دفاع شخصی
باران چشمه:

وزارت ورزش خواست سرپرست بمانم

وزارت ورزش خواست سرپرست بمانم

به گزارش دفاع شخصی سرپرست فدراسیون ورزش های زورخانه ای با اشاره به اینکه ادامه سرپرستی اش در این فدراسیون، خواست مسؤلان وزارت ورزش بوده است، اظهار داشت: بطور قطع با آمدن تایید صلاحیت کاندیداها از سرپرستی کناره گیری می کنم.


مهرعلی باران چشمه در گفتگو با ایسنا، درباره علل عدم کناره گیری اش از سرپرستی فدراسیون ورزش های زورخانه ای بعد از کاندیداتوری در انتخابات ریاست این فدراسیون و انتقادهای مطرح شده در این باره، اظهار نمود: حقیقت این است زمانی که قصد داشتم در انتخابات ثبت نام کنم، به وزارت ورزش رفتم تا از مسئولین ورزش کسب تکلیف کنم که آیا با وجود سرپرستی در انتخابات فدراسیون زورخانه ای ثبت نام کنم یا خیر، که دستور داده شد بنده در انتخابات ثبت نام کنم و اعلام گردید "شما را آوردیم که در این فدراسیون تحول ایجاد کنید و در جهت ترویج فرهنگ پهلوانی در کشور اثرگذار باشید."
سرپرست فدراسیون ورزش های زورخانه ای اضافه کرد: این خواسته وزارت ورزش بود. پس از اینکه در انتخابات ثبت نام کردم، خدمت جناب آقای علینژاد و دکتر احمدی معاونان محترم وزیر ورزش رسیدم و اعلام کردم، اگر ادامه فعالیت من بعنوان سرپرست بعد از کاندیدا شدن در انتخابات قانونی نیست من استعفا بدهم که آنها هم گفتند هیچ قانونی در این باره وجود ندارد که کاندیدای انتخابات نمی تواند سرپرست باشد. حتی با آقای خسروی مسئول امور مشترک فدراسیون ها و آقای مستجاب الدعوه که مسئول این کارهاست هم جلسه گذاشتیم و گفتم اگر واقعا ادامه حضورم منع قانونی دارد به من بگویید تا کنار بروم و فردا حرف و حدیث پیش نیاید. نظر وزیر ورزش را هم خواستیم که ایشان هم اعلام نمود تا آمدن پاسخ تعیین صلاحیت ها و ۲ هفته پیش از انتخابات بمانم.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون هم می گویم زمانیکه تعیین صلاحیت ها بیاید مطمئنا از سرپرستی فدراسیون استعفا می دهم تا وزارت ورزش هر کسی را که خواست بیاورد و انتخابات را برگزار کند.
باران چشمه تصریح کرد: من با دستور وزارت ورزش ماندم و اگر عده ای هم گلایه دارند از وزارت ورزش بپرسند. اگر وزارت ورزش همین فردا بگوید برو کنار، بدون معطلی کنار می روم.
باران چشمه در ادامه با اشاره با مشکلات بر جای مانده از دوره قبلی مدیریت فدراسیون، اظهار داشت: زمانی که بعنوان سرپرست در فدراسیون مستقر شدم، ساختار و تشکیلات فدراسیون را مورد بررسی قرار دادم و مشاهده کردم اغلب کمیته ها و پست ها در اختیار افرادی از ۲ تا ۳ استان است. این مورد مورد انتقاد و اعتراض خیلی ها همچون هیات های استانی و کارشناسان بود. مثلا یک نفر از کردستان همزمان ۳ مسئولیت سرمربیگری تیم ملی، ریاست کمیته مربیان و کمیته استعداد یابی را بر عهده داشت. ما آمدیم مسئولیت ها را تقسیم کردیم و گفتیم چرا نباید همه استان ها در فعالیتهای فدراسیون مشارکت داشته باشند؟ سرمربی تیم ملی را دعوت کردیم، به او گفتیم "هر مدیری می آید این حق را دارد تغییر و تحولاتی را ایجاد نماید، حقیقتا ما می خواهیم کار نماییم و شما در دسترس نیستید" بعد هم با سلام و صلوات از ما جدا شد.
باران چشمه اضافه کرد: مثلا رئیس کمیته مربیان را برداشتیم و آقای ترابی که از مربیان و قهرمانان ورزش زورخانه ای است را جایگزین کردیم، یا سرمربی تیم های ملی را برداشتیم و آقای سوادکوهی از مازندران که چندین سال قهرمان این رشته بوده را جایگزین کردیم ویا دبیرکمیته داوران ورزش زورخانه ای از کردستان را برداشتیم و یک داور متعهد و باتجربه از گلستان را جای او گذاشتیم. یاری از استان البرز جانشین رئیس کمیته پهلوانی شد یا آقای سیف الله پور رئیس کمیته داوران پهلوانی پیش از این که من بگویم خودش استعفا داد و آقای امامی جایگزین او شد. رئیس هیات همدان که دکترای تربیت بدنی دارد و رئیس دانشکده تربیت بدنی دانشگاه همدان بود را رئیس کمیته مدرسان منصوب کردیم. مسئولیت کمیته ها را بین استان ها پخش کردیم تا در انحصار یکی دو استان نباشد. ازاین رو آمدیم مسئولیت ها را پخش کردیم. اگر از یک استان رئیس کمیته ای را انتخاب کردیم، دبیر را از استان دیگر گذاشتیم.
سرپرست فدراسیون ورزش های زورخانه ای در پاسخ به این سؤال که دادن پست به برخی روسای هیات ها در آستانه انتخابات سبب بروز برخی شائبه ها شده است، اشاره کرد: آیا حمید یاری رئیس هیات زورخانه ای در البرز است؟ او رئیس هیات کشتی البرز است. او را با هماهنگی رئیس هیات زورخانه ای البرز انتخاب کردیم، یا آقای روشن که رئیس کمیته داوران زورخانه ای از گلستان شده، آیا رئیس هیات است؟ خیر او یک داور متعهد و پای کار است.
وی خاطرنشان کرد: البته برخی روسای هیات ها را به عمد انتخاب کردیم. مثلا آقای خجسته وند از استان قزوین فرد با تجربه ای است و سال ها در مسابقات حضور داشته است. خودش این کاره است و می داند چکار کند. آیا نباید او را انتخاب می کردم؟ یا آقای خاکسار که تنها فردی است که در بین روسای هیات های استانی ما دکترای تربیت بدنی دارد و استاد دانشگاه است نباید از وی در کمیته مدرسان استفاده می کردیم. هدف ما این بود که روسای هیات های استانی در فعالیتهای فدراسیون مشارکت کنند و درگیر کار و فعالیت شوند. حالا بعضی می گویند این کارها را بخاطر انتخابات کرده ایم در صورتی که اصلا اینطور نیست.
باران چشمه در ادامه گفتگو با ایسنا، در پاسخ به این سؤال که چرا صبر نکرده تا در صورت پیروزی در انتخابات دست به تغییرات گسترده بزند، اظهار داشت: خداوکیلی خیلی وقت نداریم. آنقدر عقب ماندگی در فدراسیون وجود دارد که باید هر چه سریعتر امور فدراسیون را سرو سامان می دادیم. به استان هرمزگان رفتیم، پرسیدیم مدرک رئیس هیات هرمزگان چیست؟ گفتند دکترای فرهنگ و هنر دارد و مدیر کل ارشاد آنجا هم هست. خب خداوکیلی از او بهتر چه کسی بود تا بعنوان رئیس کمیته فرهنگی فدراسیون انتخاب کنیم؟ انتصاب ها بر مبنای شایسته سالاری بوده و دوم این که هیات ها را پای کار بیاوریم. دو سه روز قبل چندین رئیس هیات استانها در فدراسیون بودند چون که کار دستشان است، چقدر هم خوشحال هستند که کار دست استان ها افتاده است.
سرپرست فدراسیون ورزش های زورخانه ای، به بحث تغییر دبیر سابق فدراسیون اشاره نمود و اظهار داشت: او روز دوم شروع کارم از من خواهش کرد و گفت اجازه بدهم تا آخر اسفند بماند و پس از آن برود که من هم قبول کردم. حتی از ایشان در مورد فرد جایگزین مشورت خواستم تا چه کسانی را برا ی دبیری فدراسیون پیشنهاد می کنید که اسم چند نفر همچون دبیر فعلی را هم روی وایت برد نوشت. بعدا هم با بعضی از روسای هیات ها مشورت کردم و در نهایت آقای ملکی را انتخاب کردیم. حالا این آقا از دست ما ناراحت است که چرا او را برداشتیم. در فضای مجازی هم شاهد برخی فعالیت ها و بی اخلاقی ها از جانب ایشان و برخی دیگر ضد فدراسیون هستیم.
وی درباره برنامه های پیش روی فدراسیون ورزش های زورخانه ای هم اظهار داشت: برای سال جاری تقویم ورزشی خوب و محکمی نوشتیم. برای تربیت مربیان، داوران و مرشدان هم برنامه های خوبی داریم چون که یک استان مثلا ۳۰ مرشد دارد و استان دیگر فقط ۲ مرشد دارد و اختلاف میان استان ها زیاد است. چند ضعف اساسی در فدراسیون دیدم. یکی این که این فدراسیون واقعا به صورت جدی مورد حمایت وزارت ورزش نبود و آنطور که باید مورد پشتیبانی و حمایت قرار نمی گرفت. عقب ماندگی ها واقعا زیاد است. در دوران کرونا مرشدان واقعا صدمه جدی دیدند. دنبال این هستیم تعاونی ایجاد نماییم یا با یک بانک هم وارد مذاکره شده ایم تا وام با بهره ۳ یا ۴ درصد به آنها بدهیم. با چند حامی مالی هم صحبت کرده ایم تا بیایند و به ما کمک کنند.
باران چشمه افزود: مردم هم واقعا این رشته را دوست دارند، چند روز پیش یزد بودم، یکی از صاحبان زورخانه های آنجا که از کسبه بازار بود به من گفت هر کمکی که بخواهید در خدمت هستم. ما باید از کمک حامیان مالی استفاده نمائیم. در اساسنامه جدید که در دولت تصویب شده و به مجلس رفته، بر این مورد تاکید شده که فدراسیون ها نباید متکی به منابع دولتی باشند. من چندین سال در ورزش بوده ام، مسابقات زیادی را برگزار کردم و با بهره گیری از ارتباطاتی که دارم می توانم حامیان مالی را به سمت ورزش زورخانه ای بیاورم. اگر قرار باشد اسپانسر نیاوریم و متکی به دولت باشیم که نمی گردد. مطمئن باشید اتفاقات خوبی در آینده نزدیک رخ خواهد داد. سرپرست فدراسیون ورزش های زورخانه ای، خاطرنشان کرد: در دو ماه و نیم ابتدای کار دنبال حل و فصل قرض و بدهی های فدراسیون بودیم. از ششم فروردین کارمان را شروع کردیم. چندین دوره توجیهی داوری، مربیگری و مرشدی گذاشتیم. از دوم تا ۸ خرداد هفته مرام پهلوانی و انتخابی کشتی پهلوانی را در پیش داریم. تعامل خوبی با آقای دبیر رئیس محترم فدراسیون کشتی داریم. نزد آقای دبیر رفتیم و از او خواستیم برای برگزاری مسابقات کشتی پهلوانی به ما کمک نماید که ایشان هم خیلی استقبال کردند اما متاسفانه دوستان گفتند می خواهیم کشتی پهلوانی را واگذار نماییم. بنده با آقای دبیر دوستی چند ساله دارم. تلاش ما این است کشتی گیران شاخص هم بیایند و در مسابقات کشتی پهلوانی شرکت نمایند تا به پیشرفت آن کمک گردد.
وی در پاسخ به این سؤال که گفته می شود آئین نامه در ارتباط با ضرورت آشنایی کشتی گیران با ورزش زورخانه ای برای عرضه مجوز جهت حضور در مسابقات کشتی پهلوانی حذف گردیده است، اظهار داشت: ما دو سری مسابقات داریم، یکی مسابقات زورخانه ای و دیگری کشتی پهلوانی. در کشتی پهلوانی تا وزن ۹۰ کیلوگرم و بالاتر از آن و در دو وزن مسابقه داریم که حضور ورزشکاران در آن دو وزن آزاد است اما این شرایط درباره اوزان پایین لحاظ نمی گردد و باید با ۲ مهارت ورزش های زورخانه ای آشنایی داشته باشند. قصد ما این بود با ورود کشتی گیران نامدار به مسابقات کشتی پهلوانی رونق بدهیم. می خواهیم رقابت ها را در سالن هفتم تیر تهران برگزار نماییم و جا دارد از مدیرکل محترم ورزش و جوانان تهران آقای پریچهره بخاطر همکاری و مساعدتی که با ما دارد تشکر کنم.
باران چشمه در ادامه با تکیه بر این که آماده شنیدن نظرات موافقان و مخالفان است، اظهار داشت: از روز اول که آمدم اعلام کردم درب اتاقم به روی همه باز است. کسی نیست بگوید خواستیم باران چشمه را ببینیم اما نتوانستیم یا گفت وقت ندارم. از برخی ورزشکاران می خواهم خودشان را درگیر بحث انتخابات فدراسیون نکنند چون که صدمه می بینند. ورزشکار باید حرفه ای باشد و وارد حواشی نشود. واقعا کسی اگر حرف یا انتقادی دارد به جای این که برود و در فضای مجازی و یا به رسانه ها بگوید بیاید با من حضوری صحبت کند و مشکلات را انتقال بدهد.
سرپرست فدراسیون ورزش های زورخانه ای، اضافه کرد: بعضی می گویند از زمانی که من آمدم همه را درفدراسیون کنار گذاشتم و فقط آبدارچی را نگه داشتم، در صورتی که من در فدراسیون فقط دبیر و یک کارمند خانم در کمیته آموزش را بخاطر این که دو نفر بودند و نیازی نبود، بنا بر مسائل اقتصادی کنار گذاشتم. بنده دست به ترکیب فدراسیون نزدم و تا زمانیکه نیاز نباشد اینکار را نخواهم کرد و از دوستان انتظار دارم اخبار کذب را منتشر نکنند. از همه کارمندان فدراسیون راضی ام و وظیفه دارم حمایت های لازم را داشته باشم، کما این که از همان ابتدا ی ورودم حمایت های لازم را از کارکنان فدراسیون بعمل آوردم و حقوق ها را سر موعد پرداخت کردم.
وی با قدردانی از حمایت وزیر ورزش و جوانان، اشاره کرد: از وزیر محترم ورزش تشکر می کنم که در همین چند ماه حضورم در فدراسیون رقمی در حدود یک میلیارد تومان به فدراسیون کمک مالی کردند. وقتی در ابتدای سال جدید خدمت ایشان رفتیم و برنامه هایمان را عرضه دادیم، ایشان هم محبت کردند و دستور دادند بودجه مورد نیاز ما را تأمین کردند و گفت "شما کار کنید، پشتیبانی از ما."از دکتر احمدی و خانم فرامرزیان هم که برنامه ها را حمایت و بودجه را تخصیص می دهند و همینطور از دکتر علی نژاد هم که از ما حمایت و پشتیبانی میکند هم تشکر می کنم.
باران چشمه در انتها اظهار داشت: بودجه ما همین سال جاری حدودا ۵ برابر شده است. هم از مجلس و هم وزارت ورزش در حال پیگیری هستیم و خوشبختانه اتفاقات خوبی برای پشتیبانی از ورزش های زورخانه ای افتاده است.
منبع:

1400/02/26
13:37:25
5.0 / 5
658
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد