دفاع شخصی
جوهری با بیان اینكه به زنان بازوبند پهلوانی نمی دهیم

لباس زورخانه برای بانوان طراحی شده است

لباس زورخانه برای بانوان طراحی شده است

به گزارش دفاع شخصی رئیس فدراسیون ورزش های زورخانه ای با تاكید بر اینكه با عنایت به موافقت عده ای از مراجع برای حضور زنان در ورزش های زورخانه ای، پیگیر مطرح كردن این مورد در مجمع فدراسیون است، اظهار داشت: آیا فعالیت بانوان در ورزش های زورخانه ای نامناسب تر از ورزش های غربی است؟


مجتبی جوهری در گفتگو با ایسنا، درباره تجمع اعتراضی عده ای از یپشکسوتان ورزش های زورخانه ای نسبت به حمایت فدراسیون از فعالیت زنان در ورزش های زورخانه ای، اظهارکرد: فعلا تصمیمی گرفته نشده و باید ببینیم تصمیم نهایی چه می شود. البته این عده از دوستان که برای شان احترام هم قائلیم نمی توانند خویش را به طور کامل نماینده جامعه انبوه پیشکسوتان ورزش زورخانه ای بدانند، چون که در مجموع 20 تا 30 نفر در این اعتراض حضور داشتند که فقط 5 یا 6 نفر از آنها پیشکسوت ورزش های زورخانه ای بودند. ما شورای پیشکسوتان را داریم که جمعیت آنها در سطح کشور بالای یک هزار نفر است.
*منتقدان فقط توهین کردند
رییس فدراسیون ورزش های زورخانه ای با اشاره به تجمع این افراد در زورخانه شهید عراقی، اظهار داشت: من بارها به این دوستان پیغام دادم که درب اتاق من در فدراسیون همیشه باز است و بیایند و حرف های شان را با علل منطقی بیان کنند اما متاسفانه آنها بداخلاقی کردند و حتی تهمت های ناروایی را در فضای مجازی بر زبان آوردند که به هیچ وجه در شان یک پیشکسوت آن هم در رشته زورخانه ای نیست.
*پیشکسوت باید برای خودش و زورخانه حرمت قائل شود
وی تصریح کرد: پیشکسوت باید برای خودش و دیگران حرمت قائل شود اما این افراد به هر شکل ممکن که توانستند تهمت و افترا زدند. این کارها شایسته پهلوان، پیشکسوت، کهنه سوار و.. نیست. توهین کردن به هیچ وجه شایسته نیست و اگر حرفی هم دارند باید با منطق بیایند و صحبت کنند. اینکه در فضای مجازی به بانوانی که خواهان فعالیت در این رشته هستند توهین شود، درست نیست. اگر همین بانوان که این توهین ها به آنها صورت گرفته که من از گفتن شان هم خجالت می کشم، دست به شکایت قانونی بزنند روزگار افراد توهین کننده سیاه می شود.
* شیرگیر از تعصب می گوید اما چرا زورخانه اش را باشگاه بدنسازی کرد؟
جوهری افزود: بنده برای آقای شیرگیر بعنوان کسی که سال ها پیش رئیس فدراسیون بوده و پیشکسوت این رشته است، احترام زیادی قائلم اما چرا خود این شخص چند سال پیش زورخانه اش در خیابان عارف تهران را تبدیل به باشگاه بدنسازی کرده است؟ خب اگر ایشان به زورخانه تعصب دارد چرا راضی به انجام چنین کاری شده است؟ حالا می آید و مدعی می شود که ورود زنان به ورزش زورخانه ای الحاد و کفر به حساب می آید.
*زنان شایسته فعالیت در ورزش های زورخانه ای هستند
رییس فدراسیون ورزش های زورخانه ای با تاکید بر اینکه زنان هم بعنوان نیمی از جامعه ایران همانند حضور فعال در خیلی از رشته های ورزشی، شایسته حضور در ورزش های زورخانه ای بعنوان ورزش کهن و ملی ایرانی ها هستند، اظهار داشت: ما در سطح ایران بیشتر از 20 هزار باشگاه ورزشی خصوصی داریم که از این تعداد بیشتر از 9 هزار باشگاه متعلق به فعالیت بانوان ورزشکار است. بیشتر از 9 هزار باشگاه هم هم توسط آقایان و هم بانوان فعالیت می نمایند و حدود 2300 تا 2400 باشگاه به صورت اختصاصی در اختیار آقایان است. ازاین رو در 18 هزار باشگاه ورزشی در کشور بانوان ما به صورت جدی فعالیتهای ورزشی انجام می دهند.
* آیا ورزش زورخانه ای نامناسب تر از ورزش های غربی است؟
وی خاطرنشان کرد: در تمامی این باشگاه ها بانوان به ورزش های وارداتی مثل پیلاتس و خیلی از رشته های دیگر فعالیت می نمایند که عموما همراه با آهنگ های غربی است که با فرهنگ ما همخوانی ندارند اما بدون مشکل به این رشته ها مشغول هستند. خب چرا بانوان ما نباید در رشته های زورخانه ای که همراه با اشعار عرفانی، آیینی و حماسی و همراه با زنگ و ضرب زورخانه است ورزش کنند؟
*مراجع اعلام نمودند ورزش زنان در زورخانه با حفظ شئونات مانعی ندارد
جوهری در ادامه گفتگو با ایسنا، با اشاره به موافقت تعداد زیادی از مراجع همچون آیت الله مکارم شیرازی، نوری همدانی، شبیری زنجانی و... با فعالیت بانوان در ورزش های زورخانه ای با حفظ شئونات اسلامی، اظهار داشت: خیلی از همین بانوان علاقمند از دفاتر مراجع استفتاء کردند که مراجع عزیز تاکید نمودند فعالیت بانوان در ورزش های زورخانه ای به شرط حفظ شئونات اسلامی و به صورت مجزا از مردان هیچ اشکال شرعی ندارد. همه این مراجع اعلام نمودند اگر مفسده ای در انجام این ورزش صورت نگیرد هیچ ایرادی ندارد. برخی هم گفتند هیچ تفاوتی میان مردان و زنان در انجام این ورزش نیست و بانوان می توانند با رعایت موارد لازم این کار را انجام دهند.
* نمی توانم جواب غیرمنطقی به بانوان بدهم
رییس فدراسیون ورزش های زورخانه ای، افزود: وقتی این بانوان علاقمند که تعدادشان هم کم نیست می آیند و پاسخ مراجع را روی میز من می گذارند و می گویند فعالیت ما در این رشته طبق نظر مراجع اشکال شرعی ندارد، من چه جواب قانع کننده و منطقی در مخالفت می توانم به آنها بدهم؟ وقتی بانوان ما که در خیلی از زمینه ها همپای مردان و حتی جلوتر از آنها هم حرکت می کنند و می توانند با حفظ وقار و شخصیت یک زن ایرانی و مسلمان در زورخانه ورزش کنند و در جامعه این رشته کهن ایرانی را توسعه دهند، چرا باید با آنها مخالفت کنیم؟
*مخالفان دلیل منطقی ندارند
وی در پاسخ به این سؤال که آیا به شخصه با فعالیت بانوان در ورزش زورخانه ای موافقید یا خیر؟ اظهار داشت: اگر هم بخواهم پاسخ نه بگویم باید با منطق قوی این کار را انجام دهم. فعلا با عنایت به نداشتن اشکال شرعی و موافقت خیلی از اهالی و پیشکسوتان ورزش زورخانه ای با فعالیت بانوان در این رشته، دلیل منطقی برای گفتن"نه" ندارم. این مورد در هیات رییسه فدراسیون هم عنوان شد که از بین 9 نفر اعضا، 7 نفر با حضور زنان موافق بودند و 2 نفر دیگر هم گفتند پیگیری این مورد سبب هجوم برخی ها به فدراسیون و تخریب شما می شود، وگرنه دلیل خاصی برای مخالفت با حضور زنان نداشتند. ما می خواهیم این مورد را در جلسه مجمع فدراسیون مطرح نماییم و بعد از آن به وزارت ورزش ارسال می نماییم تا آنها نظر نهایی خویش را اعلام کنند چون که تصمیم گیرنده نهایی وزارت ورزش است.
*برخی دختران از پدرانشان هم بهتر ضرب می گیرند
جوهری در پاسخ به این سؤال که تعداد بانوان مشتاق برای حضور در رشته ورزش های زورخانه ای به چه میزان است، اظهار داشت: آمار دقیقی ندارم اما تعداد متقاضیان زیاد است. جالب است بدانید بیشتر این بانوان هم جزو خانواده هایی هستند که پدر، بردار یا عمو و پدربزرگ شان از ورزشکاران زورخانه هستند و از کودکی در خانه هایشان با میل، تخته و... که مختص ورزش زورخانه ای است آشنا شده اند. مثلا دختر کوچکی بود که حتی از پدر و برادرش که مرشد بودند، بهتر ضرب می گرفت.
*لباس طراحی شده برای بانوان کاملا پوشیده است
وی درباره اینکه آیا لباس مناسب برای فعالیت بانوان در این رشته طراحی شده یا خیر، تصریح کرد: بله این کار انجام شده و لباس طراحی شده حتی از لباس بانوان ورزشکار در رشته هایی مثل جودو، تکواندو و کاراته که البته پوشیده هستند، هم کامل تر است. هدف این است که بانوان در فضایی کاملا زنانه با لباس هایی کاملا متناسب با شان و جایگاه این رشته، در زورخانه ورزش کنند. بطور قطع حضور بانوان و علاقمندی آنها می تواند سبب علاقمندی اعضای خانواده آنها و توسعه این رشته در کشور شود که خواسته تمامی مسؤلان است.
*قصدی برای دادن بازوبند پهلوانی به بانوان نداریم
رییس فدراسیون ورزش های زورخانه ای درباره انتقاد از اینکه فدراسیون می خواهد به بانوان بازوبند پهلوانی هم بدهد، اظهار داشت: اصلا چنین چیزی حقیقت ندارد و ما نه تابحال این کار را انجام داده ایم و نه قصدی برای انجام آن نداریم چون که بازوبند پهلوانی متعلق به پهلوانان بوده و خواهد بود. هر چند معتقدیم بانوان ما در خیلی از زمان ها همچون دوران جنگ و حتی وقایع اخیر مثل سیل، زلزله و کرونا مردانه وارد میدان شدند و واژه پهلوانی برازنده آن هاست. متاسفانه عده ای با مطرح کردن این صحبت ها قصد تخریب دارند و می خواهند با این حرف ها وارد فضای تحقیر دیگران شوند. هدف بانوان فقط اجازه برای فعالیت در این رشته است و اصلا دنبال بازوبند و این چیزها نیستند.
*چرا از ظرفیت بانوان در توسعه فرهنگ پهلوانی استفاده نکنیم؟
وی در انتها با اشاره به خواسته مقام معظم رهبری برای توسعه این رشته در کشور که بارها هم آنرا مطرح کرده اند، اظهار داشت: شخصی مانند شهید سلیمانی در روزهای نوجوانی و جوانی ورزشکار زورخانه ای بوده و شخصیت والای وی در گود زورخانه شکل گرفته است که توانست دنیا را تکان بدهد. چرا ما نباید کمک نماییم افراد بزرگ چه در مردان و یا زنان در گود زورخانه رشد کنند و با مفاهیم جوانمردی، پهلوانی و آیینی آشنا گردند و آنرا در جامعه بسط دهند؟1399/03/23
15:13:44
5.0 / 5
1962
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد