دفاع شخصی
دامغانی:

شرایط تیم والیبال نوجوانان حساس است

شرایط تیم والیبال نوجوانان حساس است

به گزارش دفاع شخصی كارشناس والیبال ایران اظهار داشت: شرایط تیم ملی نوجوانان ایران از ادوار گذشته حساس تر است و باید برای انتخاب سرمربی آن در كمیته فنی تصمیم گیری شود.


محمدرضا دامغانی در گفتگو با ایسنا، درباره شرایط تیم ملی نوجوانان والیبال ایران با عنایت به نبود سرمربی طی ماه های گذشته، توضیح داد: با عنایت به این که در تیم نوجوانان و جوانان نفراتی که انتخاب می شوند آینده ساز والیبال ایران خواهند بود و پس از المپیک هم برخی از ستاره های فعلی ما به علت سن و سال یا مسائل دیگر خداحافظی می کنند، ساماندهی این تیم نوجوانان برای سالهای آینده، از اهمیت بیشتری نسبت به ادوار گذشته برخوردار می باشد.

او با اشاره به اینکه خواه یا ناخواه برخی از ستاره های تیم ملی ایران پس از المپیک نیازمند جانشین هستند، افزود: برای پرورش جانشین های شایسته باید منظم کار کرد. با عنایت به این که بخاطر انتشار کرونا پارسال مسابقاتی برای نوجوانان نداشتیم و حتی رقابت های جهانی تهران هم مقرر است مستقیما بدون انتخابی برگزار شود، حساسیت زیادی برای انتخاب سرمربی تیم نوجوانان بوجود آمده است. متاسفانه ما از برج ۹ سال قبل حتی آکادمی و کلاس های آموزشی را از دست دادیم. مهره هایی بودند که می توانستند به والیبال ایران کمک کنند.

کارشناس والیبال ایران اظهار داشت: خود داورزنی هم متوجه است در این رده تیمی که به مسابقات آسیایی و جهانی اعزام می شود نباید تحت فشار برای کشب مدال باشد، ولی از سمت و سوی دیگر با عنایت به عقبه والیبال ایران که در دنیا مطرح است، انتخاب سرمربی تیم ملی از حساسیت زیادی برخوردار خواهد بود. من حتی حس می کنم که کار فدراسیون مشکل شده است. امیدوارم هر کس که انتخب می شود به والیبال ایران کمک نماید.

او در مورد خصوصیت های یک مربی خوب برای رده نوجوانان خاطرنشان کرد: تأثیر گذاری مربی در رده نوجوانان بیشتر از رده بزرگسالان است. نوجوانانی که ما دعوت می نماییم مثل موم انعطاف پذیر هستند ومربی تأثیر گذار است. مربی رده نوجوانان باید فاکتورهایی مثل نظم و انضباط در فضای کار، استفاده از ادبیات پدرانه در گفت و گو با بازیکنان و از همه مهم تر تجربه کافی برای کار کردن در این حوزه را داشته باشد. در این رده برای مربیگری تجربه حرف اول را میزند. دوستانی هم هستند که علاقه مند به فعالیت در این رده هستند، اما با عنایت به حساسیت شرایط امسال کار دشوار می باشد. مربی که انتخاب میشود باید با یک گروه قوی کار کند.

دامغانی اضافه کرد: خوشبختانه اتاق فکر فدراسیون از افراد خوبی تشکیل شده و در دوره های قبل انقدر حساسیت وجود نداشت، هم اکنون شرایط تیم نوجوانان هم باید در کمیته فنی مطرح شود تا بتوانند بهترین فرد را انتخاب کنند که برای آینده والیبال خوب باشد. داورزنی گفته بود که مربی جدید تا حدودی انتخاب شده است، امیدوارم هرکس که هست با یک کادر قوی کار را شروع کند.

او در پاسخ به این سؤال که آیا همچنان باید از افرادی چون وکیلی بهره برد یا تفکرت جدیدی را در رده پایه به کار گرفت؟ توضیح داد: والیبال ایران برای فردی چون آقای وکیلی هزینه زیادی کرده است و شاید ۲۰ سال است که وی در این بخش کار می کند و تجربه زیادی دارد. اگر هم او انتخاب نشود بطور قطع سرمربی جدید می تواند از تجارب او استفاده نماید، حالا بعنوان مشاور یا مدیرفنی فرقی ندارد. برای وکیلی زحمات زیادی کشیده شده و اگر قرار بود شخص جدیدی با روش جدید بیاید، بد نیست از تجربیات او استفاده نماید.

دامغانی در مورد دو گزینه نهایی سرمربیگری تیم ملی بزرگسالان هم اظهار داشت: غیر از این دو گزینه هم نفرات دیگری بودند که بخاطر علل مختلف نتوانستند بیایند. حالا باید بدانیم که هیچ دلیل قطعی نیست که اگر آلکنو با تیم ملی روسیه موفق بوده با ایران هم موفق باشد. اصلا شرایط والیبال روسیه با والیبال ایران از نظر نیروی انسانی، امکاناتی و... قابل قیاس نیست. پتانسیل روسیه خیلی بیشتر است. ما شاید ۱۲ بازیکن سطح جهانی داریم اما در روسیه اینطور نیست، البته آلکنو تجربه زیادی دارد و به نظرم میتواند کمک کننده باشد. او سبک مدیریتی خاصی هم در تیم دارد که هم سطح با بحث فنی مهم می باشد.

او در انتها اضافه کرد: به غیر از مسائل فنی، مسائل نظمی و مدیریتی هم در رشد والیبال ما تأثیر زیادی دارد. در گذشته مشکل رفت و آمد هم داشتیم که هم اکنون این مشکل با آلکنو وجود ندارد و خود این مربی هم علاقه زیادی برای کار با تیم ملی ایران دارد. به نظرم این گزینه میتواند خوب باشد ضمن اینکه کاستلانی هم مربی خوبی است. به نظرم چون کمیته فنی تصمیم گرفته ضریب اشتباه را کم میکند.

منبع:

1399/08/23
13:06:20
5.0 / 5
1144
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد