دفاع شخصی
جدیدی:

در انتخابات آسیا پشتم را خالی کردند

در انتخابات آسیا پشتم را خالی کردند

به گزارش دفاع شخصی چهره شاخص و عنوان دار کشتی جهان و المپیک، با اشاره به اینکه مسئولان فدراسیون بر خلاف وعده شان از وی در انتخابات شورای کشتی آسیا حمایت نکردند، اظهار داشت: این ادعا که یک زن که هیچ جایگاهی هم ندارد موجب رای نیاوردن من شده است، تنها توجیه است.


به گزارش دفاع شخصی به نقل از ایسنا، علیرضا دبیر مدتی بعد از انتخاب بعنوان رئیس فدراسیون کشتی، عباس جدیدی چهره شاخص و عنوان دار کشتی جهان و المپیک را بعنوان کاندیدای ایران در انتخابات شورای کشتی آسیا معرفی نمود اما جدیدی در انتخابات ناکام ماند تا بازگشت او به کشتی با خاطره ای تلخ همراه شود.
مدتی بعد از وی نیز حمید سوریان که کاندیدای حضور در هیات رییسه اتحادیه جهانی کشتی بود، بدون انجام رایزنی های لازم، انصراف خودرا در میانه راه اعلام نمود تا کشتی ایران نتواند به کرسی های آسیایی و جهانی نائل شود.
جدیدی ۹ ماه بعد از ناکامی در انتخابات شورای کشتی آسیا، سکوت خودرا شکست و گلایه هایی را بیان کرد.
گفت وگوی خبرنگار ایسنا با عباس جدیدی دارنده یک مدال نقره المپیک، یک طلا و ۳ برنز جهان، یک طلا و یک نقره بازی های آسیایی و ۲ طلا و یک نقره آسیا را در ادامه می خوانید:
*از بازگشت به کشتی پشیمانم
آدم یک وقت هایی جاهایی می رود که پشیمانی به بار می آورد اما ما باید برای مساعدت با کشتی هر کاری از دستمان برمی آید بکنیم و هر کجا که خواستند بدون توجه به مسائل دیگر به کشتی خدمت نماییم، حالا این که آخر کار چه می شود، هدف دیگران از دعوت ما چیست و یا این که این کار لایه های پنهان دارد یا نه، به ما ارتباطی ندارد. ما باید تکلیف خودمان را برای مساعدت با کشتی انجام دهیم و کاری به مسائل دیگر نداشته باشیم. اگر کشتی به ما احتیاج داشته باشد و ما خودمان را مخفی نماییم، مدیون کشتی می شویم.
*بر اساس قول و قرارها با دبیر و سوریان جلو آمدم
وقتی با آقایان دبیر و سوریان یک قرار و بدعتی گذاشتیم، خط شکن شدیم و جلو رفتیم، انتظار حمایت داشتیم که بیایند و حمایت کنند. من بارها گفته بودم، رای آوردن و انتخاب شدن در مجامع بین المللی ورزش کار بسیار سختی است و نیازمند برنامه ریزی، دیپلماسی و حمایت همه جانبه است. من برای شورای کشتی آسیا معرفی شدم اما آیا به تنهایی می توانستم کاری از پیش ببرم؟ خیر. حتما باید وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و بخصوص فدراسیون کشتی بصورت ویژه حمایت می کردند. همیشه گفتم این یک کار تیمی و گروهی است و نه فردی. دولت، وزیر ورزش و کمیته ملی المپیک باید پرچمدار باشند و فدراسیون کشتی نیز حمایت صدبرابری داشته باشد تا بتوانیم در انتخابات مجامع بین المللی موفق شویم.
وقتی به انتخابات شورای کشتی آسیا رفتم و فضا را دیدم، به من ثابت شد تمام قول و قرارها و وعده و وعیدها حقیقت نداشته است. سوریان هم قرار بود بعد من برای انتخابات هیات رییسه اتحادیه جهانی رایزنی کند.
*پشت من را خالی کردند
من اگر جلو آمدم بخاطر این بود که بیشتر به حرف سوریان گوش دادم چونکه وعده های توخالی را حس می کنم، ولی خب آقای سوریان با اصرار و سفت و سخت ایستاد و از من خواست که برای انتخابات وارد شوم. من هم بر روی او بعنوان فردی اخلاق مدار که قهرمان جهان و المپیک بود حساب کردم و جلو آمدم اما پشت من را خالی کردند.
من رفتم و رای هم نیاوردم، سوریان هم دو یا سه ماه پس از من قرار بود در انتخابات هیات رییسه اتحادیه جهانی کشتی شرکت نماید. از حمید سوریان فقط یک سوال دارم و این که چرا در انتخابات اتحادیه جهانی کشتی شرکت نکرد؟ این مساله دو حالت دارد؛ یا این که من را درون آتش انداختند تا سوختن من را ببینند یا این که من را بعنوان سنگ محک سوریان به انتخابات شورای آسیا فرستادند تا ببینند اگر فضا خوب است سوریان در انتخابات اتحادیه جهانی شرکت کند، در غیر اینصورت قید حضور در انتخابات را بزند. این مساله در هر ۲ حالت یک کار غیراخلاقی بود.
*برخوردشان با من اخلاقی نبود
شاید سوریان هم احساس کرد اگر وارد شود از آنجائیکه فدراسیون ما جایگاهی در جهان ندارد و در دنیا کسی وقعی به فدراسیون کشتی ما قائل نیست، به موفقیت نمی رسد. نگاه چهارم هم این است که احساس کرده از طرف وزارت ورزش، کمیته المپیک حمایت نمی گردد و آنها پشت این موضوعات نمی ایستند. در هر صورت برخوردی که با من کردند اخلاقی نبود.
*آقای سوریان؛ با قول و قرار تو ورود کردم
من از سوریان گله دارم، وگرنه دست فدراسیون و دیگران برای من رو شده است. سوریان باید همراه من به قزاقستان می آمد. آقای سوریان! من به حرف و قول و قرار تو ورود کردم و آمدم.
*ادعای دخالت یک زن در رای نیاوردنم یک مشت مهملات بود
ادعای دخالت یک زن در رای نیاوردنم، یک مشت هجویات و مهملات بود تا کار خودشان را پوشش دهند. نمی خواهم پرده دری کنم. آنجا یک ذره شیطنت شد اما آیا واقعا فدراسیون کشتی ما با آن همه پتانسیل و افتخاری که کشتی جمهوری اسلامی ایران در جهان دارد، انقدر ضعیف باید باشد که یک خانم و یک زن بتواند بیاید زیر میز بزند و بازی را عوض کند؟ این خیلی ساده لوحانه است. البته که شیطنت شد. من شاهد بودم که یکسری مهملات و سیاه نمایی ها که باور هیچکس نمی گردد، عنوان شد اما واقعا کشتی ایران با این همه ادعا کارش به اینجا رسیده است؟
واقعا آنقدر پتانسیل کشتی مملکت ما نه در جهان که در آسیا، انقدر ضعیف است که یک خانم که جایگاهی هم ندارد بیاید و زیر میز بزند؟ این ادعاها خیلی بد است. باید حقایق را و هر آنچه که درست است را به مردم بگوییم.
*کشتی ایران هیچ جایگاهی در مجامع جهانی ندارد
هر چقدر هم سالن کشتی درست و تمیز نماییم، بنایی نماییم و سالن ها را رنگ و لعاب نماییم، کارهای زیرساختی در کشتی است و خوب است اما یک پیمانکار ساختمانی هم می تواند این کارها را انجام بدهد. نگاه ما باید فراملی باشد. ما باید در مجامع بین المللی پست داشته باشیم تا بتوانیم از حق و حقوق کشتی ایران دفاع نماییم. تا بتوانیم در تدوین قوانین و مقررات مسابقات جهانی و المپیک نقش داشته باشیم و صاحب نظر باشیم. الان سال به سال قوانین تغییر می کند، آیا خداوکیلی کشتی ایران جایگاهی دارد که در این زمینه صاحب نظر باشد؟ نه به خدا. آنها هر چه می برند ما باید الگوی آنرا بدوزیم.
آیا در این ارکان کلان قانونگذاری اتحادیه جهانی کشتی با توجه به این که ایران یکی از ۳ رکن اصلی کشتی جهان است، توانسته ایم دیپلماسی و جایگاهی داشته باشیم؟ اصلا ما را بازی می دهند؟ اصلا نظر ما برای آنها اهمیتی دارد؟ این ها درد کشتی ماست، وگرنه این که کشتی مازندران را علم نماییم و پشت چند مدال آنها پنهان شویم، آیا این درد کشتی ما را درمان می کند؟ اگر ما جایگاه داشته باشیم آیا داوران خارجی جرات می کنند حق بچه های ما را بخورند؟ خیر، چون می دانند تنزل درجه پیدا می کنند.
*۹۰ درصد تیم ملی کشتی آزاد را مازندران تشکیل داده
من بعنوان کارشناس و حقوقدان که درس حقوق را خوانده صحبت می کنم. تحصیلات من این ها را به من یاد داده است. به خدا نگاه شخصی ندارم و تنها چیزی که برایم اهمیت دارد اهتزاز پرچم مملکت و موفقیت کشتی ما هم در ایران و هم در جهان است، این آرزوی قلبی من است. من در این مملکت هر پستی بگیرم اول خودم را کشتی گیر می دانم و به آن افتخار می کنم. به همین خاطر اولویت اول من کشتی این مملکت است. خیلی خوشحال شدم کشتی ما مدال های رنگارنگی گرفت و به دلاوران مازندران و فارس و جاهای دیگر و همه مردم ایران تبریک می گویم اما ۹۰ درصد تیم ملی کشتی آزاد ما را مازندران تشکیل داده و از این ۹۰ درصد هم ۸۰ درصد تیم ملی برای یک شهر کوچک به نام جویبار است. این خیلی اتفاق خوبی است و واقعا به همه مازندرانی ها و جویباری ها که با جان و دل کار می کنند خسته نباشید می گویم و معتقدم باید جویبار را بعنوان یک الگو مطرح نماییم، اما خداوکیلی آیا کشتی مملکت ما فقط باید متکی به یک شهر یا یک استان باشد؟ اگر مازندران را از کشتی ایران بگیریم، واقعا کشتی ما به چه حال و روزی در جهان می افتد؟ من درباره این مساله حرف زدم و کارشناسی کردم اما دیدم به آقایان برخورده و در فضای مجازی یکسری صحبت های غیرکارشناسی را عنوان می کنند.
*کشتی در سطح کشور مرده است
مازندران پایتخت کشتی جهان است و واقعا زحمت می کشند. من با قاطعیت می گویم ما باید از مازندران و جویبار الگو بگیریم چونکه کارشان قابل تقدیر است اما زمانی نه چندان دور تهران، کرمانشاه، مشهد، لرستان، همدان و قزوین هم در تیم ملی کشتی گیر داشتند. چه اتفاقی برای کشتی مملکت افتاده است؟ کشتی در سطح کشور مرده و فقط در یک شهر کوچک مازندران به نام جویبار خلاصه شده است.
*وقتی می توانیم سرمان را بالا بگیریم که کشتی در همه ایران توسعه یابد
آقایان من کارشناسم و این کار را بلدم. من وقتی نظر می دهم و انتقاد می کنم یعنی باگ و نقص در سیستم وجود دارد. ما زمانی می توانیم ادعا نماییم که کشتی در تمام کشور بالا بیاید. این حرف بدی نیست و حسادت به کشتی مازندران تعبیر نشود. من در مازندران رفقای زیادی دارم، باز هم می گویم واقعا در مازندران و جویبار زحمت می کشند و به همه آنها خسته نباشید و تبریک می گویم اما کشتی مملکت ما به کجا رسیده و چه اتفاقی افتاده برایش است؟ مازندران جای خود، آنجا معدنی است که هر چه کشتی گیر استخراج نماییم باز هم پر از استعداد ناب است اما ما زمانی می توانیم سرمان را بالا بگیریم که بتوانیم کشتی را در سراسر ایران بالا بیاوریم.
*همه پشت مدال یزدانی و گرایی پنهان شده اند
آقا در کشتی درد داریم. همه پشت مدال حسن یزدانی پنهان شده اند و به به و چه چه می کنند. والله این نیست. داد می زنم این نیست. مدام پشت مدال یزدانی و گرایی پنهان می شوند.آخر یعنی چه؟ ما نباید سرمان را زیر برف نماییم و حقایق را نبینیم. مردم خوب قضاوت می کنند، مردم داوران خوبی هستند. مازندران اگر بامداد اعتراض کند و نیاید، جایگاه کشتی ما در دنیا چه می شود؟
ریاضی و آمار من در مدرسه و دانشگاه خوب بود، علم آمار به گونه ای است که می توان آمار را تحریف کرد و طوری نشان داد که از خوشی بالا بپریم و به گونه ای آمار را ارائه بدهیم که بطورمثال دو دو تا می شود ۹ تا. اما علم آمار واقعی زمانی ارائه می شود که واقعا هدفمان لطمه شناسی و رفع ایرادات باشد. یکی از شاخصه های علم آمار، لطمه شناسی است. آمار را هم می توانی طوری نشان بدهی که مردم را گول بزنی و هم می شود واقعیات را به مردم ارائه بدهی و نظرخواهی کنی تا با لطمه شناسی، کشف حقیقت شود.
*درستکار در نخستین آزمون موفق بود
پژمان درستکار زحمت کشیده و وصله کشتی است، هم قهرمان بوده و هم تا پای سکوی جهانی رفته است و از نظر کشتی کسی نمی تواند به او خرده بگیرد. او چند سال هم در لیگ مربیگری کرده است. به نظر من وی در آزمون نخست بعنوان سرمربی تیم ملی کشتی آزاد نتایج خوب و درخشانی در مسابقات جهانی گرفت و عملکردش قابل قبول بوده است. به هر حال توانست کاراکتری را ایجاد و روابط خوبی را با بچه های تیم ملی برقرار کند و آنها را هدایت کند. این را بگویم هدایت تیم ملی واقعا کار آسانی نیست و یک حرکت نابجا می تواند مدال المپیک را از دستمان خارج کند. همان دعوایی که ما در المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا دیدیم که به چه راحتی تیم ملی را که می توانست قهرمان المپیک شود، اما پرپر شد. ما می توانیم این تجربیات را بعنوان مدل در نظر بگیریم و دیگر آن کارها را انجام ندهیم.
من به آقای درستکار هم گفتم همیشه در تصمیماتت خدا را در نظر بگیر، دوم این که همیشه واقعیت هایی که به نفع تیم ملی است را بدون این که پا بر روی قانون و مقررات بگذاری انجام بده تا حقی از کسی ضایع نشود. این را به او سفارش کردم. او بچه حرف شنو و علاقمندی است. یادم می آید از ۲۰ سال پیش به این کار علاقه داشت. حضور اولش هم خوب بوده و ما باید سرمایه هایمان را حفظ نماییم.
*باید به مربیان سازنده بها بدهیم
ما باید به مربیان سازنده و باشگاه های کشتی که متاسفانه توجهی به آنها نمی گردد و اوضاع خوبی ندارند نیز دقت کنیم، مربیانی زحمتکش که بدون بیمه و با کمترین دستمزد در استانهای مختلف زحمت می کشند. ما باید این ها را حفظ نماییم و به آنها انگیزه بدهیم تا کشتی ایران بالا برود.
*سجادی از ورزشی ها استفاده کند
وزیر ورزش آقای سجادی که دوست من است، در ۲ المپیک با من بوده و استاد دانشگاه هم هست و دوستش هم دارم، با تصمیم رئیس جمهور برای تخصص گرایی و میدان دادن به اهالی ورزش، بعنوان وزیر ورزش برگزیده شد. یکی از تصمیمات آقای رییسی این بود که وزیر ورزش از جنس ورزش باشد که اتفاق خوبی بود اما آقای سجادی بداند همین الگو را باید در سطوح پایین تر وزارت ورزش نیز پیاده کند. اگر آقای رئیس جمهور به طیف ورزشکاران اعتماد کرده تا وزیر ورزش خودرا از میان آنها انتخاب نماید، همین اعتماد نیز باید در عملکرد و نگاه آقای سجادی هم وجود داشته باشد و در ارکان وزارت ورزش پیاده شود تا پنجره ای باز شود و ورزشی ها در سطوح مدیریتی مختلف فعالیت کنند. این ورزشی ها هستند که درد ورزش را می فهمند.
*دادن پست ها به افراد غیرورزشی به ضرر ورزش است
این خوب نیست که رئیس جمهور این نگاه را در کابینه خود پیاده کند اما وزرایش بر خلاف این مدل عمل کنند و پست ها را افرادی غیر از بدنه ورزش در اختیار بگیرند چونکه این مساله نقض غرض است و به ضرر ورزش است. از دکتر سجادی تقاضا دارم به این نکته مهم توجه کند تا مورد نقد قرار نگیرد. ما این موارد را ببینیم نقد می نماییم و ابایی هم نداریم.
امیدوار هستم او که دوست من است به وعده های انتخاباتی خودش که در صحن مجلس اعلام نمود و رای اعتماد گرفت، عمل کند چونکه تمام این وعده ها و صحبت ها که در صحن مجلس داده، همه ثبت و ضبط شده اند و اگر خلاف آن ثابت شود خیلی بد است. بعنوان عضو کوچک جامعه کشتی از او می خواهم به مربیان سازنده و باشگاه های کشتی نیز بها بدهد چونکه در غیر اینصورت پشتوانه های تیم ملی از دست می روند. پشتوانه سازی در تیم ملی به رسیدگی به مربیان سازنده و باشگاه ها سنجاق شده است.
منبع:

1400/10/13
10:02:12
5.0 / 5
528
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد