دفاع شخصی
دبیر:

تختی برای كمك به ضعفا تبلیغ نمی كرد

تختی برای كمك به ضعفا تبلیغ نمی كرد

به گزارش دفاع شخصی رئیس فدراسیون كشتی، مبحث خودكشی جهان پهلوان تختی را غیر قابل باور و دور از ذهن می داند.


به گزارش دفاع شخصی به نقل از ایسنا، به مناسبت فرارسیدن سالگرد تولد جهان پهلوان تختی، علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی یادداشتی را به شرح زیر در سایت فدراسیون کشتی منتشر کرد:
چند سالی است که در تقویم رسمی کشور پنجم شهریور به مناسبت زاد روز غلامرضا تختی آن اسطوره جوانمردی و مردانگی، روز کشتی نام گذاری شده است. و این دلیلی بود که بخواهم امروز درباره واژه پهلوانی چند سطری را به نگارش درآورم و آنرا بر پایه نظر شخصی و حقیقی خود مطرح نموده که چه کسی را می توان پهلوان نامید؟
زنده یاد تختی یا در زبان مردم کوچه و بازار "آقا تختی" همیشه برای بنده در میان جامعه بزرگ کشتی این مرز و بوم یک شخصیت قابل ستایش و احترام می باشد و او را یک فرد خدا محور، عاشق خانواده، و دارای عزت نفس بالا می دانم. همیشه در ذهنم این سوال است که واقعا تختی بزرگتر است یا کشتی؟ آیا کشتی به تختی اعتبار داد و یا منش، جوانمردی و پهلوانی آن بزرگمرد بود که به کشتی اعتبار داد؟
در سال های اخیر بسیاری بودند که تلاش کردند دلیل مرگ تختی را خودکشی عنوان کنند، اما به نظرم به دور از ذهن است و غیر قابل باور است فردی که تا این حد قلباً در یاد خدا بوده و این مورد در رفتار و کردارش نمایان بود و به واقع عزت نفسی بالا داشته دست به چنین کاری بزند. مگر می شود، کسی دست به نابودی خود بزند و خدا او را اینقدر عزیز و بزرگ کرده باشد؟ مهربانی و منش لوطی گری او که بر گرفته از اخلاق جنوب شهری یک بچه تهرون اصیل بوده، تصویری از تختی در اذهان ساخته که هیچگاه نمی توان این تصویر بی بدیل را از بین برد. حالا برخی با چه مقصودی به دنبال مطرح کردن خودکشی تختی هستند، من بی خبرم اما این را نیک می دانم که تختی با لطف خداوند بزرگ و با مهر بی ریا و منت خود به قلب مردم نفوذ کرده و این جایگاه هیچگاه متزلزل نخواهد شد.
امروزه در کشورمان مرسوم شده که هر کسی از لحاظ جسمانی هیکلی تنومند و ورزشکاری داشته باشد و یا واقعا در سطح ملی و بین المللی به مدالی رسیده باشد، لقب پهلوان را می گیرد اما واقعا می توان افرادی که صرفاً توانسته اند در سطح بین الملل افتخاری کسب کنند را پهلوان نامید؟ یا این که فردی ظاهری ورزشکاری دارد می تواند پهلوان هم باشد، اگر این طور بود که چه بسیار پهلوان در این سرزمین، اما پهلوانی حکایت دیگری است، حکایتی از جنس دفاع و دستگیری از مظلوم، حقیقت آن است که در شناخت پهلوان واقعی باید مرام او را دید که آیا منش و رفتار پهلوانی و مردمداری دارد یا نه؟
البته از قدیم بوده اند کسانی که به لحاظ مالی و جانی وضعیت بهتری داشتند و به افراد ضعیف تر کمک می کردند و لقب پهلوان به خودشان می دادند اما واقعا می توان به کسانی که به دنبال آن هستند که با تبلیغات فراوان کمکی به دست ضعیفی برسانند، پهلوان گفت؟
بطور قطع هم گرفتن مدال در سطح بین المللی و بالا بردن پرچم و هم گرفتن دست نیازمندان که وظیفه ی اجتماعی هر فردی است قابل تکریم و ستایش هستند اما هیچ یک شایسته واژه بزرگ پهلوانی و البته قابل قیاس با تختی نیستند.
از نظر من پهلوان کسی است که در راه خدا و دین مبین آن بوده و مرید خاندان (ع) باشد و بزرگان دین را الگو قرار دهد و مرید علما و اهل تقوا باشد. در این میان باید شهدا را مثال زد که پهلوانان واقعی اند. و چقدر خوب که امروز همزمان با روز کشتی، از ساخت بارگاه یک شهید گمنام وطن رونمایی می شود و شاید در این همزمانی هم حکمتی نهفته باشد.
اعتقاد دارم پهلوان کسی است که پیش از قد خم کردن در مقابل مردم، در پیشگاه خدا بیافتد و بعد از آن هم در مقابل پدر و مادر و خانواده خود خم و راست شود که اگر توانست این کار را انجام دهد آن زمان مقابل مردم متواضع و بی ریا می شود. پهلوان باید معتقد باشد و چه زیباست که انسان ابتدا رضایت خدا را بدست آورد و به دنبال آن رضایت خلق خدا هم بدست آوردنی است و هر کاری که در آن رضای خدا مد نظر نباشد، نمایش بی فایده ای بیش نیست. پس باید بگویم "تختی را اول خدا تختی کرد و بعد مردم"
روزتان مبارک، جهان پهلوانان واقعی. شهداء و تختی1399/06/07
13:45:34
5.0 / 5
1378
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد