دفاع شخصی

کشتی فرنگی قهرمانی جهان 2022

کشتی فرنگی قهرمانی جهان 2022

دفاع شخصی: تیم ملی کشتی فرنگی در بین غیبت روسیه به عنوان قدرت برتر کشتی جهان و قهرمان دوره قبل مسابقات جهانی، فرصت طلایی ایستادن بر سکوی نخست جهان را برای دومین مرتبه در تاریخ در اختیار دارد.


به گزارش دفاع شخصی به نقل از ایسنا، رقابت های کشتی فرنگی قهرمانی جهان ۲۰۲۲ از روز شنبه ساعت ۱۳ به وقت ایران در سالن اشتارک آرنا در بلگراد پایتخت صربستان شروع می شود و کشتی گیران ایران در اوزان ۵۵، ۷۲، ۷۷ و ۸۷ کیلوگرم ایران به مصاف رقبای خود می روند.
تیم ملی کشتی فرنگی ایران سال قبل و در جریان رقابت های جهانی نروژ با عملکردی درخشان با کسب ۴ مدال طلا و ۲ برنز و تنها با ۶ امتیاز اختلاف، پایین تر از روسیه بر سکوی نایب قهرمانی جهان ایستاد و حالا در غیاب روسیه به عنوان قدرت برتر کشتی جهان، محمد بنا و شاگردانش، این فرصت طلایی را در اختیار دارند که بر سکوی نخست جهان قرار گیرند.
با وجود انتقاداتی که نسبت به نحوه انتخاب ملی پوشان ایران برای حضور در رقابت های جهانی عنوان شد، باید به این نکته اذعان داشت که تیم ملی در بیشتر اوزان از بهترین نفرات برای حضور در این مسابقات بهره می برد، نفراتی با تجربه و عنوان دار در کنار مدعیان جوان و با انگیزه که بدنبال قدرتنمایی و ایستادن بر سکوی نخست جهان هستند.
تیم ملی کشتی فرنگی ایران نخستین بار در تاریخ در جریان مسابقات جهانی ۲۰۱۴ و با هدایت احد پازاج بر سکوی نخست رقابت های جهانی ازبکستان ایستاد و حالا در غیاب روسیه این فرصت طلایی در اختیار محمد بنا و شاگردانش است تا برای دومین مرتبه کشتی فرنگی ایران را به عنوان قهرمانی جهان برسانند.
هر چند روسیه قهرمان دوره قبل جهان، غایب بزرگ مسابقات جهانی صربستان است، اما در بیشتر اوزان شاهد حضور کشتی گیرانی سرسخت و عنوان دار از کشورهای مختلف هستیم که عبور از آنها کاری سخت و دشوار برای نمایندگان ایران است و نمی توان به آسانی سند قهرمانی را به نام کشتی فرنگی ایران زد.
در ادامه بررسی فرنگی کاران اعزامی ایران به این رقابت ها و با اهمیت ترین رقبای آنها را می خوانید:
وزن ۵۵ کیلوگرم: پویادادمرز با کسب عنوان سومی در جام تختی و قهرمانی در تورنمنت قزاقستان به عنوان ملی پوش ایران در رقابت های جهانی برگزیده شد. دادمرز در نخستین تجربه جهانی خود در رده بزرگسالان کار بسیار دشواری مقابل چهره های مطرح کشتی جهان دارد.
الدانیز عزیزلی دارنده مدال طلای جهان ۲۰۱۸ از آذربایجان، نوگزاری سورتسومیا دارنده مدال طلای بزرگسالان جهان ۲۰۱۹ و طلای امیدهای جهان ۲۰۱۸ از گرجستان، اکرم اوزترک دارنده مدال برنز جهان از ترکیه، از با اهمیت ترین رقبای دادمرز در صربستان خواهند بود. دادمرز در بین ۸ نفر برتر رنکینگ وزن ۵۵ کیلوگرم نیز حضور ندارد تا کار او برای رسیدن به مدال مشکل تر هم شود.

وزن ۶۰ کیلوگرم: مهدی محسن نژاد نفر اعزامی ایران به رقابت های جهانی صربستان است، او بعد از قهرمانی در جام تختی، برای سومین سال متوالی عازم رقابت های قهرمانی آسیا شد اما اینبار نیز از رسیدن به مدال طلا بازماند تا بعد از یک برنز و یک نقره در دو سال قبل، اینبار نیز به مدال نقره برسد. محسن نژاد بعد از مدال برنز سال ۲۰۱۹ در رقابت های امیدهای جهان، سال قبل به مدال نقره این رقابت ها رسید. او نیز در شرایطی که علیرضا نجاتی به یک وزن بالاتر رفت، در شرایطی که رقیب چندان مطرحی نداشت به عضویت تیم ملی در مسابقات جهانی درآمد تا در اولین تجربه خود در مسابقات جهانی بزرگسالان، عازم بلگراد شود.
محسن نژاد نیز در بین چهره های عنوان دار جهانی ماموریتی خیلی مشکل را بر عهده گرفته است، کنچیرو فومیتا دارنده ۲ مدال طلای جهان و نقره المپیک توکیو، شاخص ترین چهره این وزن در مسابقات جهانی صربستان است.
شارشنبکوف قرقیز که مدال نقره جهان را یدک می کشد یکی از چهره های مطرح این وزن است که در صدر رنکینگ قرار دارد. شارشنبکوف اواخر فروردین امسال در فینال قهرمانی آسیا موفق به شکست محسن نژاد در فینال شد.
مراد ممدوف دارنده مدال برنز جهان ۲۰۲۱ از آذربایجان و کرم کمال دارنده ۲ برنز امیدهای جهان از ترکیه از دیگر چهره های مطرح این وزن هستند.

وزن ۶۳ کیلوگرم: علیرضا نجاتی با نایب قهرمانی درجام تختی و قهرمانی در تورنمنت قزاقستان در وزن ۶۰ کیلوگرم، ملی پوش ایران در وزن ۶۳ کیلوگرم مسابقات جهانی شد و در دومیت تجربه خود عازم بلگراد شده است.
لوییز اورتا سانچز دارنده مدال طلای المپیک توکیو از کوبا، مدعی اصلی این وزن در رقابت های جهانی صربستان است. سانچز در توکیو در وزن ۶۰ کیلوگرم صاحب طلای المپیک شد، وی در رقابت های جهانی نروژ غایب بود و اینبار در رقابت های قهرمانی جهان در وزن ۶۳ کیلوگرم به میدان می رود.
با مصدومیت میثم دلخانی طلایی سال قبل ایران در وزن ۶۳ کیلوگرم، نجاتی به این وزن آمد و حالا در دومین تجربه خود در رقابت های قهرمانی جهان بدنبال مدالی خوشرنگ تر از برنز سال ۲۰۱۹ جهان است. او همین طور سال قبل در همین وزن به مدال برنز امیدهای جهان رسید.
ویکتور سیوبانو دارنده مدال طلای جهان ۲۰۲۱ در وزن ۶۰ کیلوگرم از مولداوی، دیگر مدعی این وزن در بلگراد خواهد بود.
لری ابولادزه از گرجستان سال قبل در رقابت های جهان بزرگسالان به مدال نقره رسید و بعد از آن در رقابت های زیر ۲۳ سال قهرمانی جهان، مدال طلا را از آن خود کرد. اتحادیه جهانی کشتی نیز از جسارت و کشتی رو به جلوی ابولادزه در میادین مبارزه تمجید کرده و او را یکی از مدعیان جدی این وزن دانسته است. او سال قبل در فینال در یک مبارزه سخت و نزدیک مغلوب دلخانی شد. طالح ممدوف ۳۳ ساله از آذربایجان نیز از نفرات با تجربه این وزن شمرده می شود.

وزن ۶۷ کیلوگرم: محمدرضا گرایی شاخص ترین فرنگی کار حال حاضر ایران و نفر نخست رنکینگ، یکی از امیدهای اصلی ایران برای تکرار دومین مدال طلا در رقابت های قهرمانی جهان است. گرایی سال قبل عملکرد بی نظیر و تاریخی را از خود بر جا گذاشت، او تنها طلایی کشتی ایران در المپیک توکیو بود و بعد از آن نیز با نمایشی خیره کننده به مدال طلای جهان در نروژ بوسه زد. گرایی بعد از رقابت های قهرمانی جهان، برای جلوگیری از فشار کاهش وزن در وزن ۷۲ کیلوگرم به تورنمنت قزاقستان اعزام شد و به مدال طلا رسید. اتحادیه جهانی کشتی نیز او را مدعی اصلی کسب مدال طلا در بلگراد می داند.
حضور پرویز نصیب اف دارنده مدال نقره المپیک توکیو از اوکراین در این رقابت ها معین نیست چونکه وی از ناحیه انگشت دست گرفتار شکستگی شده و هم اکنون مشغول مداواست. وی در فینال المپیک با نتیجه ۹ بر یک مغلوب گرایی شد. ریو هان سو دارنده ۲ مدال طلای جهان از کره جنوبی نیز در این وزن مدعی است، او بدنبال جبران نمایش نا امید کننده خود در جهانی نروژ است. اتحادیه جهانی در این زمینه نوشت ریو هان سو برای شکار به بلگراد می رود!
محمد الساید دارنده مدال برنز المپیک از مصر، متئوس برناتک دارنده مدال نقره جهان ۲۰۱۷ از لهستان، حسرت جعفراف قهرمان جوانان و امیدهای جهان ۲۰۲۱ از آذربایجان و اسلاویک گالستیان دارنده مدال برنز جهان ۲۰۱۹ از ارمنستان، دیگر مدعیان این وزن در جهانی صربستان خواهند بود.

وزن ۷۲ کیلوگرم: محمدرضا مختاری در جام تختی و رقابت های آسیایی به مدال طلا رسید و در تورنمنت قزاقستان در وزن ۷۷ کیلوگرم به مدال برنز رسید. مختاری سال قبل در همین وزن نماینده ایران در رقابت های جهانی نروژ بود اما از رسیدن به مدال بازماند و اینبار با قرار گرفتن در رده چهارم رنکینگ، در وزنی که چندان مدعی شاخصی ندارد بدنبال جبران و اثبات توانایی های فنی خود در بلگراد خواهد بود.
کریستوپاس اسلیوا دارنده مدال برنز جهان ۲۰۲۱ از لیتوانی و نفر نخست رنکینگ، مدعی نه چندان عنوان دار این وزن در صربستان است. این کشتی گیر سال قبل در رده بندی قهرمانی جهان با نتیجه سنگین ۱۰ بر یک از سد مختاری گذشت و به مدال برنز جهان رسید. گئورگ ساهاکیان دارنده مدال برنز جهان ۲۰۲۱ از ارمنستان روبرت فریتس دارنده مدال طلای اروپا از مجارستان و اولوی غنیزاده دارنده مدال برنز امیدهای جهان از آذربایجان نیز دیگر چهره های مطرح این وزن خواهند بود. او سال قبل در دومین مبارزه خود مقابل شماگی بولکوادزه نفر سوم المپیک از گرجستان به برتری رسید اما در یک چهارم نهایی با نتیجه سنگین ۹ بر صفر مغلوب مختاری شد. در این میان ملخاس امویان ارمنستانی که سال قبل با شکست سرگئی کوتوزوف روس به مدال طلای جهان رسید به یک وزن بالاتر رفته و در وزن ۷۷ کیلوگرم مدعی کسب مدال طلای جهان خواهد بود.

وزن ۷۷ کیلوگرم: محمد علی گرایی، بدون شک شایستگی این را داشته که مدال طلای جهان را در کارنامه خود داشته باشد اما بر خلاف ۳ دوره حضور در رقابت های قهرمانی جهان در سالهای ۲۰۱۷، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ صاحب ۳ مدال برنز شده و در مسابقات جهانی ۲۰۱۸ نیز به عنوانی بهتر از نهمی نرسید. وی در المپیک توکیو نیز یکی از مدعیان اصلی تیم ایران برای ایستادن بر سکو بود اما به عنوان پنجمی رسید و بجای او برادر کوچکترش محمدرضا با درخشش خیره کننده خود به مدال طلای المپیک بوسه زد.
محمدعلی اینبار در شرایطی نه چندان خوب عازم بلگراد شده چونکه مدتی را به سبب لطمه دیدگی دور از تمرینات بود و حتی برخی منتقد چرایی اعزام او به این مسابقات شدند. او با وجود داشتن مصدومیت و نمایش دور از انتظار در تورنمنت لهستان، نفر مورد نظر بنا برای اعزام به رقابت های جهانی نام گرفت. باید منتظر ماند و دید گرایی با تاکید بر تجربه خود می تواند اینبار در وزنی سخت ودشوار که مدعیان زیادی دارد، مدالی بهتر از برنز جهان را از آن خود کند یا خیر؟
سنان سلیمانوف دارنده مدال نقره جهان ۲۰۲۱ از آذربایجان و نفر نخست رنکینگ یکی ازمدعیان اصلی این وزن در صربستان خواهد بود. این کشتی گیر سال قبل در فینال در یک مبارزه نزدیک با نتیجه ۲ بر یک مغلوب رومنولاسوف چهره شاخص کشتی جهان از روسیه شد که از حضور در این دوره از رقابت ها مانند دیگر کشتی گیران روسیه محروم است.
آکژول ماخمدوف قرقیز و دارنده مدال نقره المپیک توکیو و شوهی یابیکو ژاپنی نفر سوم المپیک توکیو نیز دیگر مدعیان اصلی این وزن هستند. مالخاس آمویان ارمنستانی نیز بعد از کسب مدال طلای جهان در وزن ۷۲ کیلوگرمف به یک وزن بالاتر آمده تا دیگر مدعی وزن ۷۷ کیلوگرم در مسابقات قهرمانی جهان باشد. کیم هیون وو دارنده مدال های طلای جهان و المپیک نیز در ۳۳ سالگی همچنان می تواند دیگر مدعی جدی این وزن در صربستان باشد.
ویکتور نمس دارنده مدال های طلا و برنز جهان از صربستان و ایک ناتساکانیان دارنده مدال برنز جهان از بلغارستان از دیگر چهره های شاخص در این وزن شلوغ و پر مدعی هستند.

وزن ۸۲ کیلوگرم: پژمان پشتام که در مسابقات جهانی سال قبل به مدال برنز رسید، تنها با کسب عنوان نایب قهرمانی در تورنمنت قزاقستان نفر مورد نظر بنا برای اعزام به رقابت های جهانی شد.
رفیق حسین اف دارنده مدال برنز المپیک از آذربایجان که سال قبل نیز بر سکوی نخست این وزن ایستاد، به اذعان اتحادیه جهانی کشتی همچنان در ۳۴ سالگی مدعی اصلی این وزن در صربستان خواهد بود.
برهان آکبوداک نایب قهرمان جهان از ترکیه، جلا بولکوادزه قهرمان امیدهای جهان از گرجستان، تامشا لوای قهرمان امیدهای جهان ۲۰۲۱ از مجارستان و پاسکال ایسل دارنده مدال برنز جهان ۲۰۱۷ از آلمان، دیگر مدعیان وزن ۸۷ کیلوگرم در رقابت های قهرمانی جهان ۲۰۲۲ خواهند بود.


وزن ۸۷ کیلوگرم: ناصر علیزاده با قهرمانی در جام تختی و مسابقات آسیایی صاحب دوبنده تیم ملی شد. علیزاده دارنده مدال طلای اسیا و برنز امیدهای جهان، در نخستین تجربه خود در رقابت های جهانی بزرگسالان کار سختی را در مصاف با مدعیان این وزن و در راس آنها داتوناشویلی صرب دارد.
زورابی داتوناشویلی صرب سال قبل عمکلرد خوبی داشت، او ابتدا در المپیک توکیو به مدال برنز رسید و سپس در نروژ بر سکوی نخست جهان ایستاد و اینبار نیز در کشور خود مدعی نخست کسب عنوان قهرمانی خواهد بود.
آلکس کسیدیس دارنده مدال نقره ۲۰۲۱ جهان از سوئد، تورپال بیسلطانوف ۲۱ ساله و دارنده مدال طلای اروپا ازدانمارک و اسلام عباس اف دارنده مدال برنز امیدهای جهان از آذربایجان، دیگر مدعیان این وزن در صربستان خواهند بود.

وزن ۹۷ کیلوگرم: محمدهادی ساروی، با نمایش درخشان خود در سال گذشته، بخت اصلی کشتی فرنگی ایران برای کسب مدال طلای جهان است. اتحادیه جهانی کشتی نیز، مرد طلایی ایران در مسابقات جهانی نروژ را شانس اول ایستادن بر سکوی نخست جهان در وزن پر از مدعی ۹۷ کیلوگرم دانسته و کنار زدن او را سخت ترین کار ممکن برای دیگر مدعیان این وزن ارزیابی کرده است. ساروی در نخستین تجربه جهانی خود در سال ۲۰۱۹ از رسیدن به مدال بازماند اما سال قبل با اقتدار بر سکوی نخست جهان ایستاد و در المپیک توکیو نیز به مدال برنز رسید.
الکس زوک مجارستانی و دارنده مدال نقره جهان که سال قبل در فینال مغلوب ساروی شد، بعد از انجام عمل جراحی شانه در سال زمستان سال قبل در وضعیت خوبی قرار دارد و دیگر مدعی این وزن است.
آرتور الکسانیان کشتی گیر کهنه کار ارمنستانی با یک طلا، یک نقره و یک برنز المپیک و ۳ طلا و ۲ نقره جهان، در سن ۳۰ سالگی می تواند یکی دیگر از مدعیان عنوان دار این وزن در جهانی صربستان باشد. الکسانیان سال قبل در نیمه نهایی المپیک توکیو برابر ساروی با نتیجه ۴ بر یک به برتری رسید و در نهایت مدال نقره را از آن خود کرد. وی در جهانی نروژ غایب بود و بعد از یک سال غیبت امسال در صربستان به روی تشک می رود.
متهان باشار دارنده ۲ مدال طلای جهان از ترکیه، تادئوس میچالیک کشتی گیر ۳۰ ساله لهستانی و دارنده مدال برنز المپیک توکیو، میهایل کاجایا دارنده ۲ مدال برنز جهان از صربستان و کریل میلوف دارنده مدال نقره جهان ۲۰۱۸ از بلغارستان، از دیگر عنوان داران این وزن در جهانی صربستان هستند.

وزن ۱۳۰ کیلوگرم: امین میرزازاده، با برتری مقابل علی اکبر یوسفی که سال قبل تاریخسازی کرد و به عنوان قهرمانی جهان رسید، صاحب دوبنده تیم ملی در نخستین تجربه خود در مسابقات جهانی بزرگسالان شد. میرزازاده مدال های طلای جوانان و زیر ۲۳ سال جهان را در کارنامه خود دارد و در المپیک توکیو نیز به عنوان پنجمی رسید. او برای رسیدن به مدال طلا، رضا کایالپ ترک و یاکوبی کاجایا از گرجستان را به عنوان با اهمیت ترین رقبایش پیش رو دارد. میخاین لوپز اسوره سنگین وزن کشتی فرنگی جهان از کوبا نیز در این مسابقات حضور ندارد و می خواهد پنجمین طلای المپیک را در پاریس کسب کند تا دست نیافتنی تر از قبل شود.
رضا کایالپ دارنده ۴ مدال طلای جهان و نقره و برنز المپیک از ترکیه در غیاب لوپز کوبایی، جدی ترین بخت کسب عنوان قهرمانی جهان است، هر چند شکست این کشتی گیر ۳۲ ساله برای میرزازاده نمی تواند غیرممکن باشد.
یاکوبی کاجایا دارنده مدال های نقره المپیک توکیو و برنز جهان از گرجستان، صباح شریعتی دارنده مدال برنز المپیک از آذربایجان و یاسمانی آکوستا فرناندز دارنده مدال برنز المپیک از شیلی، از دیگر مدعیان سنگین کشتی فرنگی در رقابت های قهرمانی جهان هستند.
منبع:

1401/06/19
15:30:33
5.0 / 5
426
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد