دفاع شخصی

گلایه های پیشکسوت شنا، نجات غریق و والیبال قم در گفت و گو با ایسنا

گلایه های پیشکسوت شنا، نجات غریق و والیبال قم در گفت و گو با ایسنا

دفاع شخصی: قم علی فرهمند موحد، پیشکسوت رشته های شنا، نجات غریق و والیبال استان قم، درباب مشکلات این رشته های ورزشی با ایسنا به گفت و گو پرداخت.


علی فرهمند موحد، کارشناس علوم ورزشی، بیشتر از ۶۰ سال است که ورزش را آغاز کرده، وی از سال ۵۱ و در دوران دانشجویی به علت کمبود مربی و ورزشکار در رشته ی شنا و نجات غریق در استان قم و به علت تاکید دین اسلام بر اهمیت آموزش این رشته، هر دو ورزش را در کنار رشته تخصصی خود والیبال، شروع کرده است، به قول وی در آن سال ها، در قم مربی وجود نداشت و برای آموزش از استانهای مازندران و تهران مربی شنا و نجات غریق به قم می آمد، فرهمند موحد بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه در رشته تربیت بدنی، به شکل رسمی آغاز به فعالیت در این دو رشته نمود.
فرهمند موحد مدرس بین المللی نجات غریق، مربی شنا، مربی فیزیوتراپ و آب درمان و همینطور مدرس فدراسیون والیبال می باشد و از سال ۵۷ تا ۷۲ ریاست هیئت های شنا و نجات غریق استان را عهده دار بوده است، او همینطور سالها در هیئت والیبال استان به فعالیت پرداخته و هم اکنون هم از اعضای هیئت رئیسه این سه هیئت ورزشی می باشد.
علی فرهمند موحد پیشکسوت ورزش استان قم، در گفتگو با ایسنا، با تکیه بر این که شنا باید در راس امور هیئت های ورزشی قرار بگیرد، اظهار داشت: طبق سفارش های اکید دین اسلام و پیامبر (س) باید در رشته شنا و نجات غریق سرمایه گذاری زیادی کرد و با عنایت به مذهبی بودن شهر قم و احتیاج به اجرای سفارش های دینی در تمام امور، انتظار داریم مسئولین تربیت بدنی نگاه ویژه ای به این رشته ورزشی داشته باشند.
وی ادامه داد: باید توجه داشت که گسترش ورزش شنا و نجات غریق و افزایش دوره های آموزشی نیاز ضروری عموم مردم به حساب می آید و باید در دستور کار قرار بگیرد.
فرهمند موحد افزود: متاسفانه در سال بیشتر از هزار مورد غرق شدگی در کشور گزارش می شود و این مساله دردناکی است که میتوان با سرمایه گذاری بیشتر و گسترش رشته شنا و نجات غریق تا حدود زیادی از این حوادث ناگوار پیشگیری کرد.
وی ادامه داد: البته در رشته نجات غریق، استان قم همواره جزو ۱۰ تیم برتر کشور بوده است. ولی با عنایت به پتانسیل بالایی که از جوانان قم میشناسم، درصورت وجود امکانات لازم، می توان عملکرد بهتری هم به نمایش گذاشت.

والیبال استعداد ذاتی جوانان قم است
فرهمند موحد ضمن اشاره به پتانسیل بسیار بالای جوانان قم در رشته والیبال هم بیان نمود: من سال ها مربی والیبال استان بودم و تیم ما همیشه در مسابقات کشوری مطرح و یک پای فینال مسابقات مختلف بود، والیبال استعداد ذاتی جوانان دختر و پسر قم است، اگر امکانات کافی در اختیار باشد و مربیان حرفه ای تربیت شوند، بطور قطع آینده درخشانی در انتظار جوانان استان خواهد بود و استان قم که در گذشته همیشه در ورزش کشور جایگاه خوبی داشته، در آینده هم می تواند به دوران اوج خود بازگردد.
بدون داشتن امکانات اولیه نمیتوان پیشرفت کرد
فرهمند موحد در مورد مشکلات هیئت شنای قم اظهار نمود: من اخیرا متوجه شدم هیئت شنای استان مشکل اسکان داشته و هنوز دفتر ثابتی ندارد، دیگر مشکل بزرگ هیئت شنا در اختیار نداشتن استخر است. هیئت شنای بدون استخر، مانند دانش آموز بدون قلم است، چطور می توان بدون داشتن امکانات اولیه پیشرفت کرد؟ بدون شک ابتدایی ترین و اساسی ترین نیاز هیئت شنا همین دو مورد است، ولی باز هم امیر ملک محمدی، رئیس هیئت شنا با دست خالی، فعالیتهای خوبی انجام داده است و اخیراً هم شاهد برگزاری مسابقات واترپلو قهرمانی استان بودیم.
وی ادامه داد: گرچه در سالهای قبل رضا توکلیان مربی بین المللی واترپلو مقام برتر کشور را برای استان کسب کرده بود، آن زمان تنها یکی دو استخر در قم داشتیم ولی حالا با این تعداد استخر جای سوال است که چرا باید این گونه عمل نماییم.
فرهمند موحد اظهار داشت: دکتر سانی خانی، مدیرکل ورزش و جوانان استان، همیشه قصد و نیت خیر داشته و می خواهد در حد توان به ورزش کمک نماید، اما مشکلاتی پیش رو دارد که البته این تنگناها همیشه برای همه ارگان ها وجود داشته است. قرار شده تا در جلسه ای در مورد مشکلات هیئت شنا با وی صحبت نماییم که بعد از طی مراحل اداری، در قدم اول دفتری برای هیئت در نظر گرفته شود.
هم فکری پیشکسوتان و جوانان سبب موفقیت ورزش خواهد بود
وی قانون عدم بکارگیری پیشکسوتان و بازنشسته ها بعنوان ریاست هیئت های ورزشی را از دیگر عوامل مشکل زا در ورزش برشمرد و اضافه کرد: سالهای گذشته پیشکسوتان و یا در اصطلاح استخوان خورد کرده ها و خاک خورده های هر رشته، بعنوان رئیس آن هیئت انتخاب می شدند و بدون حقوق و بی چشم داشت، به صورت رایگان، هرچه در توان داشتند برای رشد و ارتقای ورزش انجام می دادند و با عشق و علاقه خواستار پیشرفت ورزش در استان و حتی در کشور بودند، ولی چند سالی است که قانون عدم استفاده از بازنشستگان سبب شده تا کار به دست افرادی باشد که از مشکلات و مسائل آگاهی کمتری دارند.
وی افزود: متاسفانه در ورزش بین جوانان و پیشکسوتان شکافی بوجود آمده که سبب ضربه به ورزش می شود، در حالیکه لازمه ی پیشرفت در هر رشته ورزشی هم فکری بین پیشکسوتان خاک خورده و جوانان علاقمند است.
بخش خصوصی سبب پس رفت در ورزش شده است
فرهمند موحد ورود بخش خصوصی به ورزش را خیانت به جوانان مستعد و محروم دانست و خاطرنشان کرد: دولت اماکن ورزشی را می سازد و آنرا اجاره می دهد و بخش خصوصی برای پرداخت اجاره هزینه ها را بالا می برد، همین مبحث سبب شده تا فقط افراد متمول توان استفاده از این اماکن را داشته باشند و خیلی از جوانان مستعد، که به علت مشکلات اقتصادی توان پرداخت ورودی و استفاده از امکانات ورزشی را ندارند، به جای این که وقت آزاد خویش را در باشگاه مشغول ورزش شوند، اغلب در محیط های ناسالم به تفریح بپردازند.
وی بیان نمود: متاسفانه در دادگستری تراکم پرونده ها بسیار بالاست و مقصر این مورد مسئولین کشور هستند، اگر قوانینی وضع شود تا همه بتوانند از اماکن ورزشی دولتی با قیمت مناسب بهره مند شوند، انرژی جوانان در راه درست تخلیه می شود و دیگر فرصتی برای گرایش به راه های نادرست باقی نمی ماند، بدین صورت خیلی از معضلات اجتماعی برطرف خواهد شد، مقصر مسئولین ما هستند که نیاز سالم و اولیه ی جوانان که سبب سلامت جسم و روح آنان است را برآورده نکرده اند.1402/02/13
10:10:24
5.0 / 5
435
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد