دفاع شخصی

سرنوشت مشترک دادگان و یزدانی خرم

سرنوشت مشترک دادگان و یزدانی خرم

یزدانی خرم در کنار محمد دادگان تبدیل به دو مدیری شدند که در دوران خاتمی نشان لیاقت گرفتند و در زمان احمدی نژاد از صحنه ورزش ایران کنار رفتند. جالب اینکه هر دوی این نفرات حتی با وجود تغییر دولت و در زمان روحانی و رییسی باز هم به کار گرفته نشدند. به این جمع می توان علی دایی را هم اضافه کرد که در زمان دولت اصلاحات نشان دریافت کرد و زمانی که سرمربی تیم ملی بود با فشار رئیس دولت مهرورزی برکنار شد.به گزارش دفاع شخصی به نقل از ایسنا، روزنامه اعتماد نوشت: «محمدرضا یزدانی خرم بامدادان یکشنبه به سبب سکته قبلی در ۷۵سالگی از دنیا رفت. مرحوم یزدانی خرم از جهات زیادی یکی از مدیران مهم ورزشی در سالهای پس از انقلاب بشمار می رود. اول حضور ۱۷ساله وی در راس یک فدراسیون که کمتر می توان نمونه اش را پیدا کرد. دوم تاثیری که در رشد و توسعه والیبال به جا گذاشت. سوم کوچ به فدراسیون کشتی و شش سال مدیریت بر این فدراسیون و چهار دریافت نشان لیاقت از دست سیدمحمد خاتمی و اخراج شدن به دست محمود احمدی نژاد.

در مورد موارد یک تا سه بسیار صحبت شده است. اینکه یزدانی خرم سیاست مدار وابسته به حزب موتلفه چطور والیبال ما را که به قول رضا جاودانی، مجری تلویزیون، آرزوی گرفتن یک ست از کره و ژاپن را داشت به جایی رساند که امروز قرار دارد، بارها و بارها مورد بحث قرار گرفته. این البته می تواند یک الگوی توسعه ای مناسب هم باشد که چطور ثبات در مدیریت منجر به موفقیت می شود. یزدانی خرم در سال ۹۵ آن طور که خودش می گفت با دستور محمد علی آبادی، رئیس وقت سازمان تربیت بدنی، به کشتی هل داده شد چون مقامات آن موقع این تصور را داشتند که کشتی باید در بازی های آسیایی آبروداری کند. به یزدانی خرم گفتند والیبال یک مدال دارد و کشتی بیش از ۱۰ مدال. یزدانی خرم بارها و بارها در مصاحبه های بعدی اش تاکید داشت به رغم میل باطنی والیبال را که ۱۷سال برای آن زحمت کشیده بود، ترک کرد و به کشتی رفت.

یزدانی خرم قبل از ترک والیبال در سال ۱۳۸۳ از سیدمحمد خاتمی، رئیس جمهور وقت، نشان لیاقت درجه سه دریافت کرد و فدراسیون تحت امرش سه بار بعنوان فدراسیون برتر کشور معرفی گردید. همین مدیر که طرح تحولی خوبی در کشتی به راه انداخت و کشتی فرنگی را از محاق بیرون کشید، در سال ۱۳۹۰ به سبب انجام یک مصاحبه مقابل دولت وقت از کار برکنار شد.

در آن سال یزدانی خرم در مصاحبه با نشریه ارگانی حزب موتلفه از ورود جریان انحرافی به ورزش حرف زد و گفت این جریان انحرافی تا پشت درهای فدراسیون ها هم رسیده است. مرحوم معتقد بود و تا لحظه آخر هم بر اعتقاد خودش راسخ ماند که مقامات دولت احمدی نژاد که همان جریان انحرافی هستند، تلاش می کنند آدم های خودرا وارد حوزه ورزش کنند. این مصاحبه به محمود احمدی نژاد خیلی برخورد و فردا بامداد دستور عزل یزدانی خرم از فدراسیون کشتی را صادر کرد. مرحوم یزدانی خرم بعدها در مصاحبه ای عنوان نمود احمدی نژاد دستور برکناری مرا صادر کرد و آن قدر هم برایش مهم بود که تا آخر پیگیر ماجرا ماند.

رییس سابق فدراسیون والیبال و کشتی پس از آن اتفاق برای ریاست فدراسیون کشتی در انتخابات ثبت نام کرد که حاشیه های زیادی به دنبال داشت و در نهایت پس از مدت کوتاهی از صحنه اول مدیریت ورزشی ایران کنار رفت. مرحوم در سال ۹۶ در مصاحبه ای با روزنامه اعتماد بار دیگر به صراحت اظهار داشت: «احمدی نژاد ورزش ایران را نابود کرد.»

یزدانی خرم در کنار محمد دادگان تبدیل به دو مدیری شدند که در دوران خاتمی نشان لیاقت گرفتند و در زمان احمدی نژاد از صحنه ورزش ایران کنار رفتند. جالب اینکه هر دوی این نفرات حتی با وجود تغییر دولت و در زمان روحانی و رییسی باز هم به کار گرفته نشدند. به این جمع می توان علی دایی را هم اضافه کرد که در زمان دولت اصلاحات نشان دریافت کرد و زمانی که سرمربی تیم ملی بود با فشار رئیس دولت مهرورزی برکنار شد.

این که احمدی نژاد علاقه خاصی به برکناری مدیران موفق یا هر کسی که به صورتی از او انتقاد می کرد، داشت یکی از نقاط عطف ورزش ایران در دو دهه گذشته بوده است. یزدانی خرم معتقد بود آن جریان انحرافی نزدیک به حلقه محمود احمدی نژاد مانند صهیونیست ها عمل می کند. ایشان در مصاحبه ای در این رابطه اظهار داشته بود: «جریان انحرافی اگر ببیند کسی اسمش را آورده، ناراحت می شود. ترورش می کنند. هر کسی که بحثی کند او را برمی دارند. اینها یک اخلاقی دارند، مثل صهیونیست ها می مانند. هر کسی حرفی بزند ترورش می کنند. وقتی وزیر امور خارجه را روی هوا عوض کردند، رئیس فدراسیون کشتی را عوض نکنند؟»

یکی از جملات تاریخی مرحوم یزدانی خرم که در دهه ۸۰ و در زمان شروع زمزمه های واگذاری سرخابی ها به زبان آورده شد و بعدها چندین بار دیگر مورد ارجاع قرار گرفت این بود که استقلال و پرسپولیس هیچ گاه خصوصی نمی شوند! مساله ای که در سال ۱۴۰۰ هنوز وجود دارد و همه دیدند که این مدیر باتجربه آن چه را دیگران در آینه نمی دیدند، در خشت خام می دید.»
1400/10/27
23:20:22
5.0 / 5
627
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد