دفاع شخصی
میرزایی:

در اردوی كشتی آزاد حضور ندارم اما مشاوره می دهم

در اردوی كشتی آزاد حضور ندارم اما مشاوره می دهم

به گزارش دفاع شخصی مربی بدنساز تیم ملی کشتی آزاد اشاره کرد: اگر مربی بدنساز، بعنوان قسمتی از تیم حمایتی، در کنار کادر فنی حضور داشته باشد شرایط بهتری بوجود می آید.بهمن میرزایی در گفت و گو با ایسنا، درباره اظهارنظر یکی از اعضای کادر فنی کشتی آزاد در خصوص اینکه وی بعنوان مربی بدنساز در کنار تیم ملی کشتی آزاد است، اظهار داشت: بنده به علت شرایط شغلی، داخل اردو حضور ندارم اما هر زمان که لازم باشد در مشاوره و برنامه ریزی تمرین در خدمت مربیان عزیز تیم های ملی خواهم بود. در ضمن حداقل یک دهه گذشته، تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی مربی بدنساز نداشته اند اما از مشاوره علمی افراد دانشگاهی بهره مند شده اند.

او در پاسخ به این سؤال که نبود مربی بدنساز در تیم های ملی کشتی خللی در روند آماده سازی کشتی گیران بوجود می آورد یا خیر، اظهار داشت: البته اگر مربی بدنساز، بعنوان قسمتی از تیم حمایتی، در کنار کادر فنی حضور داشته باشد شرایط بهتری بوجود می آید اما از آنجایی که معمولا کادر فنی با محدودیت نفرات در اعزام، خصوصاً در سال المپیک، مواجه می باشد، متاسفانه این اتفاق نمی افتد. مربی بدنساز می تواند در تعامل با کادر فنی در طراحی، نظارت و اجرای دقیق برنامه های آماده سازی سهم قابل توجهی در موفقیت تیم داشته باشد.

عضو کمیته نظارت بر برنامه های آماده سازی تیم های ملی کشتی در پاسخ به این سؤال که آیا با این اوصاف مسئولیت مصدومیت احتمالی کشتی گیران تیم ملی را بر عهده می گیرد یا خیر، اظهار نمود: لطمه ورزشی بخشی جدانشدنی از ورزش قهرمانی است. در خیلی از موارد امکان دارد قهرمانان شاخص دنیا در بهترین شرایط تمرین و ریکاوری نیز گرفتار لطمه دیدگی جدی شوند. هر چند که حداقل قسمتی از لطمه دیدگی های ورزشی به نحوه تمرین کشتی گیران مرتبط می باشد اما نمی توان بطور قطعی شخص خاصی را مقصر دانست. موارد پزشکی، تغذیه بد و ناکافی، استرس های روانی، الگوهای نادرست تمرینی در کنار برخی عوامل اجتناب ناپذیر همگی می توانند موجب لطمه ورزشکار شوند. خوشبختانه تا جاییکه اطلاع دارم، با وجود تمرینات پرفشار حجمی در ۳ اردوی فاز جنرال قبلی و ادامه آن در اردوی چهارم ( اردوی اخیر)، لطمه دیدگی جدی برای کشتی گیران به وجود نیامده است.

مدرس علم تمرین و عضو هیات علمی گروه فیزیولوژی ورزش دانشگاه گیلان در پاسخ به این سؤال که آیا عدم حضور مربی بدنساز همانند المپیک قبلی، می تواند موجب تحلیل قوای برخی کشتی گیران در میدان مبارزه باشد یا خیر، اظهار داشت: در میدان بزرگی همچون المپیک مرز بین برد و باخت بسیار باریک است. عوامل بسیار زیادی در تحلیل قوای بدنی و متعاقب آن افت عملکرد ورزشکاران در این میدان بزرگ نقش دارند. فقط قسمتی از این مورد به نحوه تمرین و آماده سازی مرتبط می باشد و از نقش سایر عوامل اثرگذار نباید غافل بود. آمادگی فنی، روانی، تاکتیکی و استراتژی مبارزه و زیر شاخه های فراوان در ارتباط با هر کدام از مولفه های مذکور می تواند نتیجه مسابقه را تحت تاثیر قرار دهد. هر چه سطح مسابقه بالاتر باشد سهم دو مولفه آمادگی روانی و آمادگی تاکتیکی در تعیین موفقیت کشتی گیر بالاتر خواهد بود. بدون تردید، همه کشتی گیران شرکت کننده در المپیک در دو مولفه دیگر یعنی آمادگی جسمانی و آمادگی فنی از خاصیت های بالایی برخوردار می باشند. متاسفانه، مشکل در هر کدام از مولفه های غیر در رابطه با آمادگی جسمانی نیز در روز مسابقه به صورت مشکل بدنی نمود پیدا می کند و نباید آنرا به بدنسازی ربط داد. یک ویروس ساده سرماخوردگی، بی خوابی و استرس شب پیش از مسابقه، اختلاف ساعت و عدم سازگاری با شرایط کشور میزبان، بالا بردن بیش از اندازه نتیجه مسابقه و... همگی می توانند دلیلهای افت بدنی ورزشکار باشند.

وی افزود: آمادگی روانی عامل بسیار مهمی در نتیجه مسابقه است. از آنجائیکه معیار دقیقی برای سنجش و اندازه گیری این عامل کلیدی وجود ندارد، ورزشکاران در هنگام مسابقه به حال خود رها می شوند. هر کشتی گیر خاصیت های ذاتی و درونی منحصر به فردی دارد. برخی ذاتا شجاع و جنگنده اند. برخی نیز آرام ترند و در هنگام نیاز به تحریک و انگیزش بالاتری دارند. هر چند که تعدادی از مهارت های روانی آموختنی هستند و نیاز به یک معلم و روانشناس ورزش احساس می شود اما به تجربه شاهد بودم که بیشتر سرمربیان تیم ملی در مواجهه با شرایط استرسی مسابقه به خوبی ورزشکاران را هدایت می کنند و آقایان محمد بنا و غلامرضا محمدی نیز بخوبی این شرایط را درک می کنند.

میرزایی در آخر در پاسخ به این پرسش که آیا نحوه تمرینات و بدنسازی در تیم های ملی کشتی به روز و قابل مقایسه با کشورهای صاحب قدرت در کشتی مثل آمریکا و روسیه است یا خیر، اظهار داشت: اطمینان دارم اصول علمی در قالب تمرینات و چیدمان تک تک جلسات آن رعایت شده است البته اجرای برنامه طراحی شده و مانیتورینگ آن بحث بسیار مهمی است و باید از کشتی گیران به صورت مرتب بازخورد گرفته شود تا کارآیی تمرینات ارزیابی شود و اگر ایراداتی وجود دارد برطرف شود.

منبع:

1399/11/24
18:29:45
0.0 / 5
1058
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد