دفاع شخصی
علیرضا دبیر:

وزارت ورزش كنار كشتی باشد

وزارت ورزش كنار كشتی باشد

به گزارش دفاع شخصی رئیس فدراسیون كشتی اشاره كرد: دوستان سازمان مدیریت و بودجه بدانند كه من این بودجه را امضا نخواهم كرد. حتی اگر دو یا سه میلیارد نیز بودجه ما را افزایش بدهند، با 12 میلیارد كاری نمی توان انجام داد.


به گزارش دفاع شخصی به نقل از ایسنا، علیرضا دبیر با تسلیت ایام سوگواری ابا عبدالله حسین(ع)، به تاثیر شیوع کرونا بر کارهای کشتی اشاره نمود و اظهار داشت: ویروس منحوس کرونا از دوران جنگ نیز بدتر شده است چونکه در آن موقع چند روزی آتش بس وجود داشت و پناهگاهی و شهرهای آرام نیز وجود داشت اما ویروس کرونا همه جا هست. کشتی را با چهل و چند هزار نفر تحویل گرفتیم و اینکه می گویند یکصدهزار نفر کشتی گیر داشتیم، درست نیست.

رییس فدراسیون کشتی با اشاره به اینکه معضل فعلی کشتی کاهش شدید آمار کشتی گیران نسبت به سال های قبل است، اظهار داشت: اساسا تاثیر کرونا را در سالیان آینده خواهیم دید و بچه هایی که قرار بود جذب این رشته شوند علیرغم این ویروس امکانش نبود. کشتی مانند خوانندگان زیر زمینی شده است و بجای اینکه مشکلات را برطرف نماییم، بچه های ما زیرزمینی در حال تمرین هستند و نمی توانیم به آنها بگوییم تمرین نکنند. خودمان را به خواب نزنیم. آقایان مسئولان ورزش و بهداشت بچه های ما در حال تمرین هستند. اگر در دوران جوانی بودم، چه کسی به من می توانست بگوید تمرین نکنم؟
*اصرار به برگزاری لیگ ندارم
رئیس فدراسیون کشتی اشاره کرد: اردوی ما باید هدفمند باشد و اگر مشخص شود ما مسابقات جهانی را داریم اردو را برگزار می نماییم اما اگر مسابقات جهانی برگزار نشود، چرا باید اردو را برگزار کنیم؟ درباب لیگ نیز می گویند چرا اصرار به برگزاری لیگ دارم. من اصراری به برگزاری لیگ ندارم و نخستین هدف ما از برگزاری لیگ ورود کشتی به خانه مردم است.
*قهرمانان زمان ما شناخته شده تر بودند
وی اضافه کرد: قهرمانان دوران ما را بیشتر می شناختند یا قهرمانان فعلی را؟ اساسا قهرمانان زمان ما شناخته شده تر بودند و ما به دنبال این هستیم که باردیگر کشتی را به خانه ها ببریم. حتی پیشنهاد دادیم کشتی را در لیگ در دو زمان دو یا دو دقیقه و نیم برگزار نماییم تا بچه ها به آمادگی برسند.
*اجازه برگزاری لیگ دست وزارت بهداشت است
دبیر با تاکید بر اهمیت توجه به بحث معیشت کشتی گیران اظهار داشت: بحث دیگر ما معیشت بچه ها است تا آنها مشکلات مالی خودرا برطرف کنند. شاید بچه هایی که در المپیک مدال بگیرند، وضع شان خوب شود اما سایر کشتی گیران حتی با کسب دو یا سه مدال در سال مشکل مالی دارند. وظیفه من راه اندازی لیگ است اما سرنوشت دست وزارت بهداشت است تا مجوز مسابقات را صادر کند. حتی اعلام کردم آمادگی دارم مسابقات را در فضای باز برگزار نماییم تا کشتی زنده بماند. وقتی رهبر معظم و مراجع اعلام می کنند که همه چیز دست ستاد کرونا است، ما نیز اطاعت می نماییم.
*وزارت ورزش مثل فوتبال کنار کشتی بایستد
وی تصریح کرد: اولویت جان انسان ها است و تعارف نیز نداریم. حتی با دکتر نمکی جلسه داشتیم و بحث کارشناسی کردیم. فوتبال راه افتاده است و مقرر است بسکتبال و والیبال نیز راه بیفتند. از مسئولان وزارت ورزش نیز می خواهم همانطور که کنار فوتبال ایستاد کنار کشتی نیز برای صدور مجوزها بایستند. روسیه، آمریکا و ترکیه کار خودرا شروع کردند و ارمنستان مسابقه برگزار کرده است. دوستان خودرا به خواب نزنند و بدانند کشتی گیران ما در حال تمرین هستند و من خودرا به ندیدن می زنم تا مسئولیت آن گردن من نباشد. با همه احترام به فوتبالیست ها، آیا خیلی مسائل رعایت شد و همه تیم ها دو ماه در اردو بودند؟
*درباره بدهی فدراسیون قبلی حرف می زنم ناراحت می شوند

دبیر درباره ناراحتی مسئولان فدراسیون گذشته فدراسیون کشتی عنوان کرد: وقتی درباب بدهی های فدراسیون قبل صحبت می کنم، دوستان ناراحت می شوند. این در شرایطی است که ناراحتی نباید داشته باشد و شاید من نیز از فدراسیون بروم وضعیت بدتری را بر جای بگذارم. بودجه فدراسیون کشتی سال ۹۲ و با دلار ۳ هزار تومان، بین ۱۲ تا ۱۴ میلیارد بوده است. در آن مقطع کمیته ملی المپیک نیز ۵ میلیارد بودجه به فدراسیون پرداخت می کرد که در مجموع حدود ۱۹ میلیارد می شد. در ایام گذشته با معاون قهرمانی وزارت ورزش و جوانان صحبت کردم و بسیار نیز ناراحت بودم، چونکه برای ما ۹ میلیارد بودجه در نظر گرفتند.
*این مبلغ بودجه فدراسیون را امضا نمی کنم
وی اشاره کرد: دوستان سازمان مدیریت و بودجه بدانند که من این بودجه را امضا نخواهم کرد. حتی اگر دو یا سه میلیارد نیز بودجه ما را افزایش بدهند، با ۱۲ میلیارد کاری نمی توان انجام داد و این در شرایطی است که قیمت دلار نیز افزایش یافته است. یک آقایی بابت سنوات خود به فدراسیون نامه نوشت و در صورتیکه بی ربط خرج کرده بودند ما سنوات ایشان را پرداخت کردیم. همین آقا پس از دریافت سنوات خود نامه نوشته است که سنوات که نباید جزو بدهی های فدراسیون گذشته محاسبه شود.
* مجمع بامداد بگوید برو، می روم دستشان را هم می بوسم
رئیس فدراسیون کشتی درباره اینکه برخی ها بر این باورند که آیا اولویت های بهتری به غیر از بازسازی سالن خانه کشتی و جهانبخت توفیق وجود نداشت، اظهار داشت: پیش از اینکه به این سوال پاسخ دهم، باید یک موضوعی را توضیح دهم. یک نفر به جایی وابسته است اما مجمع بامداد بگوید نباشم، می روم و دستش را می بوسم.
دبیر که در برنامه ورزش و مردم صحبت می کرد، افزود: وزارت ورزش به اندازه حقوق پرسنلم بودجه نداده است. ساخت و ساز و تعمیر سالن های کشتی ربطی به بودجه وزارت ورزش ندارد. حساب و کتاب ها موجود است. ما در این گیر و دار ۳۱ میلیارد بدهی فدراسیون کشتی را تسویه کردیم و دنبال کارهای مالیاتی هستیم.
*در خانه کشتی موش و گربه مرده پیدا کردیم
روزی که معارفه من در فدراسیون کشتی بود، به اردوی تیم های ملی نوجوانان و جوانان آزاد و فرنگی رفتم، وقتی خوابگاه بچه ها را دیدم، بغض کردم. هزار سال بیاید، نمی گذارم بچه ام آنجا بخوابد. وقتی اجازه نمی دهم بچه ام آنجا برود، چطور می توانم اجازه دهم بچه های ناز مردم آنجا بروند؟ وقتی تشک ها را جمع کردیم، موش و گربه مُرده پیدا کردیم. باید خانه کشتی را می دیدید که چه وضعیتی داشت. یکی از سالن ها ۵۰ سال دست نخورده بود و دیگری ۳-۲۲ سال. یکی از سالن ها غیرایمن شده بود. گچ هایش پوسیده بود، آن هم به خاطر بی تدبیری کوهنوردی که آنجا را تبدیل به صخره کوهنوردی کرده بودند.

*چیزی از ناراحتی جدیدی نشنیدم

وی درباره اینکه گفته می شود عباس جدیدی از اینکه تصویرش در روز افتتاح سالن توفیق در سالن نصب نشده بود، اظهار داشت: من این مساله را نخستین بار است می شنوم. عکسهایی که زدیم برای قهرمانان المپیک بود. حتی من گفتم عکس من را نزنید و عکس توفیق را بزنید. کسی که ۶۰ سال پیش مهندس بوده در کشتی و این نوبر است. بعید می دانم عباس آقای جدیدی ناراحت شده باشد.

*برای کشتی چکار کرده اید؟

دبیر در ادامه با اشاره به تبعیض میان فوتبال با رشته های دیگر تصریح کرد: اینکه بخواهیم کشتی را با فوتبال مقایسه نماییم اشتباه است ولی در اتفاق ویلموتس صدا و سیما هم دخیل است. خیلی تلویزیون را فوتبالی کردید. شبکه ورزش بامداد تا شب فوتبال خارجی نشان داده است. شما دارید برای مردم ذائقه می سازید. چقدر از تکواندو و.. مسابقه پخش می کنید؟ اصل فوتبال مال انگلیس است. اصل بسکتبال مال آمریکاست تکواندو برای کره، جودو برای ژاپن، اما کشتی و چوگان مال ماست. چکار برایش کردید؟ داریم آنرا از دست می دهیم. ما اگر بخواهیم همین تعداد کشتی گیر را حفظ نماییم به ۶۰ تا ۷۰ میلیارد تومان بودجه نیاز داریم.

*وزارت ورزش به مجلس برود و حق کشتی را بگیرد

وی افزود: چانه کشتی کوچک شده است و باید درست شود. وزارت ورزش می گوید بودجه ورزش ۹۰ میلیارد است خب ایراد ندارد بروید مجلس دفاع کنید. کشتی مثل پسته و خاویار ماست. مردم و مسئولان با کشتی مشکلی ندارند. در تاریخ چند هزار ساله ما و هم در دین ما کشتی هست. ما بخواهیم برای یک مسئول جا بیندازیم دشوار است و از وزارت ورزش می خواهیم کنار ما باشد.

*هیچوقت برای خودم تیم درست نکردم
دبیر درباره اختلافات میان اهالی کشتی، اظهار نمود: آن موقع که ورزش می کردم یا در شورا بودم هیچ گاه تیم درست نکردم و همه جا تنها میرفتم الان هم همچنین است. هیچوقت هم حرفی درباره کشتی نزدم. روزی هم که از کشتی بروم دیگر حرفی درباره کشتی نمی زنم. همه قهرمانان ما قطب کشتی هستند. این چه حرفی است که من یک قطب کشتی هستم؟ از روز اول گفتم درب فدراسیون باز است اما این دلیل نمی گردد دهانم را ببندم و هر حرفی که لازم باشد را حتما میزنم و می گویم که ثبت گردد. خیلی هم هزینه آنرا داده ام اما آن کسی که دست آدم را می گیرد خداست.

*دنبال لایک مردم نیستم
وی اشاره کرد: من رئیس فدراسیونم و خیلی راحت می توانم به یک قهرمان بگویم برو به نفع من حرف بزن اما این کار را نمی کنم. من اهل فضای مجازی نیستم و با هر میزان علاقه ای که به مردم دارم اما دنبال لایک مردم نیستم. روزی که پیش سید محمد خادم رفتم گفت کاری را که می دانی درست است انجام بده.
*از حضور پرسپولیس در لیگ استقبال می کنیم

وی که میهمان برنامه ورزش و مردم بود، درباره حضور استقلال در لیگ کشتی و اینکه اگر پرسپولیس هم بیاید خوب است، اظهار داشت: من سرخابی هستم. آقای سعادتمند لطف کرد و به فدراسیون آمد. امثال پرسپولیس، پیکان، سایپا و تراکتور هم باید بیایند. این ها باشگاه فرهنگی ورزشی هستند. یکی از تیم ها انصراف داد و من گفتم کشتی گیران آنرا به استقلال بدهید.
*وزارت خارجه هم برای کمک به کاندیداتوری سوریان پای کار آمده
دبیر درباره بحث نامزدی سوریان در اتحادیه جهانی کشتی اظهار داشت: خیلی کارها را کردیم فقط بدانید من از این کارها نمی کنم که ما یک کشوری برویم دلار بدهیم. وزارت خارجه هم پای کار آمده و کارهای خیلی خوبی کردیم. یادگیری زبان خیلی مهم می باشد. برای سوریان معلم زبان گرفتیم و شما هم از او بخواهید جدی بگیرد.
*فعلا جدیدی گزینه ما در شورای کشتی آسیاست
وی درباره کاندیدای ایران در شورای کشتی آسیا، تصریح کرد: فعلا گزینه ما جدیدی است اما کسانی که به اتحادیه جهانی می روند باید با فدراسیون هماهنگ باشند و سیاست های شخصی را دنبال نکند.
*فدراسیون قبلی کار بهادار ای در ثبت روز کشتی کرد
وی درباره برنامه های فدراسیون در روز ملی کشتی اظهار داشت: فدراسیون قبل کار بهادار ای کرد و روزی به نام کشتی ثبت گردید. طالقانی هم گفت قبلا آنرا پیگیری کرده بود. امسال این روز در ماه محرم است و رونمایی از مزار شهید گم نام را در محوطه فدراسیون خواهیم داشت.
منبع:

1399/06/02
20:15:14
5.0 / 5
1650
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان دفاع شخصی
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد