دفاع شخصی
مقانلو :

واهمه ای از میدان دادن به جوانان ندارم

واهمه ای از میدان دادن به جوانان ندارم

به گزارش دفاع شخصی، سرمربی تیم ملی تکواندو اظهار داشت: بازگشت به سطح اول تکواندو دنیا با این جوانان مستعدی که در اختیار داریم دور از دسترس نیست و من هم از میدان دادن به آنها واهمه ای ندارم.خبرگزاری مهر - گروه ورزشی- محمد بیرامی: رقابت های انتخابی تیم ملی تکواندو شنبه هفته جاری در سالن خانه تکواندو انجام شد و ۱۷ تکواندوکار جواز حضور در ادامه اردوها را کسب کردند. در همین رابطه بیژن مقانلو سرمربی تیم ملی در گفتگوی تفصیلی با خبرگزاری مهر درباب این رقابتها و برنامه های خود تا المپیک صبحت کرد.
وی در ابتدای گفتگویش با خبرنگار مهر اظهار داشت: نفراتی که در اختیار داریم چکیده ای از تیم هایی است که شش ماه گذشته در رده های سنی مختلف به مسابقات آسیایی و جهانی اعزام شدند. کوشیدیم از داشته های خود همچون نوجوانان و امیدی که موفق بودند حداکثر استفاده را ببریم تا خروجی خوبی در مسابقات پیش رو داشته باشیم.
امتیاز مثبت برای تیم ملی
وی افزود: امتیاز مثبت ما دعوت از نوجوانانی بود که با موفقیت در رقابت های جهانی و آسیایی توانایی های خودرا ثابت کردند. این نفرات در اردوی تیم ملی بزرگسالان حضور داشته و با زندگی حرفه ای آشنا شدند و با نفرات با تجربه تمرین کردند، کاری که سالیان سال انجام نمی شد. امتیاز این نفرات در رنکینگ بزرگسالان ثبت می شد که خدا را شکر بازخورد خوبی گرفتیم. سال ۲۰۲۳ که رنکینگ آنها به این رده سنی منتقل می شود، در ارتقا این نوجوانان تأثیر گذار خواهد بود.
جبران امتیازات از دست رفته
سرمربی تیم ملی اضافه کرد: برخی تکواندوکاران ما تا کنون امتیازات مربوط به تورنمنت های خودرا در سال ۲۰۲۲ تکمیل نکرده اند، برنامه بعدی ما این است که این تکواندوکاران را به تورنمنت های پیش رو اعزام نماییم تا امتیازات عقب از دست را جبران کنند. سال ۲۰۲۳ با ثبت امتیازات و تغییر برخی اوزان المپیکی، سال بسیار خوبی به لحاظ تراکم تکواندوکاران در مسابقات گرندپری که باید اعزام شویم. فکر می کنم در مدت زمان باقی مانده تا المپیک باید متمرکز حرکت نماییم، چونکه پراکندگی فقط به تیم لطمه می زند.
هدف ما ساختن تیمی در قواره جهانی است
مقانلو با اشاره مجدد به مسابقات انتخابی اظهار داشت: در مجموع رقابتهای بسیار عالی و البته نزدیکی را شاهد بودیم، شاید حساسیت من بالاست، ولی هدف ما ساختن تیمی در قواره قدرت اول دنیاست و این مهم نیازمند تلاش دو چندان است. ان شاالله پس از مسابقات بیروت، بتوانیم نفرات اعزامی به مسابقات قهرمانی جهان را معرفی نماییم. چشم انداز ما این بود که حداقل ۱۵ تکواندوکار به بیروت اعزام شوند، هم آنها در یک میدان برون مرزی محک بخورند تا بتوانیم انتخاب شایسته ای داشته باشیم.
به بیروت و منچستر می رویم
وی در ادامه گفتگویش با خبرنگار مهر اظهار داشت: تمرینات تیم ملی بلافاصله پس از مسابقات انتخابی مورد پیگیری قرار|گرفت. رقابت های آزاد بیروت را پیش رو داریم و بعد از آن مسابقات گرندپری منچستر را خواهیم داشت. در این پیکارها حاج موسایی و نادعلیان برای نخستین بار است چنین تورنمنت سطح بالایی را تجربه می کنند. میرهاشم حسینی برای نخستین بار در وزن ۸۰- کیلوگرم مبارزه می کند، آرمین هادی پور پس از پشت سر گذاشتن دوران نقاهت خود که بیش از یک سال است به مسابقات اعزام می شود و سجاد مردانی هم پس از یک سال دوری از مسابقات برون مرزی اعزام می شود. امیدواریم در فرصت کمی که داریم نفرات ما به خودباوری رسیده و در مسابقات جهانی حداکثر بهره را از داشته های خود ببریم.

این نوجوانان حرف های زیادی برای گفتن دارند
سرمربی تیم ملی درباب درخشش نوجوانانی چون کلهر و عباسی در مسابقات انتخابی اظهار داشت: این نوجوانان چون خمیر هستند که باید بدانیم و بتوانیم از آنها تکواندوکاران بزرگی بسازیم. خیلی خوشحالم که در طول این مدت توانستیم انتقال تجربه از نفرات عنوان دار خود به این جوانان با آتیه را به خوبی انجام دهیم. ما زندگی حرفه ای اردونشینی را به این نفرات آموزش دادیم. ورزش حرفه ای متفاوت می باشد و نفرات جوان تر هم به خوبی از این فرصت بهره بردند. تیم ملی جایگاه رفیعی دارد و برای تثبیت خود باید خیلی بیشتر تلاش کنند. این نفرات در آینده حرف های زیادی برای گفتن خواهند داشت و امیدوار هستم بتوانند از تجربیاتی که به دست می آورند به بهترین شکل بهره گیرند.
مربی باید خودش را خرج کند
مقانلو در پاسخ به این پرسش که آیا از قراردادن این جوانان در ترکیب تیم ملی برای مسابقات قهرمانی جهان واهمه ندارد؟ پاسخ داد: واهمه؛ به هیچ عنوان. معتقدم مربی باید خودش را برای تکواندوکار خرج کند. اگر منه مربی خودم را برای این ورزشکار خرج نکنم، کجا باید خرج کنم. همه کار نتیجه نیست، عملکرد فنی نفرات اهمیت زیادی دارد. همان چرخه کاشت، داشت و برداشت باید رعایت شود. مگر می شود بدون کاشتن، برداشت کرد. جایی باید به این نوجوانان اعتماد کرد و جایی هم بطور قطع نتیجه آنرا خواهیم دید.
بهترین نفرات برای مسابقات جهانی انتخاب می شوند
وی در مورد نحوه انتخاب ترکیب اصلی اعزامی به مسابقات قهرمانی جهان اظهار داشت: پس از حضور در مسابقات آزاد بیروت، کلیه جوانب و عملکرد فنی و اردویی نفرات را در نظر گرفته و بعد ترکیب را اعلام می نماییم. بحث ملی است و باید بهترین تکواندوکار به لحاظ روحی، روانی، تکنیکی و عملکردی را انتخاب نماییم. ان شاالله بتوانیم بهترین نفرات حال حاضر را انتخاب نماییم که در این بین شاید بازهم انتخابی داشته باشیم.

روی تکواندوکار خاصی حساسیت نداریم
سرمربی تیم ملی در پاسخ به سوال دیگری درباب این که آیا کادر فنی روی انتخاب تکواندوکار خاصی حساسیت دارد یا خیر؟ اظهار داشت: به هیچ عنوان چنین چیزی نیست. شاید برداشت برخی ها چنین است، به عنوان سرمربی تیم ملی می توانستیم تیم خودرا انتخاب نموده و مسئولیت آنرا نیز بپذیرم. ولی من مسیر انتخابی را مد نظر قرار دادم. گاهی اوقات سو تفاهم پیش می آید، اگر جایی ورود می کنم حتما لازم است، چونکه در غیر این صورت تأثیر گذار خواهد بود. ما باید اشتباهات را در همین مسابقات ببنیم که در مسابقات مهم آزار دهنده نشود.
نگاه کادر فنی، موفقیت در المپیک
وی در آخر اظهار داشت: من تا المپیک برنامه دارم، شک نکنید، که نگاه کادر فنی موفقیت در این رویداد بزرگ و مهم می باشد. نمی توان فقط برای یک مسابقه پیش رو برنامه ریزی نمود. به امید خدا با برنامه پیش می رویم. تمرکز خیلی مهم می باشد، ما دنبال سفر نیستیم و باید در این راه تکواندوکارانی را تربیت نماییم که اول در میان ۳۲ نفر رنکینگ آمده و پس از آن به ۵ نفر برتر وزن خود تبدیل شوند تا به عنوان مدعی در هر رویدادی شرکت نمایند. مدتی خواسته یا ناخواسته از سطح اول دنیا دور بودیم و باید با برنامه پیش برویم تا بازهم به عنوان مدعی در تورنمنت های سطح یک دنیا شرکت نماییم. با نسل جوانی که در اختیار داریم، با انگیزه و شانسی که به آنها می دهیم تا خودرا مطرح کنند، حتما آینده درخشانی خواهیم داشت.


منبع:

1401/07/09
09:24:10
5.0 / 5
424
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد