دفاع شخصی
جشن تولد تختی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه جهان پهلوان

ماجرای جالب دزدیده شدن ماشین تختی

ماجرای جالب دزدیده شدن ماشین تختی

به گزارش دفاع شخصی، مراسم افتتاحیه نمایشگاه «جهان پهلوان» که شامل مجموعه تصاویر مهدی ستوده از غلامرضا تختی است، چهارم شهریور مصادف همزمان با شب تولد این قهرمان کشتی در فرهنگسرای گلستان برگزار گردید.


به گزارش دفاع شخصی به نقل از ایسنا، در این مراسم چهره های کشتی ایران همچون محمدرضا طالقانی، علی اکبر حیدری، عبدالحسین دیده ور، شاهرخ شهبازی بازیگر نقش تختی، تعدادی از دوستان و خانواده تختی فقید حضور داشتند.
در ابتدای این مراسم محمدرضا طالقانی در سخنانی بیان نمود: فراموش نکنید که مردم تختی را به خاطر کشتن یا کشته شدنش دوست ندارند، بلکه هرکس که در رابطه با تختی صحبت می کند، او را به خاطر خصایص اخلاقی و انسانی خوبش دوست دارد. امیدوارم فقط این گونه نباشد که فقط یک روز برای تختی جشن تولد و یک روز هم فوتش را عزا بگیریم. تختی متعلق به همه روزهاست و کشور ما پر از تختی ها است.
شاهرخ شهبازی بازیگر نقش تختی در فیلم سینمایی او اظهار داشت: خوشحالم که این افتخار را داشتم که بازیگر نقش آقا تختی در فیلم سینمایی ایشان باشم. بسیاری از خبرنگاران از من می پرسیدند که مرگ آقا تختی چه بوده است؟ به نظر من مهم ترین رکن زندگی ایشان، ۳۷ سال زندگی صادقانه بوده که پس از ۹۳ سال هنوز هم یادش را گرامی می داریم. اگر آن مرام و منش نبود، حتما ما امروز اینجا نبودیم و این روز را گرامی نمی داشتیم.
مهدی ستوده که نمایشگاه «جهان پهلوان» مجموعه تصاویری از اوست، طی سخنانی بیان نمود: نمایشگاه «جهان پهلوان» به این علت برگزار شد که تولد آقا تختی را در کنار مردم بگیریم، چون که ایشان ورزشکار مردمی بود. من از ۶ سالگی با یک عکس روزنامه ای آقا تختی به ایشان علاقه مند شدم و از همان زمان تصاویر او را از مجلات ورزشی جمع آوری می کردم. حتی برای یک عکس به کرمان و مسجد سلیمان هم رفته ام. حالا افتخار می کنم که مجموعه ای از تصاویر ایشان را جمع آوری کرده ام که تعدادش به حدود ۵-۶ هزار عکس می رسد.


حسن امین دیگر سخنران این جلسه بود. او در رابطه با دلیل حضور خود در این مراسم اظهار داشت: بنده ورودی سال ۱۳۴۵ به دانشکده حقوق دانشگاه تهران هستم. خاطرم هست که دانشجوی سال دوم دانشکده در دیماه سال ۱۳۴۶ بودیم که به دانشجویان خبر رسید که غلامرضا تختی، مرد اخلاق، جوانمردی، فتوت، خوش رفتاری و نیکوکاری به توطئه ای جان باخته است.
وی افزود: جامعه دانشجویی که پیشرو تحولات آن روزها بود، از میدان شوش تا ابن بابویه رژه رفتند و شعار دادند. حتما کسانی که هم سن و سال من هستند و علاقمند به تختی هستند، آن روز تاریخی را به یاد دارند.
او با اشاره به علت محبوبیت تختی اظهار داشت: آن چیزی که محبوبیت تختی را در ذهن من منعکس می کند در ارتباط با زلزله بویین زهرا است. این اتفاق در سال ۱۳۴۱ رخ داد و تختی پهلوان برای رفع کمبودهای آن منطقه پول جمع کرد و چون مردم به او اعتماد داشتند، توانست کارِ کارستانی بکند؛ این اتفاق برای ما یک درس اخلاق است که پهلوانی فقط به زور بازو نیست و باید کمک مردم بود.
علی اکبر حیدری کشتی گیر باسابقه و مدال دار کشورمان در بخش دیگری از این جلسه خاطراتی را از تختی تعریف کرد و اظهار داشت: افتخارم اینست که بعنوان یک کشتی گیر وزن اول در معیت این مرد بزرگ در چند تورنمنت همچون المپیک ۱۹۶۴ توکیو بودم. زندگی با آقای تختی همه اش خاطره است، اما می خواهم یک خاطره از بزرگی و منش او برایتان بگویم.
وی افزود: کسانی که هم سن و سال من هستند می دانند که تختی یک بنز ۱۸۰ سبز رنگ داشت. چون این اتومبیل قدیمی بود احتیاج داشت هر چند روز یک مرتبه سری به تعمیرگاه بزند. به یاد دارم که تعمیرگاهی در چهارراه شاپور واقع بود و چون تختی به آنجا زیاد می رفت، تبدیل به پاتوق او شده بود. بنابراین کسانی که مشکلی داشتند یا نامه یا عریضه ای داشتند که می خواستند به دست او برسد به این تعمیرگاه می آمدند و او هم واقعا کارشان را راه می انداخت. یک روز وقتی تختی آمد دیدیم که بدون ماشین آمده است، پرسیدیم که چرا ماشین ندارید اظهار داشت: «ماشین رو دزد برده است. من فقط به آگاهی رفتم و اطلاع دادم که اگر خلافی با آن ماشین صورت گیرد، بدانند که در اختیار من نبوده است. این ماجرا گذشت و چند روز بعد دیدم که نامه ای به آنجا آمده و به تختی دادیم. وقتی آنرا می خواند، می خندید. فردی در آن نامه نوشته بود که آقای تختی به فلان آدرس بیا و ماشین ات را ببر! همراه با ایشان به آنجا رفتیم و دیدیم که آن اتومبیل حدودا داغون، بسیار نونوار شده بود. داخل داشبورد نامه ای گذاشته بودند و نوشته بود که حیف مان آمد ماشین شما این شکلی باشد، بنابراین آنرا دزدیدیم و چند لاستیک و تودوزی و... برایش تهیه کردیم تا نو شود. همه مان می خندیدم و آقا تختی به آن تعمیرکار گفت برآوردی داشته باشد تا مشخص شود هزینه این وسایل جدید چه قدر است؛ رقمی حدود ۴ هزار و پانصد تومان بود و او دقیقاً معادل این رقم را به یک خیریه داد که دینی به گردنش نمانده باشد.1401/06/06
09:08:10
5.0 / 5
452
تگها: المپیك , تیم , حقوق , گل
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد