دفاع شخصی
مهماندوست :

منتظر ظهور قدرت های جدید تكواندو باشید

منتظر ظهور قدرت های جدید تكواندو باشید

سرمربی ایرانی تیم ملی تکواندو آذربایجان اظهار داشت: تکواندو دنیا به سرعت در حال پیشرفت است و ظهور قدرت های جدید، مدعیان سنتی این رشته را تحت الشعاع قرار داده اند.به گزارش دفاع شخصی به نقل از مهر، رقابتهای تکواندو قهرمانی اروپا با رعایت پروتکلهای بهداشتی به مدت چهار روز به میزبانی بلغارستان در شهر صوفیه برگزار گردید. رقابتهایی که به قول کارشناسان حاضر در این رقابتها سطح فنی بالایی داشت و خیلی از قهرمانان صاحب نام تکواندو جهان در این مسابقات باخته و برخی هم از دستیابی به مدال بازماندند.
تیم ملی آذربایجان با دو تکواندوکار و سرمربی ایرانی خود در این رقابتها موفق به کسب یک نشان نقره و یک برنز شد. در واقع از تیمی که رضا مهماندوست را بعنوان سرمربی در کنار خود دارد شاید انتظار بیشتری می رفت اما تکواندو آذربایجان شرایط خوبی ندارد و نخستین منتقد این وضعیت هم سرمربی است؛ مردی که هر جا باشد و برای سکان هدایت هر تیمی را برعهده داشته باشد، کسب نتیجه و موفقیت اولویت اول اوست و مشکلات را هر چه باشد بدون واهمه بیان می کند.
خبرنگار مهر، در ارتباط با رقابتهای قهرمانی اروپا، شرایط تکواندو جهان و وضعیت تیم ملی آذربایجان با مهماندوست گفتگو کرده است که مشروح این گفتگو در ادامه می آید:
بعد از المپیک ریو شرایط تغییر کرد
تیم ملی آذربایجان در بازی های المپیک ۲۰۱۶ نتیجه بسیار خوبی به دست آورد، انتظار ما این بود که پس از این نتیجه که در تاریخ تکواندو این کشور بی سابقه بوده، برای المپیک ۲۰۲۰ به خوبی حمایت شویم، ولی دقیقاً شرایط برعکس شد. مسائل مالی، امکانات و… از دسترس تیم خارج شد. ماه ها حقوق ها عقب افتاد و هم اکنون کار به جایی رسیده که جای خواب نداریم. اعضای تیم از جیب خود برای اسکان و تغذیه هزینه می کنند. سال قبل ۲۳ اعزام را از دست دادیم و همین مبحث سبب شد تا رنکینگ ها افت کند و مجبوریم برای کسب سهمیه های باقی مانده در رقابتهای گزینشی قاره ای شرکت نماییم.
کرونا مشکلی روی مشکلات دیگر
با تمام این شرایط در مسابقات آزاد ترکیه به میدان رفتیم، در این مسابقات پروتکلهای بهداشتی چندان رعایت نمی شد. دو تکواندوکار آلمانی که کرونا داشتند، با تیم ما تمرین کردند و این بیماری وارد تیم شد و من هم از تکواندوکاران تیم کرونا گرفتم و همین مبحث سبب شد تا مدتی تمرینات را از دست بدهیم و با وضعیتی متفاوت راهی مسابقات قهرمانی اروپا در صوفیه شویم.
مدال طلا حق میلاد بیگی بود
میلاد بیگی در این رقابتها یک سر و گردن از تمام رقبای خود بالاتر بود. حریفانش را در راند دوم شکست داد و حتی در بازی نهایی هم «خارمکتوف» روسی را تسلیم کرد، ولی داور کاری با او کرد که سبب باختش شد. متأسفانه فدراسیون تکواندو آذربایجان، ارتباط خویش را با فدراسیون جهانی تکواندو کاهش داده و همین مبحث سبب شده است تا شرایط کلاً برای تکواندوکاران ما تغییر کند. در همین مبارزه به گواه همه کارشناسان، داوری دلیل اصلی باخت میلاد بود. در فاصله ۱۰ ثانیه به پایان مبارزه ۳ امتیاز میلاد باطل که شد هیچ، یک اخطار هم از داور گرفت تا مبارزه به امتیاز طلایی کشیده شود. این دومین بار است که در مبارزه میلاد چنین قضاوتی را شاهد می باشیم و کسی هم نیست حمایت کند. البته از میلاد بیگی بسیار راضی هستم که علیرغم مشکلات فراوان بازهم بهترین عملکرد را به نمایش گذاشت.

گلایه های خویش را منتقل می کنم
بارها و بارها شرایط و وضعیت تیم ملی را به مسئول تیم منتقل کردم، ولی به بهانه نبود پول هیچ تغییر و یا واکنش مثبتی را نمی بینیم. رئیس فدراسیون تکواندو وزیر است و متأسفانه نایب رییس فدراسیون جرأت بیان حقیقت را ندارد و شرایط را به خوبی منتقل نمی کند و همین مبحث تأثیرات منفی زیادی روی تیم داشته است. هم اکنون هم نزدیک به ۹ ماه است که حقوق ها عقب افتاده است. با این وجود یک نقره و برنز کسب کردیم که فکر می کنم با همه این اوصاف نتیجه خوبی در صوفیه بود. ضمن اینکه شش نفر اعضای تیم ما پای مدال باختند.
زنگ تفریح در تکواندو نداریم
تکواندو در دنیا به سرعت در حال پیشرفت است و نمونه های زیادی از آنرا در همین رقابتهای صوفیه شاهد بودیم. دیگر در مسابقات زنگ تفریح نداریم و نمی توان گفت می رویم یک تورنمنت و با مدال بر می گردیم. همه خوب شده اند و اینقدر پیشرفت کرده اند که سطح مسابقات در هر تورنمنتی بالاست و همه کشورها با برنامه برای رسیدن به موفقیت در آن کار می کنند.
الگو برداری از مربیان ایرانی
سال ها بود که مربیان کره ای و ایرانی همچون خود من فیلم تمرینات را منتشر می کردیم و همه مربیان دنیا الگو برداری می کردند. آنها در دوره های مختلف «کوچینگ» شرکت کردند و در واقع برای آموزش هزینه کردند تا هم اکنون شاهد یک تکواندو پیشرفته و سطح بالا در دنیا هستیم. تیم هایی در صوفیه نتیجه گرفتند مثل روسیه، انگلستان و کرواسی که برای رسیدن به این نتیجه هزینه های سنگین انجام داده و برنامه ریزی داشته اند. تکواندو یک ورزش المپیکی است و کشورهای مختلف برای کسب هشت مدال طلای این ورزش در بازی ها تمام قدرت و سرمایه خویش را برای پیشرفت تکواندوکاران متمرکز کرده اند. جمعیت تکواندو در دنیا هر روز در حال افزایش می باشد و مدال گرفتن در آن خیلی سخت شده است.
تکواندو ایران
تکواندوکاران ایرانی هر جا به میدان می روند، اینقدر خوب هستند که توجه کارشناسان را جلب می کنند ولی کسب مدال در هر تورنمنتی به شرایط تکواندوکار و سطح همان تورنمنت بر می گردد. زمانی که شما تمرین، تمرکز، تغذیه و برنامه ریزی کم نقص دارید و در تورنمنت های خوب شرکت می کنید، به کسب نتیجه خوب هم دست پیدا می کنید! ولی اگر این شرایط مهیا نباشد، بهترین تکواندوکار دنیا را هم که در اختیار داشته باشید، نمی توانید نتیجه لازم را کسب کنید. تکواندو ایران پتانسیل زیادی داشت، ولی اعزام نشدن ها، خرج نکردن ها، ماندن در داخل و برخی مشکلات دیگر که همه اهالی این رشته از آن مطلعند، سبب افت تکواندو ایران شده است. کسی برنده است که بهترین برنامه ریزی را دارد و نتیجه را هم کسب می کند.
قدرت های جدید از راه می رسند
تکواندو دیگر مثل گذشته نیست که ایران و کره جنوبی را قطب های اصلی آن معرفی نماییم. تکواندو برای کسانی است که برنامه ریزی دارند، سرمایه گذاری می کنند، تورنمنت می روند، به تکواندوکار و مربی خود اهمیت می دهند و از همه مهمتر حاشیه ندارند. قدرت بعدی تکواندو در دنیا دیگر قدرتهای سنتی این رشته نیستند، قدرتهای جدید در حال ظهور هستند، تایلند، چین، روسیه، انگلستان و..
تکواندو آذربایجان را سرپا نگه داشته ام
در این چند سالی که تیم ملی آذربایجان به حال خود رها شده، همه خانه نشین شده و با تاکسی و اتوبوس رفت آمد می کنند و همین مبحث سبب ابتلای تکواندوکاران به کرونا شده است. این مسائل تیم ما را خیلی آزار می دهد. اگر من نباشم، چراغ تکواندو خاموش می شود. خدا را شکر در صوفیه یک نقره و یک برنز گرفتیم که نقره ما واقعاً طلا بود.
--------
گفتگو از محمد بیرامی1400/01/29
14:06:54
5.0 / 5
1296
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد