دنیا در امور فنی حرف های زیادی برای گفتن دارند و می توانند بصورت میدانی به تیم کمک کنند. از طرفی نگاه من به مربیان تیم ملی این نیست که فقط یک سوت و کرنومتر به دست بگیرند و در مسابقات هم با یک حوله کشتی گیران را تر و خشک کنند. مربی تیم ملی یک جایگاه پراهمیت است و مربیانی که در چنین جایگاهی قرار می گیرند باید در امور فنی و آنالیز هم بتواند به سرمربی کمک نماید و اجازه مانور و ارائه توانمندی های خودرا داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: آقایان میرعمادیان، امینی و آقاجانی را به علت عملکرد مثبت در تیم ملی جوانان به رده سنی بزرگسالان دعوت کردیم. این نکته هم گفتنی است که برای نخستین بار از ۳ مربی مازندرانی در بدنه کادرفنی استفاده شده است، چونکه این حق استان مازندران است که با وجود تعداد زیادی ملی پوش، سهم بیشتری هم از مربیان تیم ملی داشته باشد. استان مازندران سال هاست که بحش اعظمی از بار کشتی کشور را به دوش می کشد و حضور ۳ مربی از این استان در کادرفنی حق آن هاست. از طرفی این اعتقاد شخصی بنده و اعتقاد فدراسیون کشتی است که باید در کالبد مربیگری تیم ملی روح تازه ای دمیده شود و فرصت در اختیار افراد جوان و آینده دار هم قرار بگیرد.
ملی پوش کشتی آزاد کشورمان در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی درباب برنامه هایش برای آماده سازی ملی پوشان جهت اعزام به رقابت های جهانی ۲۰۲۱ نروژ تصریح کرد: شرایط خیلی سخت است، چونکه برای نخستین بار در طول تاریخ مسابقات جهانی با این فاصله زمانی کوتاه نسبت به المپیک و در همه اوزان برگزار می گردد. از طرفی بحث ریکاوری و بازگرداندن کشتی گیران به فرم ایده آل بدنی و همین طور رساندن آنها به نقطه ایده آل روحی و روانی مطرح است و از سویی دیگر با سه گروه کشتی گیر که هر گروه شرایط خاص خودرا داشت مواجه هستیم. گروه اول از کشتی گیرانی هستند که در المپیک به میدان رفته اند، گروه دوم همین چند روز پیش در رقابت های جوانان جهان به روی تشک رفتند و گروه سوم هم باید در انتخابی کشتی بگیرند و طبیعتا نمی توانیم با این سه گروه که هر کدام شرایط خاص خودشان را دارند، به یک اندازه فشار بیاوریم.

وی خاطرنشان کرد: مواجه شدن با سه گروه خاص سبب شده بود تا ندانیم که دقیقا کجای کار قرار داریم و وضعیت جسمانی و میزان آمادگی کشتی گیران در چه مرحله ای قرار دارد. بنابراین ابتدا از دعوت شدگان تست آمادگی جسمانی گرفته شد تا میزان آمادگی هر نفر بصورت جداگانه به دست بیاید و برنامه تمرینی برای هر کدام از این سه گروه را بصورت بسیار دقیق و حساب شده تا روز برگزاری رقابت های قهرمانی جهان طراحی نماییم. اساسا هر کسی که دستی بر آتش کشتی دارد، به خوبی این مورد را می داند که طراحی تمرین برای سه گروه مختلف که هر کدام شرایط ویژه ای دارند، چقدر کار سخت و طاقت فرسایی است. بنابراین با یک تیم قدرتمند و با علم بالا در حوزه طراحی تمرین ساعت ها نشستیم تا با یک برنامه ریزی دقیق بتوانیم کشتی گیران هر سه گروه را با در نظر گرفتن شرایط ویژه ای که دارند به یک فرم ایده آل جهت حضوری موفق در رقابت های پیش رو برسانیم. همین طور یک تیم بسیار قوی در حوزه آنالیز در کنار تیم قرار گرفته است که بصورت بسیار دقیق نقاط ضعف و قوت ملی پوشان و حریفان آنها را شناسایی می کند تا در رقابت های جهانی کشتی گیر حرکات حریف را بشناسد و بداند که هدف حریف از برخی حرکات چیست و اصطلاحا دست حریف را بخواند و اجازه پیاده سازی تاکتیک ها را به حریف ندهد و با این کار بتوانیم اشتباهات را به حداقل برسانیم.

دارنده مدال طلای آسیا در رویارویی با این مورد که برخی اهالی کشتی گفته اند درستکار تجربه کار کردن با ملی پوشان را ندارد، اظهار داشت: در این خصوص باید بگویم که بارها در رقابت های لیگ، جام باشگاه های جهان و میادین دیگر ملی پوشان گذشته و حال را تمرین داده و به عناوین قهرمانی در لیگ و جام باشگاه های جهان رسیدیم. بدنه و شاکله اصلی تیم ملی هم از همین کشتی گیران تشکیل شده است و اتفاقا ارتباط اصولی، منطقی و خوبی بر اردوی تیم حاکم است.
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد در آخر تصریح کرد: در آخر باید به حضور جوانان در ترکیب تیم اشاره کنم. جوانانی که مدتی پیش در رقابت های جوانان جهان به روی تشک رفته اند و علاوه بر خستگی حضور در این رقابت ها، تجربه چندانی از حضور در میدان های بزرگ در رده سنی بزرگسالان هم را ندارند و باید در همین مدت کوتاه از هر نظر آنها را مهیای حضور در مسابقات جهانی نماییم. البته با همه این تفاسیر باید بگویم که به توانمندی جوانان اعتقاد دارم و می دانم که پتانسیل بالایی برای موفقیت در رقابت های پیش رو دارند. میرعمادیان، امینی و آقاجانی هم با وجود خستگی حضور در اردوها و مسابقات رده سنی جوانان، اما قبول زحمت کردند و در این زمان کنار تیم ملی بزرگسالان هم خواهند بود.
منبع:

1400/06/03
15:28:15
5.0 / 5
713
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد