دفاع شخصی

دوپینگی كه ووشوی ایران را به حاشیه برد

دوپینگی كه ووشوی ایران را به حاشیه برد

در حالی فدراسیون ووشو از یكسال گذشته تابحال در مورد دوپینگ و محرومیت دو چهره سرشناس خود پنهان كاری كرده بود كه معرفی متقلبان در ورزش و برخورد با آنها از وظایف اصلی و اخلاقی هر فدراسیون است.به گزارش دفاع شخصی به نقل از ایسنا، روز گذشته (سه شنبه) ۷ مرداد ماه ۱۳۹۹ بود که خبر افشای مثبت بودن تست دوپینگ حمیدرضا قلی پور و سید معین تقوی دو ملی پوش مدال آور تیم ملی ساندای ایران در رقابت های جام جهانی ساندا ۲۰۱۸ در چین منتشر گردید تا به این ترتیب، اولین قهرمانی سانداکاران ایران در این مسابقات که از آن بعنوان قهرمانی تاریخی یاد می شد زیر سوال برود! مسئله ای که سبب شد سوالات زیادی نیز در اذهان اهالی ورزش نیز ایجاد شود.

طبق حکم انتشار یافته در سایت فدراسیون جهانی ووشو، قلی پور (از ۲۸ اکتبر ۲۰۱۸ تا ۲۸ اکتبر ۲۰۲۲) و تقوی (از تاریخ ۲۷ اکتبر ۲۰۱۸ تا ۲۶ اکتبر ۲۰۲۲) به مدت چهار سال محروم هستند که این حکم ها به ترتیب در تاریخ های ۴ جولای و یکم جون ۲۰۱۹ یعنی حدود یکسال قبل صادر شده اند.

این موضوع از آنجایی قابل تامل است که احکام ذکر شده، در دوران ریاست مهدی علی نژاد بر فدراسیون ووشو (معاون فعلی وزیر ورزش) و در زمان فعالیت امیر صدیقی بعنوان رئیس روابط بین الملل فدراسیون ووشو (رئیس فعلی فدراسیون ووشو) صادر شده اند که با این حال، فدراسیون وقت هیچگونه واکنشی نسبت به این مورد نداشته است تا این سوال مطرح شود که چرا فدراسیون ووشو، از اعلام این خبر خودداری نموده و از خلاء خبری موجود در جهت بزرگنمایی دستاوردهای خود بهره برده است؟

امیر صدیقی در گفت و گو با ایسنا، درباره اعلام نشدن و بگونه ای پنهان کردن خبر دوپینگ دو ووشوکار ایران از طرف فدراسیون ووشو، اینگونه توجیه کرد: " از نظر من استفاده از لفظ پنهان کاری برای این مورد درست نیست. فدراسیون ووشوی جمهوری اسلامی ایران الزامی برای اعلام این اخبار نداشته است! و فرآیند فدراسیون جهانی هم همیشه به همین شکل بوده است که چنین اخباری را از راه سایت رسمی خود اعلام می کند."

با توجه به صحبت های رئیس فعلی فدراسیون ووشو، حتی اگر منتشر کردن این خبر وظیفه فدراسیون ملی ایران هم نباشد، اخلاق حرفه ای در بعد رسانه ای فدراسیون ایجاب می کرد که مسئولان وقت فدراسیون ووشو همانطور که تاکید بر حمایت هواداران و دوستداران این رشته دارند، بهتر بود تنها به شعار دادن بسنده نکرده و اخبار صحیح حتی در مورد این مسائل را هم با انتشار ولو یک خبر اطلاع رسانی می کردند و در جهت مبارزه با دوپینگ که نوعی تقلب و تخلف در ورزش است، افراد متخلف را معرفی نماید تا به جوانانی که تازه قدم در راه ورزش گذاشته اند، نشان دهند که دوپینگ و تقلب عاقبتی ندارد، نه اینکه در یک سال و نیم گذشته این چنین پنهان کاری کنند!

از دیگر افراد و سازمان هایی که در این مورد می توان انتقاداتی را به آنها وارد کرد، ستاد ملی مبارزه با دوپینگ و حسین اوجاقی سرمربی تیم ملی، مدیر فنی تیم های ملی و نایب رییس فدراسیون ووشو هستند که در یک سال و نیم گذشته، هیچ اطلاع رسانی را در این مورد انجام نداده اند. اوجاقی حتی در مصاحبه های خود راجع به کنار گذاشتن تقوی و قلی پور از تیم ملی هم تنها بحث مصدومیت و خداحافظی این دو ملی پوش را مطرح می کرد که خود جای سوال دارد که چرا هیچ گونه اشاره ای به بحث دوپینگ ووشوکاران تیم ملی نداشته است؟

حتی هادی ساعی که حمیدرضا قلی پور داماد اوست، در انتخابات روز گذشته کمیسیون ورزشکاران اعلام نمود که حدود دو سال است که کمیته المپیک هم در جریان این مورد قرار داشته اما آنها هم اقدامی انجام ندادند و تا پیش از رسانه ای شدن دوپینگ قلی پور، او عضو کمیسیون ورزشکاران بوده است و در این زمان اقدامی برای کنار گذاشتن او انجام نداده شده بود.

اینکه فدراسیون ووشو در یک دهه گذشته از معدود فدراسیون های موفق و در حال رشد ایران بوده است بر هیچ کس پوشیده نیست، اما اینکه چرا مسئله ای به این مهمی توسط مسئولان این رشته به صورت هماهنگ شده اطلاع رسانی نشده و مراجع ذیصلاح هم به این مورد ورود نکرده اند، علامت سوال بزرگی است که انتظار می رود مسئولان مربوطه در این مورد پاسخگو باشند، چونکه صداقت با جامعه و خصوصا علاقه مندان ورزش، یکی از اصلی ترین خاصیت های مسئولان ورزشی است و پنهان کاری در مورد دوپینگ و تخلف، با منشور اخلاقی المپیک سازگار نیست.
1399/05/12
14:54:37
5.0 / 5
1585
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان دفاع شخصی
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد