دفاع شخصی
رییس انجمن كشتی با چوخه:

جابجایی كشتی چوخه از فدراسیون روستایی به جودو به صلاح نیست

جابجایی كشتی چوخه از فدراسیون روستایی به جودو به صلاح نیست

به گزارش دفاع شخصی رئیس انجمن کشتی با چوخه فدراسیون روستایی با اشاره به اینکه جابه جایی این رشته هم اکنون به صلاح نیست، اظهار داشت: وزارت ورزش باید به چوخه بعنوان یک ورزش ملی توجه ویژه داشته باشد تا همانند گوشت قربانی بین فدراسیون ها جابه جا نشود.


قربانعلی قائمی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: یکسال است که فدراسیون جودو طی نامه نگاری با وزارت ورزش به دنبال آنست تا این رشته ورزشی را از فدراسیون ورزش روستایی بگیرد و تحت پوشش فدراسیون جودو قرار دهد. ورزش کشتی با چوخه ورزش آیینی – پهلوانی است و ریشه در سنت های مردم دارد.
وی اظهار داشت: چوخه ورزش شناخته شده ای است و کمتر کسی در حوزه ورزش های سنتی و بازی های بومی و محلی وجود دارد که این رشته را نشناسد.
رئیس انجمن چوخه فدراسیون ورزس روستایی اشاره کرد: متاسفانه این رشته طی سالهای قبل گرفتار فراز و نشیب های زیادی شده و تحت پوشش فدراسیون های مختلفی همچون فدراسیون پهلوانی که در آن زمان محمدرضا طالقانی مسئولیت آنرا برعهده داشت، قرار گرفت. همین طور این رشته ورزشی در سال ۹۶ تا ۹۷ تحت مدیریت فدراسیون کشتی درآمد. ولی متاسفانه به سبب مدیریت دوگانه در بعد مسابقات رسمی و مدیریت ورزش روستایی، عملکرد قابل قبولی نداشت.

وی اشاره کرد: کشتی با چوخه باید توسط مردم در گودهای چوخه و در مناطق مختلف انجام می شد، بدین سبب در فدراسیون کشتی چون به مباحث این رشته توجه خاصی صورت نمی گرفت از اسفند سال ۹۷ با هماهنگی صورت گرفته با وزارت ورزش این ورزش باردیگر تحت پوشش فدراسیون ورزش روستایی قرار گرفت. از آن زمان تا امروز این رشته در این فدراسیون فعالیت می کند و اقدامات موثری در زمینه علمی سازی، قانونمندی و آموزش داوران و مربیان در این رشته انجام شده است.
رئیس انجمن کشتی چوخه فدراسیون روستایی افزود: هنوز کار زیادی برای این که بتوانیم این رشته را در سطح ملی مطرح نماییم، پیش رو داریم.
هر چند طی سالهای اخیر، رسانه ملی در شناسایی این رشته همکاری خوبی با فدراسیون داشته و ما توانسته ایم کشتی چوخه را بعنوان یک رشته سنتی و پهلوانی در کشور مطرح نماییم.
قائمی اشاره کرد: تیرماه سال قبل فدراسیون جودو طی درخواستی به وزارت ورزش خواهان انتقال انجمن این رشته به فدراسیون جودو شد. در این خصوص جلساتی را با کارشناسان و خصوصاً پیشکسوتان این رشته ورزشی برگزار کردیم و همه بر این امر تاکید داشتند که جابه جایی این رشته در وضعیت فعلی به صلاح نیست برای اینکه مسیری که در جهت قانونمندی و علمی کردن صورت گرفته و برنامه هایی که باید برای توسعه این رشته صورت بگیرد، با این جابه جایی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.
وی اظهار نمود: فدراسیون جودوی ایران به مدت 4 سال تعلیق است که این مساله می تواند اثر منفی بر ورزش کشتی با چوخه داشته باشد. ما نظر کارشناسی خودرا بصورت رسمی به وزارت ورزش ارائه و تاکید کردیم که با جابه جایی این ورزش به فدراسیون جودو مخالف هستیم و این جابه جایی به صلاح ورزش چوخه نیست و امکان دارد در جهت علمی سازی و توسعه آن مشکلاتی را بوجود آورد. ما همچنان منتظر تصمیم نهایی از طرف وزارت ورزش هستیم.
قائمی در آخر اشاره کرد: کشتی با چوخه هم اکنون از جایگاه مناسبی در فدراسیون ورزش روستایی برخوردارست و مورد حمایت قرار دارد و این جابه جایی می تواند جایگاه این رشته ورزشی را تا ورزش درجه دو و سه در فدراسیون جودو کم کند. رشته ای که پس از فوتبال یکی از پرطرفدارترین رشته ها در بخش هایی از کشور است و دهها هزار تماشاچی در ده ها گود از قبیل؛ چشمه زینل خان اسفراین، رهورد قوچان، بابانظر و مهدی آباد مشهد، بنی هاشم برغمد جوین، امام مرشد فاروج، زیارت شیروان، گرماب فیروزه، حسینیه نینوا باخرز، شهدای ملارد، کارگران تهران و لیگ اصفهان مسابقات آنرا به تماشا می نشینند. وزارت ورزش باید توسعه و فراگیری کشتی با چوخه را بعنوان یک ورزش ملی مورد توجه ویژه قرار دهد تا مثل گوشت قربانی بین فدراسیون ها جابه جا نشود.
منبع:

1400/02/21
14:09:14
5.0 / 5
1183
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد