دفاع شخصی

دوچرخه سواری ایران چگونه به سهمیه المپیک می رسد؟

دوچرخه سواری ایران چگونه به سهمیه المپیک می رسد؟

به گزارش دفاع شخصی، فدراسیون دوچرخه سواری ایران برای رسیدن به یک سهمیه المپیک پاریس در قسمت جاده باید خودش را به رنکینگ ۴۵ جهان برساند.به گزارش دفاع شخصی به نقل از ایسنا، تغییر سیستم کسب سهمیه المپیک در رشته دوچرخه سواری جاده سبب شد که از المپیک توکیو تعداد سهمیه های ایران از سه نفر به یک نفر کاهش پیدا کند و الان هم با کم شدن تعداد سهمیه مردان برای ایجاد برابری جنسیتی، کار برای گرفتن همان یک سهمیه المپیک پاریس هم سخت شده است، بگونه ای که اگر فدراسیون ایران برنامه ای برای حضور پر رنگ در مسابقات و گرفتن امتیاز نداشته باشد، امکان دارد همان یک سهمیه را هم نگیرد.

سهمیه های المپیک تا المپیک ریو بر مبنای رنکینگ آسیایی توزیع می شد که به واسطه حضور تیم های باشگاهی در تورهای مختلف، ایران در صدر رنکینگ آسیا قرار داشت و سه سهمیه به دست می آورد اما از المپیک توکیو سهمیه ها بر مبنای رنکینگ جهانی توزیع می شود.

طبق اعلام اتحادیه جهانی دوچرخه سواری، ۸۸ سهمیه در قسمت مردان و ۸۸ سهمیه در قسمت زنان در المپیک ۲۰۲۴ پاریس توزیع می شود که ۸۰ سهمیه مردان و ۸۰ سهمیه زنان از راه رنکینگ جهانی است. نوع توزیع سهمیه از راه رنکینگ جهانی به شرح زیر است:

- کشورهای اول تا پنجم رنکینگ جهانی: هر کدام ۵ سهمیه

- کشورهای ششم تا دهم رنکینگ جهانی: هر کدام ۳ سهمیه

- کشورهای یازدهم تا بیستم رنکینگ جهانی: هر کدام ۲ سهمیه

- کشورهای بیست و یکم تا چهل و پنجم رنکینگ جهانی: هر کدام یک سهمیه

رنکینگ جهانی بر مبنای نتایج مسابقات دو رده سنی بزرگسالان و زیر ۲۳ سال محاسبه می شود و بازه زمانی مسابقات هم از ۲۷ مهر ۱۴۰۱ تا ۲۵ مهر ۱۴۰۲ است.

تیم مردان ایران هم اکنون در رده ۴۸ رنکینگ جهانی قرار دارد و برای رسیدن به یک سهمیه باید خویش را به جایگاه ۴۵ برساند. این در شرایطی است که کشورهایی که پس از ایران قرار دارند، اختلاف امتیاز زیادی ندارند و ایران چاره ای جز حضور در مسابقات ندارد تا بتواند ارتقای جایگاه داشته باشد.

تیم زنان ایران هم در رده ۵۲ رنکینگ جهانی قرار دارد و نسبت به مردان کار سخت تری برای ارتقا جایگاه و کسب سهمیه المپیک دارد.

* سهمیه های باقی مانده چگونه توزیع می شوند؟

۲ سهمیه در مردان و ۲ سهمیه در زنان به دو کشوری تعلق می گیرد (هر کشور یک سهمیه) که در رنکینگ جهانی سهمیه نگرفته اند و بهترین عملکرد را در قهرمانی جهان ۲۰۲۳ دارند. مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۲۳ به میزبانی بریتانیا برگزار می گردد و ایران چند سال است که در قهرمانی جهان حضور ندارد.

۶ سهمیه در مردان و ۶ سهمیه در زنان، از راه قهرمانی قاره ها در سال ۲۳ توزیع می شود که دو کشوری که بهترین عملکرد را داشته اند به هر کدام یک سهمیه تعلق می گیرد.

قاره آفریقا: ۲ سهمیه مرد و ۲ سهمیه زن

قاره آسیا: ۲ سهمیه مرد و ۲ سهمیه زن

قاره اقیانوسیه: ۲ سهمیه مرد و ۲ سهمیه زن

منبع:

1401/10/04
11:13:11
5.0 / 5
450
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد