دفاع شخصی
ورزش ایران در مسیر المپیك

كاراته ایران بدون توقف تا توكیو

كاراته ایران بدون توقف تا توكیو

به گزارش دفاع شخصی کاراته ایران بعنوان یکی از قدرت های برتر جهان در ادامه نتایج درخشان سالهای اخیر در نخستین و شاید آخرین مهلت حضور این رشته در المپیک، به دنبال نمایشی پرافتخار در توکیو است.


به گزارش دفاع شخصی به نقل از ایسنا، رشته ورزشی کاراته برای اولین بار در طول فعالیت خود مقرر است در رقابت های المپیک حضور داشته باشد؛ رشته ای پرطرفدار در جهان که خیلی از کارشناسان معتقدند باید خیلی زودتر از این ها وارد المپیک می شد.
اما این تصمیم خوب و دیرهنگام IOC که رضایت طرفداران این رشته در جهان را به دنبال داشت، با خبر عدم موافقت با حضور کاراته در المپیک ۲۰۲۴ پاریس، رنگ باخت و سبب ناراحتی شدید ورزشکاران و علاقه مندان کاراته در سطح جهان شد.
در حالیکه فرانسه بعنوان میزبان المپیک ۲۰۲۴ خود یکی از قدرت های برتر جهان در این رشته است، معلوم نیست چرا میزبان این رقابت ها از حضور کاراته در المپیک ۲۰۲۴ حمایت نکرده است، در جاییکه رشته هایی به مراتب کم طرفدارتر از کاراته در المپیک حضور دارند یا مقرر است اضافه شوند، خیلی از کارشناسان پیشگیری از ادامه حضور کاراته در المپیک را تصمیمی غیرکارشناسی، غلط و اجحاف در حق این رشته می دانند، هر چند فدراسیون جهانی کاراته هم بیکار ننشسته و با ایجاد کمپین و همینطور جمع آوری مدارک مستند تلاش در جلب نظر کمیته بین المللی المپیک و فرانسه بعنوان میزبان دور بعد بازی های المپیک دارد.
*کاراته چشم و چراغ کاروان ایران در توکیو
کاراته ایران اینک جزو قدرت های برتر جهان است، کشوری قابل احترام و قدرتمند در کاراته که سال هاست در رقابت های بین المللی جزو مدعیان اصلی به حساب می آید و حالا در نخستین دوره حضور در المپیک در کنار کشتی و حتی بالاتر از تکواندو از امیدهای اصلی مدال آوری برای ورزش ایران در توکیو به حساب می آید.
*عملکرد درخشان کاراته ایران با هدایت شهرام هروی
تیم ملی کاراته مردان ایران تحت هدایت سید شهرام هروی مربی موفق و کاربلد کاراته ایران و جهان، سال هاست در رویدادهای آسیایی و جهانی افتخار آفرینی می کند، قهرمانی در رقابت های تیمی جهان در سالهای ۲۰۱۴، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ با سرمربیگری هروی نشان از توانایی های فنی این مربی خوش فکر و بی حاشیه دارد. حالا هروی و شاگردانش سخت ترین آزمون خویش را این دفعه در توکیو و رویدادی مهم به نام المپیک در پیش دارند.
* قطعی شدن دو سهمیه المپیک برای مردان و یک سهمیه برای بانوان ایران
در المپیک توکیو ۳ وزن ۶۷-، ۷۵- و ۷۵+ کیلوگرم مردان و ۵۵-، ۶۱- و ۶۱+ زنان حضور دارند تا در هر بخش ۵ وزن معمول با ادغام یکدیگر به ۳ وزن کاهش پیدا کنند.
اما تیم ملی کاراته مردان ایران با درخشش در رقابت های متوالی و دشوار لیگ جهانی در سال ۹۸ در نهایت دو سهمیه المپیک از راه رنکینگ را برای خود قطعی کرد. بهمن عسگری ستاره تیم ملی ایران و دارنده مدال طلای جهان ۲۰۱۸ با قدرت موفق به کسب سهمیه وزن ۷۵- کیلوگرم برای ایران شد. سجاد گنج زاده و ذبیح الله پورشیب هم با قرار گرفتن در رده های بالای وزن المپیکی ۷۵+ کیلوگرم، هر دو موفق به کسب سهمیه المپیک شده اند اما رقابت های لیگ جهانی لیسبون پرتغال در سال جدید بعنوان رویداد پایانی مشخص می کند کدام یک در رنکینگ بالاتر از دیگری قرار می گیرد و مسافر توکیو می شود.
در وزن ۶۷- کیلوگرم هم امیر مهدی زاده مقرر است به رقابت های پاریس بعنوان آخرین مهلت برای جامانده های المپیک از راه رنکینگ اعزام شود تا در صورت موفقیت، شاگردان هروی با ۳ سهمیه کامل عازم توکیو شوند، هر چند هنوز شرایط و زمان برگزاری رقابت های پاریس با عنایت به انتشار کرونا قطعی نشده است.
اما کاراته بانوان ایران هم موفق به کسب سهمیه با ارزش المپیک توسط حمیده عباسعلی در اسفند سال ۹۸ شد. عباسعلی در رقابت های لیگ جهانی کاراته وان اتریش با صعود به فینال در رتبه یک رنکینگ قرار گرفت و مسافر توکیو در وزن ۶۸+ کیلوگرم شد. عباسعلی در ثانیه های پایانی فینال مقابل حریف ایتالیایی گرفتار صدمه دیدگی شدید و پارگی رباط صلیبی شد اما با این وجود حریف را شکست داد و به مدال طلای کاراته وان اتریش رسید. عباسعلی بلافاصله راهی آلمان شد و جراحی کرد، در صورتی که برخی نگرانی ها بابت رسیدن او به المپیک وجود داشت، انتشار کرونا المپیک توکیو را یک سال به تعویق انداخت تا عباسعلی هم با خیالی آسوده و کسب بهبودی کامل به دنبال افتخارآفرینی در توکیو باشد.
در دو وزن دیگر زنان نیز، سارا بهمنیار و رزیتا علیپور با قرار گرفتن در جایگاه ششم رنکینگ شانس زیادی برای رسیدن به المپیک دارند، ضمن اینکه یک شانس دیگر هم در رقابت های گزینشی پاریس برای یک نماینده ایران وجود دارد.
بانوان ایران در بخش کاتا هم شانس کسب سهمیه المپیک را دارند و فاطمه صادقی، باقری و مهسا افسانه با داشتن رنکینگ خوب می توانند یک سهمیه را از آن ایران کنند.
ایران در هر دو بخش مردان و زنان شایستگی کسب افتخار در المپیک و مدال آوری برای ورزش ایران را خواهد داشت.
* وضعیت نمایندگان ایران در رنکینگ المپیک:
وزن ۶۷- کیلوگرم مردان: مجید حسن نیا در رده ۲۳ و هامون درفشی پور در رده ۳۴ شانسی برای رسیدن به سهمیه المپیک نداشتند.
وزن ۷۵- کیلوگرم مردان: بهمن عسگری با ۹۲۶۲ امتیاز قاطعانه در صدر قرار دارد تا مسافر المپیک شود. نفر دوم رنکینگ لوییجی بوسا از ایتالیا با ۷۷۴۰ امتیاز قرار دارد.
وزن ۷۵+ کیلوگرم: ذبیح الله پورشیب با ۹۲۲۵ امتیاز در رده دوم و سجاد گنج زاده با ۸۶۱۷ امتیاز در رده سوم جای دارد تا کار برای کسب سهمیه از میان یکی از این دو نفر به مرحله پایانی در لیسبون پرتغال کشیده شود. در این میان نتایج رقبای پورشیب و گنج زاده در رقابت های اروپایی هم اهمیت زیادی دارد.
*بخش بانوان:
وزن ۵۵- کیلوگرم بانوان: سارا بهمنیار با ۵۶۴۷ امتیاز در رده ششم رنکینگ تا حد زیادی المپیکی است اما نتیجه نهایی در رقابت های لیگ جهانی لیسبون پرتغال رقم خواهد خورد. طراوت خاکسار هم در رده نهم جای دارد.
وزن ۶۱- کیلوگرم بانوان: رزیتا علیپور با ۵۱۰۷ امتیاز در رده ششم رنکینگ جای دارد تا او هم شانس زیادی برای کسب سهمیه المپیک داشته باشد.
وزن ۶۱+ کیلوگرم: حمیده عباسعلی با ۶۹۹۷ امتیاز و قرار گرفتن در رده دوم رنکینگ موفق به کسب سهمیه المپیک توکیو شده است. عباسعلی در رنکینگ جهانی وزن ۶۸+ کیلوگرم هم در جایگاه نخست قرار دارد.
کاتای مردان و زنان: ابوالفضل شهر جردی با قرار گرفتن در رده سی و یکم رنکینگ کاتای مردان نتوانست به سهمیه المپیک از راه رنکینگ برسد تا تنها از راه رقابت های گزینشی بعنوان آخرین شانس به فکر کسب سهمیه باشد. فاطمه صادقی هم در بخش کاتای زنان در رده ۱۲ رنکینگ قرار دارد تا او هم به دنبال کسب سهمیه از راه رقابت های گزینشی باشد.
* نتایج قابل قبول کاراته ایران در استانبول
بعد از تعطیلی یک ساله تمامی رقابت های بین المللی به علت شیوع ویروس کرونا، تیم های ملی کاراته مردان و زنان ایران اوخر اسفند ۹۹ عازم اولین مرحله لیگ جهانی کاراته وان ۲۰۲۱ در استانبول ترکیه شدند.
هر چند این رقابت ها با حذف ناباورانه بهمن عسگری چهره المپیکی کاراته ایران و نفر اول رنکینگ همراه بود، اما ذبیح الله پور شیب در ۸۴- و سجاد گنج زاده در ۸۴+ کیلوگرم به مدال طلا رسیدند و علی اصغر آسیابری هم برنز گرفت.
در بخش زنان هم تیم ملی کاراته ایران بدون حمیده عباسعلی عازم استانبول شد و در انتها با مدال نقره رزیتا علیپور و برنز سارا بهمنیار دو امید کسب سهمیه المپیک برای ایران نتیجه نسبتا خوبی گرفت. در انتها این رقابت ها تیم ملی مردان ایران با دو طلا و یک برنز بهترین عملکرد را در بین تیم های شرکت کننده داشت و تیم زنان هم با یک نقره و یک برنز در جایگاه ششمی ایستاد.
* کاراته ایران در توکیو بالاتر از کشتی می ایستد؟
کاراته برای نخستین و شاید برای آخرین بار مقرر است در المپیک حضور داشته باشد، بسیاری معتقدند کاراته ایران در بهترین شرایط ممکن قرار دارد و حتی می تواند به مدال هایی خوشرنگ تر از کشتی بعنوان ورزش اول ایران در ادوار المپیک برسد.
بهمن عسگری، ذبیح الله پورشیب یا سجاد گنج زاده و حمیده عباسعلی در کنار دیگر ملی پوشانی که به المپیک برسند، بارها شایستگی های خویش را در میادین جهانی اثبات نموده اند و همین کارنامه درخشان است که مردم را به موفقیت کاراته ایران در المپیک دلگرم می کند.1400/01/04
13:40:44
5.0 / 5
1104
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد