دفاع شخصی
كارگردان مستند با دفاع شخصی مطرح كرد؛

دختر عشایری که قهرمان ایران شد

دختر عشایری که قهرمان ایران شد

به گزارش دفاع شخصی، روح الله اکبری کارگردان مستند سوسن در سحر می شکفد به ارائه توضیحاتی در رابطه با این مستند پرداخت.روح الله اکبری کارگردان مستند «سوسن در سحر می شکفد» همزمان با پخش این اثر از شبکه مستند سیما، در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با آن توضیح داد: مستند «سوسن در سحر می شکفد» ابتدا با همین نام ساخته شد اما بعدها یک سری تصاویر اضافه ضبط کردیم و کار را تدوین مجدد کردیم. تغییرات عمده ای هم در روایت فیلم اعمال شد و بنابراین نام مستند را به «دختر کوچ» تغییر دادیم.
وی افزود: من در سال ۹۷ مستند «جلیل و خلیل» را ساخته بودم که مبحث آن دو دونده ایلامی بودند که به عضویت تیم ملی درآمدند. در همان مقطع در یکی از خبرگزاری ها با خبری در رابطه با یک خانم اهل عشایر مواجه شدم که با سختی های بسیار توانسته ایل و خانواده اش را راضی کند تا سراغ ورزش کیک بوکسینگ برود. دغدغه این خانم این بود که برای دختربچه های عشایر که علایقی مشابه خودش دارند، در داخل سیاه چادر کلاس کیک بوکسینگ برگزار کند. همین خبر تبدیل به ایده ساخت مستند «سوسن در سحر می شکفد» شد.
این مستندساز در رابطه با مواجهه با کاراکتر اصلی این مستند در فرایند ساخت، توضیح داد: من معمولا سراغ گفتگوی مستقیم در آثارم نمی روم اما در این مستند سعی کردیم زندگی این فرد را به تصویر درآوریم و حرف های وی را در چارچوب نریشن در کار استفاده کردیم. حقیقت اینست که راضی کردن خانواده و ایل در فضای عشایر برای چنین کاری، خیلی سخت تر از آن چیزی است که ما تصور می نماییم. حتی در فضای یک روستا شاید دسترسی به تلویزیون، گوشی همراه و فضای مجازی باشد اما در فضای عشایر به رغم وجود گوشی و تلویزیون، هنوز از خیلی جهات تفکرات گذشته حاکم است. بخصوص نگاه یک خانواده نسبت به حضور دخترش در عرصه ورزش با حساسیت هایی مواجه می باشد. خانواده عشایر هم معمولا متکی به دختران هستند و بخش زیادی از بار زندگی عشایری بر دوش خانم هاست.
وی افزود: در همین مستند هم شاهد می باشیم که برخی خانواده ها می گویند اگر دخترمان را سراغ ورزش بفرستیم، پس چه کسی کارهای مان را انجام دهد. می گفتند دختر باید نان و خمیر درست کند، این دختر برفرض قهرمان ورزشی هم بشود، که چی! این نگاه همچنان وجود دارد. وقتی این مستند همین چند روز پیش در جشنواره کازان به نمایش درآمد، مترجم ما می گفت ما در روسیه هم هنوز مناطقی را داریم که تفکراتی از این جنس را نسبت به دختران خود دارند. این مساله تنها محدود به ایران نیست. همان گونه که ورزشکاران زن بسیاری در استانهای مختلف داریم، بالاخره در مناطقی هم هنوز این تفکرات وجود دارد.
اکبری ضمن روایت نخستین مواجهه کاراکتر اصلی مستندش با ورزش کیک بوکسینگ اظهار داشت: پس از نخستین حضور در باشگاه، سوسن به خانه می رود و می گوید می خواهد ورزش را دنبال کند اما با مخالفت پدر مواجه می شود. پس از چند روز مادرش وساطت می کند و سرانجام مشروط به این که کسی خبردار نشود او به باشگاه می رود. در همان ماه اول، او قهرمان کرمانشاه می شود و پس از آن به مسابقات کشوری هم راه پیدا می کند و برای چند دوره قهرمان ایران می شود.
وی اضافه کرد: پس از این موفقیت ها نگاه خانواده سوسن هم به این ماجرا تغییر نمود. وقتی اهالی ایل هم متوجه شدند که این دختر قهرمان همان دختر عشایر همسایه خودشان است، به او افتخار می کردند و فعالیتهای ورزشی او را پذیرفتند.
این مستندساز در رابطه با تجربه های جذاب خود در فرایند ساخت مستند «سوسن در سحر می شکفد» اظهار داشت: روزی که باشگاه خانم رشیدی برقرار شد، او خیلی خوشحال بود و می گفت حس می کنم تمام غم هایی که از ابتدا در زندگی ام داشته ام دارد از ذهن و درونم خارج می شود. مواجهه با این لحظه برای من بسیار جذاب بود.

1401/07/18
12:17:15
5.0 / 5
358
تگها: باشگاه , تیم , ورزش
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد