دفاع شخصی
نقدی بر انتخابی های تكواندو؛

رجبی هدیه کادر فنی را پس زد

رجبی هدیه کادر فنی را پس زد

دفاع شخصی: رقابت های انتخابی تیم ملی تکواندو در حالی با ورود 25 تکواندوکار به اردوی تیم ملی به انتها رسید که جوانان با آتیه تکواندو ثابت کردند می توان به روزهای خوب گذشته بازگشت.به گزارش دفاع شخصی به نقل از مهر، رقابت های انتخابی تیم ملی تکواندو شنبه هفته جاری در خانه تکواندو انجام شد و در نهایت ۱۶ تکواندوکار با کسب عناوین اول و دوم و ۹ تکواندوکار با نظر کمیته فنی به این اردوی آماده سازی تیم ملی دعوت شدند. رقابتهایی که قرار بود با دعوت از ۶۱ تکواندوکار برگزار شود، با وجود غیبت آرمین هادی پور به سبب مصدومیت، با حضور ۶۲ تکواندوکار اجرا شد.
نکته مهم و اصلی در این مسابقات فرصت سوزی سعید رجبی بود. رجبی ۲۶ ساله از بهترین سنگین وزن های ایران است، به شرط آنکه قدر خودرا بداند. کادر فنی تیم ملی به او فرصت داد تا در مسابقات انتخابی حضور داشته باشد، ولی رجبی این هدیه کادر فنی را پس زد و پس از شکست در مقابل نادعلیان در فینال جام باشگاه های آسیا، برای بار دوم به این جوان با آتیه باخت. رجبی اگر می خواهد یکبار دیگر عضو تیم ملی شود باید بیشتر تمرین کرده، وزن خودرا کاهش داده و از همه مهمتر در بعضی رفتارهایش تجدید نطر کند.
از سوی دیگر علت دعوت از ابوالفضل عباسی برای حضور در این مسابقات مشخص نشد. این که تکواندوکاری بدون در نظر گرفتن پارامترهای لازم که از طرف کادر فنی اعلام شده بود، در مسابقات شرکت می کند، جای سوال دارد.
خبرنگار مهر این مساله را با فریبرز عسگری در بین گذاشت. عسگری پاسخ داد: قرار نیست عباسی در مسابقات بعدی انتخابی شرکت نماید. عباسی چون جوان بود و در اردوی جوانان که مدتی قبل در روسیه برگزار شد، عملکرد خوبی داشت، به او این فرصت را دادیم تا از تجربه مبارزه و تمرین در کنار سایر ملی پوشان بهترین بهره را ببرد.
بدون شک کار عسگری پسندیده بوده و این اطمینان وجود دارد که از عباسی در آینده بیشتر صحبت خواهد شد؛ جوانی که مدال طلای نونهالان جهان را در کارنامه دارد و با قد و قامت مناسب در صورت توجه بیشتر می تواند جا پای بزرگان وزن هشتم چون فعال، ذرخش، اصلانی، رستمی و.... گذاشته و سنگین وزن تیم ملی را برای سال ها بیمه کند. اما کادر فنی کاش به جوانان دیگر هم چنین توجهی داشت و همه فرصت ها در اختیار تیمی خاص با سفارش های خاص قرار داده نمی شد. بعنوان مثال جای این پرسش باقی است که چرا این فرصت به تکواندوکاری چون پاشا عطاردی داده نشد؟
در کنار تکواندوکاران شاخصی چون پلنگ افکن، سروش احمدی، امیرمحمد بخشی، میرهاشم حسینی، سجاد مردانی، حسین لطفی و امیرمحمد بخشی که خودرا به اردوی تیم ملی رساندند، نکته بارز این مسابقات جوانان با آتیه ای بودند که چون الماس درخشیدند و نشان دادند که تیم ملی چاره ای ندارد و باید به آنها میدان بیشتری دهد.
مهدی حاج موسایی یکی از همین جوانان بود که با در اختیار داشتن مدال طلای نونهالان آسیا و پس از درخشش در مسابقات بین المللی تهران، عملکرد درخشانی داشت و به خوبی برتری خودرا به مدعیان این وزن دیکته کرد.
در وزن دوم یا همان ۵۸- کیلوگرم با حضور متین رضایی و محمد صادق دهقانی در کنار آرمین هادپور دست مربیان تیم ملی پر است.
در وزن ۶۳- کیلوگرم ابراهیمی و عرفان بزرگی طوفان کردند و پس از پلنگ افکن عملکرد بهتری داشتند. در این وزن با دعوت فرزان عاشورزاده، کادر فنی نشان داد که انتظارات فنی بالایی دارد و فرزان اگر می خواهد روزهای خوب ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ را تکرار کند، باید بیشتر تمرین کند.
سروش احمدی پس از کسب مدال نقره جهان در وزن سوم، به یک وزن بالاتر آمده است. هر چند وی در انتخابی ها نفر اول وزن ۶۸- کیلوگرم شد، ولی نباید برتری خفیف برابر محمدحسین زاهدی یکی از بهترین های فصل گذشته لیگ برتر را چندان مطمئن بداند. در این وزن عمادی و بختیاری از دیگر خوب های ایران هستند که فرصت باردیگر ای برای حضور در اردو و انتخابی های بعدی دریافت کرده اند.
در وزن ۷۴- کیلوگرم امیرمحمد بخشی در فینال به جوان با آتیه ای چون سیدامید حسینی باخت. در این وزن دانیال بزرگی هم دعوت شده و باید مدعیان این وزن بیشتر تلاش کنند. محمدحسین یزدانی از دیگر جوانان آینده دار تکواندو ایران است، جوانی که طلای نوجوانان آسیا را در کارنامه دارد و سال قبل هم از بهترین های لیگ بود. وی در رقابتهای انتخابی با پیروزی برای میرهاشم حسینی نشان داد که برای این وزن می توان روی او حساب ویژه باز کرد.
میرهاشم هم با شکست در فینال متوجه شد که برای رسیدن به هوگوی تیم ملی چون گذشته آسان نیست. در این وزن اشکوریان هم که طلای المپیک نوجوانان را در کارنامه به همراه سلیمی دعوت شده اند.
مهران برخورداری و عرفان ناظمی دو ملی پوشی بودند که در انتخابی تیم ملی عملکرد خوبی نداشتند و همان مبارزه نخست باخته و حذف شدند و کادر فنی هم ترجیح داد مهدی جلالی و سهیل محمدیان را بعنوان نفرات اول و دوم در اردو داشته باشد.
در وزن آخر یا همان ۸۷+ کیلوگرم فقط باید از یک تکواندوکار تمجید کرد. علی نادعلیان به روند خوب خود ادامه داد و بعد از آنکه سال قبل در لیگ درخشید و در مسابقات بین المللی تهران عملکرد خوبی داشت، در انتخابی تیم ملی همه رقبا همچون سجاد مردانی، سرگروه تیم ملی را نیز شکست داد تا بعنوان اصلی ترین مدعی حضور در رقابتهای قهرمانی جهان در وزن هشتم باشد. نادعلیان می تواند نام جویبار را این دفعه نه در کشتی، که در تکواندو سر زبان ها بیندازد.
به هر حال اردوی تیم ملی از امروز شروع می شود و تیم ملی چیزی کمتر از ۵ ماه فرصت دارد تا برای حضور در مسابقات قهرمانی جهان در چین آماده شود.


منبع:

1400/09/11
23:38:01
5.0 / 5
644
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان دفاع شخصی
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد