دفاع شخصی

ارمنستان آتش زدن پرچم آذربایجان را محکوم کرد

ارمنستان آتش زدن پرچم آذربایجان را محکوم کرد

دفاع شخصی: ارمنستان آتش زدن پرچم آذربایجان در مسابقات وزنه برداری قهرمانی اروپا را محکوم نمود ولی نسبت به این رخداد عذرخواهی نکرد.به گزارش دفاع شخصی به نقل از ایسنا و به نقل از سایت inside the games، تیم وزنه برداری آذربایجان بعد از انصراف از مسابقات قهرمانی اروپا در ایروان در پی حادثه آتش زدن پرچم این کشور به باکو بازگشت. بعد از دو روز اظهار نظر تند مقام ها و رسانه های آذربایجان، ارمنستان آتش زدن پرچم آذربایجان در مراسم افتتاحیه مسابقات وزنه برداری قهرمانی اروپا در ایروان، پایتخت ارمنستان را محکوم نمود.

یک مقام دولت ارمنستان اظهار داشت که فردی که این کار را انجام داده است، بدون بهتان آزاد شد اما این حادثه که از طرف دولت آذربایجان «وحشیانه» توصیف شده، حالا از طرف پلیس درحال بررسی است.

تیم آذربایجان بعد از انصراف از مسابقات قهرمانی اروپا در فرودگاه باکو مورد استقبال مردم قرار گرفت.

کارن گیلویان، معاون وزیر علم، فرهنگ و ورزش ارمنستان، اظهار داشت: حادثه در مراسم افتتاحیه وحشتناک بود و دولت جمهوری ارمنستان این اقدام را محکوم می کند. هیچکس لطمه جسمی ندیده و امنیت کسی تهدید نشده است. ارمنستان یک کشور دموکراتیک و همه تصمیماتش برمبنای قانون است.

گیلویان در پاسخ به این پرسش که آیا در مورد حادثه پرچم عذرخواهی رسمی خواهد شد، پاسخ مثبت و خیری نداد اما به حوادثی در آذربایجان اشاره نمود که به هیات های ارمنی حمله یا بی احترامی شد. او در این جهت اظهار داشت که وقتی یک ارمنی سال ۲۰۰۷ در مسابقات جهانی کشتی در باکو نشان طلا گرفت، مسئولان برگزاری رقابت ها پرچم ارمنستان را نشان ندادند و در مسابقات جهانی بوکس ۲۰۱۱ در باکو، هواداران آذربایجانی با سنگ به ورزشکاران ارمنی حمله کردند. آیا اینطور بود که امنیت را تضمین کردند؟ ما تصریح کرده ایم که حادثه (پرچم) ربطی به رویداد ورزشی ندارد و الان درحال مذاکره با فدراسیون جهانی وزنه برداری درباره ی میزبانی مسابقات قهرمانی جهان در سال ۲۰۲۴ در ایروان هستیم.

ارمنستان یکی از پنج کشوری است که برای میزبانی مسابقات جهانی سال آینده نامزد شده است. پرو، ونزوئلا، آلبانی و بحرین هم دیگر داوطلبان میزبانی این رقابت ها هستند.

در اطلاعیه ای که قبلاً از طرف وزارتخانه ورزش ارمنستان پخش شده، نیز آمده است: ما از تصمیم تیم آذربایجان برای ترک مسابقات متاسفیم. دولت ارمنستان در ابتدا تمام استانداردهای امنیتی را برای هیات های شرکت کننده در مسابقات قهرمانی فراهم نموده و ادامه خواهد داد. ما از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد تا شرکت کنندگان باردیگر آرزوی بازگشت به ارمنستان را داشته باشند.

ارمنستان و آذربایجان همسایگانی هستند که روابط دیپلماتیک ندارند و بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ با یکدیگر جنگیده اند. ارمنستان همین طور با ترکیه، همسایه دیگری که روابط نزدیک با آذربایجان دارد، روابط دیپلماتیک ندارد. کانسو بکتاش، گامزه آلتون و معمر شاهین وزنه برداران ترک در ایروان روی سکو رفتند و مدال هایشان را به دوستان و برادران خود در آذربایجان تقدیم کردند.

الهام علی اف، رییس جمهوری آذربایجان، در اطلاعیه ای رسمی ضمن تبریک به ورزشکاران ترکیه ای اعلام نمود که اهتزاز پرچم آنها در صحنه جهانی همزمان با پخش سرود ترکیه موجب شادی همه مردم آذربایجان شده است. او اظهار داشت که اهدای مدال یک دفعه دیگر ثابت کرد که در جایی که آذربایجان نیست، ترکیه همیشه نماینده ماست و این یکی دیگر از مظاهر برادری ناگسستنی آذربایجان و ترکیه است.

منبع:

1402/01/30
21:45:31
5.0 / 5
379
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد