دفاع شخصی
پس از حضور در ۷ رویداد؛

تکواندو و ثبت رکوردی جدید در مدال آوری

تکواندو و ثبت رکوردی جدید در مدال آوری

دفاع شخصی: به گزارش دفاع شخصی، تیم های ملی تکواندو کشورمان در رده های سنی مختلف در هفت رویداد جهانی و آسیا موفق به کسب ۷۶ مدال طلا، نقره و برنز شدند که در نوع خود رکوردی جدید در ورزش کشور به حساب می آید.به گزارش دفاع شخصی به نقل از مهر، شهریورماه به روزهای پایانی خود رسیده و تکواندو ایران پس از حضور در هفت رویداد جهانی و آسیایی در یک ماه اخیر، آماده حضور در رویداد مهم بازی های آسیایی می شود. رویدادی که می تواند مسیر کسب سهمیه المپیک را برای تکواندوکاران کشورمان هموارتر از قبل کند. نکته مهم به فاصله ۱۰ روز پس از این مسابقات، تکواندوکاران باید مسیر ۱۴۰۰ کیلومتری «هانگژو» به تائویان را طی کرده و در سومین مرحله از رقابت های گرند پری شرکت نمایند.
شهریورماه برای تکواندو ایران خوش یمن بود. ماهی که تیم های ملی این رشته المپیکی در هفت رویداد مهم قهرمانی جهان و آسیا شرکت نمودند که حاصل آن کسب ۳۱ مدال طلا، ۲۸ مدال نقره و ۱۷ مدال برنز، شش عنوان قهرمانی و سه نایب قهرمانی به همراه حضور ۱۳ مربی، داور و تکواندوکار ایران در جمع بهترین ها بوده است. آماری که برای فدراسیون تکواندویی که جوان گرایی را سرلوجه کار خود قرار داده می تواند قابل توجه و دفاع باشد.
برنامه فشرده تکواندو با مسابقات نونهالان جهان در سارایوو شروع شد. جایی که تیم نونهالان ایران در قسمت دختران با شش نماینده در مبارزات پایانی و کسب سه طلا و سه نقره عنوان قهرمانی را از آن خود کرد. سرمربی این تیم یعنی نیلوفر صفریان هم عنوان بهترین مربی جهان را به خود اختصاص داد. در قسمت پسران اما تیم ایران عنوانی بهتر از پنجم را کسب نکرد.

پس از آن تیم ملی در مسابقات گرند پری پاریس به میدان رفت. شاگردان مقانلو پس از حضور موفقیت آمیز در رقابت های رم، این دفعه در پاریس عملکرد بهتری به معرض نمایش گذاشته و با دو طلا و یک نقره بهترین نتیجه را از زمان شروع مسابقات گرندپری در سال ۲۰۱۳ تا کنون برای خود ثبت کردند. در قسمت دختران هم مبینا نعمت زاده به نشان برنز برسد تا تیم بانوان به کسب دومین سهمیه خود از سیستم رنکینگ برای حضور در بازی های المپیک امیدوار باشد.
موفقیت های تکواندو به همین دو تورنمنت ختم نشد، شیهاپ چانگ پهن شده در بیروت برای برگزاری مسابقات رده های سنی آسیا هم برای تکواندو خوش یمن بود. تیم ۱۰ نفره نوجوانان با ۹ مدال رنگارنگ قهرمان آسیا شد و فاطمه صفرپور بهترین مربی آسیا شد. صفرپور توانایی بالای خویش را در دو سال قبل و مسابقات جهانی و آسیایی به معرض نمایش گذاشته و جا دارد که مسؤلان فدراسیون از توانایی های این مربی قزوینی بیشتر استفاده نمایند. دختران نونهالان هم با هدایت محبوبه محمد نژاد عنوان قهرمانی آسیا را کسب کردند در پاراتکواندو هم عملکرد کلی تیم در هر دو بخش دختران و پسران قابل توجه بود و در مجموع عنوان قهرمانی به دست آمد.
در این میان نباید از برخی ضعف ها به آسانی عبور کرد، این مورد که ترکیب تیم های رده سنی پایه همچون نونهالان و نوجوانان همه ساله تغییر می کند، نکته مهمی است، ولی از دست دادن سکوی نایب قهرمانی جهان توسط تیم پسران و کسب عنوان پنحمی آن هم با کسب سه مدال نمی تواند عملکرد قابل دفاعی برای این تیم باشد. در تیم نوجوانان اعزامی به مسابقات قهرمانی آسیا هم چنین شرایطی را شاهد بودیم. البته تیمی که نفجم به بیروت برد شرایط فنی خوبی داشت و با چند اشتباه، دو سه مدال را از دست داد.
فاصله زیادی تا مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان باقی نمانده و فدراسیون تکواندو باید استراتژی خویش را برای حضور در این مسابقات مشخص نماید. انتخاب کادر فنی، برگزاری مسابقات انتخابی و شروع اردوهای آماده سازی می تواند خیلی در موفقیت این تیم مهم باشد. بویژه آنکه بعضی از همین تیم نوجوانان اعزامی به مسابقات قهرمانی آسیا توانایی موفقیت در رقابتهای جهانی را دارند و با حضور در مسابقات لیگ می توانند با شرایط فنی بهتر راهی آوردگاه جهانی شوند.

در پایان باید عنوان نماییم، فدراسیون تکواندو پس از سال ها که عده ای خاص به کادر فنی تیم ملی راه پیدا می کردند، دو سالی است که در رده های پایه به مربیان سازنده بویژه مربیان شهرستانی بها داده و راه ورود به کادر فنی تیم های ملی را برای آنها هموار کرده است. به همان اندازه که میدان دادن و ایستادن پای جوانان در تیم ملی بزرگسالان ریسک بزرگی بود که آهسته آهسته درحال به ثمر نشستن است، توجه به مربیان سازنده که در سالن های تکواندو برای رشد و ارتقا این رشته تلاش می کنند مهم و اثر بخش خواهد بود که بزودی به ثمر خواهد نشست. نگاه به آینده و فاصله گرفتن از نتیجه گیرایی از دیگر مواردی است که فدراسیون تکواندو به اجرا درآمد. در واقع فدراسیون تکواندو با وجود بی مهری ها، ثمره برنامه ریزی و البته صبوری و تلاش ۲۰ ماه اخیر خویش را در دو سه هفته گذشته با موفقیت در هفت تورنمنت گرفت و انتظار می رود در دوره جدید وزارت ورزش با مدیریت کیومرث هاشمی و رفع برخی موانع، تکواندو با فراغ بال برای کسب موفقیت های بیشتر تلاش کند.

1402/06/29
09:00:08
5.0 / 5
352
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان دفاع شخصی
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد