دفاع شخصی
دباغیان:

دست خائنین به کاراته ایران را رو می کنم

دست خائنین به کاراته ایران را رو می کنم

به گزارش دفاع شخصی سرمربی سابق تیم ملی کاراته و عضو کمیته فنی کاراته، اظهار داشت: عده ای با خیانت به کشور، موجب محرومیت امیر مهدی زاده از مسابقات آسیایی ازبکستان شدند تا وی نتواند با بهره گیری از سهمیه قاره ای راهی المپیک توکیو شود.


غلامرضا دباغیان در گفتگو با ایسنا، درباره تصمیم کمیته فنی فدراسیون کاراته در خصوص قطع همکاری با سمانه خوش قدم سرمربی تیم ملی کاراته بانوان بعد از نمایش ضعیف سارا بهمنیار و حمیده عباسعلی در المپیک توکیو، اظهار نمود: متاسفانه بنده به سبب مبتلاشدن به کرونا و بعد از آن بیماری سیاتیک ۳ ماه است روز خوش ندیده ام و هم اکنون چند وقتی است مشغول فیزیوتراپی هستم، بنا بر این در نشست کمیته فنی نیز حضور نداشتم. اما برمبنای اطلاعاتی که به دستم رسید، سرمربیان تیم های ملی در این نشست گزارش عملکرد خود در المپیک را ارائه کردند. قرارداد آقای هروی تا اختتام بازی های آسیایی تمدید و اختتام همکاری خانم خوش قدم نیز اعلام گردید. در ارتباط با سرمربی جدید بانوان بنا شد اعضای کمیته فنی نظرات خودرا تا چند روز آینده به رئیس فدراسیون ارائه کنند، سپس جلسه دیگری اجرا شود تا بعد از جمع بندی های نهایی، سرمربی تیم ملی بانوان انتخاب و معرفی شود. به هر حال فدراسیون مسائل را بهتر می داند و حتما صلاح این بوده که چنین تصمیمی گرفته شود.

عضو کمیته فنی فدراسیون کاراته، درباره ارزیابی خود از عملکرد کاراته مردان و زنان ایران در المپیک توکیو، اظهار داشت: تیمی مثل ژاپن با ۸ سهمیه ببینید چند مدال در المپیک گرفته است؟ ما فقط یک سهمیه در بخش مردان داشتیم و به بهترین نتیجه که مدال طلا بود رسیدیم و از حیث نتیجه برمبنای تعداد سهمیه بالاتر از ژاپن ایستادیم. عده ای شیطنت کردند و نگذاشتند ما در وزن ۶۷- کیلوگرم مردان به سهمیه المپیک برسیم. بهمن عسگری نیز بخاطر یک اتفاق حضور در المپیک را از دست داد. حق کاراته ما این بود که با ۳ سهمیه کامل مردان راهی توکیو شود. با این وجود سجاد گنج زاده بعنوان تنها نماینده مردان ایران بهترین نمایش را داشت و موفق به کسب مدال طلای المپیک شد. طلای گنج زاده باارزش بود و باید به کاراته ایران بابت این مدال تبریک گفت. باید فدراسیون کاراته بیشتر حمایت شود. برخی ها فقط عیب ها را می بینند اما باید کارهای خوب هم دیده شوند. باید به جوانانمان انگیزه بدهیم و حمایتشان نماییم تا موفقیت ها هر چه بیشتر شود.

وی ادامه داد: حضور بانوان در المپیک برای ما راهگشا بود و زحمتشان را کشیدند اما نتیجه حاصل نشد. بانوان در کشورهای دیگر با آقایان نیز تمرین دارند که این مساله نقش مهمی در میزان آمادگی و تجربه شان دارد اما در ایران این امکان فراهم نیست. ما در بخش بانوان واقعا استعدادهای بسیار خوبی داریم که باید به درستی مدیریت شوند. به اعتقاد من اگر بیشتر روی بانوان سرمایه گذاری نماییم و در مباحث فنی نیز آنالیز بهتری داشته باشیم، می توانیم شاهد درخشش کاراته بانوان ایران باشیم. با مدیریت فنی درست، افزایش حضور در میادین بین المللی و افزایش حمایت ها، بانوان ما حتی می توانند در آینده نه چندان دور از آقایان ما هم بهتر نتیجه بگیرند چونکه ظرفیت بسیار خوبی داریم و بانوان ما نیز انگیزه زیادی برای کسب موفقیت در کاراته دارند.

دباغیان در ادامه با اشاره به اتفاقات بازی های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا برای امیر مهدی زاده، اظهار داشت: مهدی زاده در فینال روبروی نماینده ای از کشور میزبان رفت که تا پیش از آن اصلا در هیچ رویدادی حضور نداشت و پس از آن نیز در هیچ مسابقه ای دیده نشد اما حضور مسئولان ارشد اندونزی در سالن مسابقات و ناداوری موجب شد، مهدی زاده را با همه شایستگی اش بازنده اعلام کنند تا به مدال نقره برسد. همان موقع هم آقای آشوری که در فدراسیون سمت داشت اعلام نمود حق او را خوردند. مهدی زاده هم بر روی سکو بخاطر ناراحتی مدال نقره را از گردنش درآورد اما بعد از لحظاتی باز مدال را دور گردنش انداخت اما بعد از این اتفاق اعلام نمودند مهدی زاده بخاطر این حرکت یک سال از حضور در میادین محروم شده است. این در حالی بود که آقایان فرجی و آشوری که آن زمان مسئول فدراسیون بودند اعلام نمودند مشکل محرومیت مهدی زاده را همان جا حل کرده اند.

سرمربی سابق تیم ملی کاراته، افزود: امیر مهدی زاده نیز بعد از آن در رقابت های قهرمانی جهان حاضر شد و طلا گرفت و در چند مرحله رقابت های بین المللی کاراته وان نیز شرکت کرد اما بعد از چند ماه که در رقابت های قهرمانی آسیا به میزبانی ازبکستانیتان حاضر شده بود و حتی وزن کشی هم کرده بود، یک دفعه کنفدراسیون کاراته آسیا اعلام نمود مهدی زاده محروم است. حتی با آقای طباطبایی که تازه مسئولیت فدراسیون را بر عهده گرفته بود تماس گرفتم و گفتم اصلا این مساله حقیقت ندارد و عادلانه نیست. من از طباطبایی گلایه ندارم چونکه او تازه به فدراسیون آمده بود و خیلی بر روی موضوعات کاراته اشراف نداشت اما افراد دیگری بودند که شیطنت کردند تا زمینه محرومیت مهدی زاده را فراهم آورند تا او نتواند با سهمیه قاره ای به المپیک برسد. اگر مهدی زاده آنجا مسابقه می داد و با مدالی که اساسا می گرفت، می توانست در نهایت با سهمیه قاره ای راهی المپیک توکیو شود اما برخی افراد که به کشورشان و کاراته ایران خیانت کردند با علم به این مساله زمینه محرومیت ناعادلانه او را فراهم کردند تا مهدی زاده المپیکی نشود و سهمیه به کشور دیگری برسد.

وی اشاره کرد: برمبنای قانون تمامی کشورها موظف می باشند ۴۵ روز مانده به رقابت های آسیایی و جهانی، فهرست نفرات خودرا اعلام کنند تا بعد از بررسی های انجام شده، چنانچه بازیکنی با مسائلی همچون محرومیت یا... مواجه می باشد، فرصت برای جایگزینی وجود داشته باشد. مهدی زاده چگونه محروم بود که بعد از بازی های آسیایی در رقابت های قهرمانی جهان و چند مرحله کاراته وان شرکت کرد اما در حالی که در ازبکستان وزن کشی هم کرده بود، یک دفعه محروم شد؟ متاسفانه برخی ها یا از روی بی اطلاعی یا مسائل دیگر می گویند محرومیت مهدی زاده مربوط به رقابت های قاره آسیا بوده است! مگر می شود یک ورزشکار فقط از حضور در رقابت های یک قاره محروم باشد؟ اصلا چنین موضوعی در هیچ رشته ای سابقه ندارد.

دباغیان با تاکید بر این که به دنبال روشن شدن دلیلهای این اتفاق تلخ برای کاراته ایران است، اظهار داشت: افرادی در این مساله به کاراته ایران و کشورمان خیانت کردند و باید پاسخگو باشند. باید مشخص شود چه افرادی رفتند لابی کردند و موجب محرومیت مهدی زاده شدند. سجاد گنج زاده را هم ۴ سال محروم کرده بودند و نامه هم به فدراسیون زده بودند اما مسئولان فدراسیون ۲ ماه بعد در امارات مشکل را حل کردند چونکه گنج زاده مرتکب هیچ تخلفی نشده بود اما این اتفاق در حالی برای مهدی زاده افتاد که هیچ نامه ای بابت محرومیت او به فدراسیون کاراته ایران ارسال نشده بود. بابت این اتفاق چیزهای تلخی شنیدم اما سند قطعی آن فعلا در دستم نیست اما شدیدا پیگیر آن هستم و مطمئن باشید، هر هزینه ای که برایم داشته باشد دست بردار نیستم و سند آنرا پیدا می کنم. این خائنان به وطن می دانستند اگر مهدی زاده در رقابت های آسیایی ازبکستان به میدان نرود از المپیک محروم می شود، به همین خاطر دست به این اقدام زدند.

سرمربی سابق تیم ملی کاراته، اشاره کرد: بوسیله مراجع مختلف اقدامات لازم را انجام داده ام و شکایت هم صورت گرفته تا مورد بررسی دقیق قانونی قرار گیرد. بدون شک این کار را تا آخر پیگیری می کنم. آقای طباطبایی هم حرف من را قبول کرده و حتی وقتی از او پرسیدم آیا نامه ای بابت محرومیت مهدی زاده به فدراسیون ارسال شده یا نه، اعلام نمود هیچ نامه ای به فدراسیون کاراته ارسال نشده است. بعنوان مربی مهدی زاده و کسی که سال ها در تیم ملی مربیگری کردم وظیفه خودم می دانم دست خائنین به کاراته ایران را رو کنم.
دباغیان در آخر اظهار داشت: ممکنست عده ای از اهالی کاراته که واقعیت ها را می دانند، الان بگویند فلانی سال قبل در صحبت هایش یک نفر را تایید کرده اما الان حرف دیگری درباره او می زند اما الان می گویم درباره این افراد اشتباه کردم و الان اشتباهم را تصحیح می کنم. این که بگوییم حرف مرد یکی است حرف غلطی است. مرد وقتی اشتباه می کند باید اشتباه خودرا قبول و آنرا تصحیح کند. بنده اگر کسی را تایید کردم مربوط به گذشته بوده و هم اکنون می گویم درباره این افراد اشتباه کردم.


منبع:

1400/06/05
23:12:12
5.0 / 5
782
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد