دفاع شخصی
طباطبایی:

فدراسیون جهانی كاراته هیچ ظلمی در حق علیپور نكرد

فدراسیون جهانی كاراته هیچ ظلمی در حق علیپور نكرد

به گزارش دفاع شخصی رئیس فدراسیون کاراته اظهار داشت: فدراسیون جهانی با ملاک قرار دادن رنکینگ المپیک از دادن سهمیه قاره ای به رزیتا علیپور خودداری کرد.


سید حسن طباطبایی در گفتگو با ایسنا، درباره دلیلهای فدراسیون جهانی برای ندادن سهمیه قاره ای المپیک توکیو به رزیتا علیپور ملی پوش کاراته بانوان ایران، اظهار نمود: زمانیکه ما در پاریس در جریان این مساله قرار گرفتیم بلافاصله با مسئولان فدراسیون جهانی مذاکره کردیم و در ادامه نیز کتبا اعتراض خودرا نسبت به این تصمیم فدراسیون جهانی اعلام کردیم. فدراسیون جهانی نیز در پاسخ به ما ضمن تشریح دلیلهای قانونی عدم اعطای سهمیه المپیک به رزیتا علیپور، اعلام نمود علیپور به سبب این که در رنکینگ المپیکی پایین تر از حریف قزاق است، سهمیه المپیک را از دست داده است و جایگاه وی در رنکینگ قاره ای و جهانی ملاک اعطای سهمیه المپیک نبوده است.

وی ادامه داد: با این وجود در بازگشت به ایران جلسه ای را با حضور مسئولان کاروان ایران در المپیک برگزار کردیم و تمامی بندهای مربوط به پاسخ فدراسیون جهانی و شرایط اعطای سهمیه قاره ای را مورد بررسی قرار دادیم. کمیته ملی المپیک نیز کتبا به فدراسیون جهانی و کمیته بین المللی المپیک در این زمینه اعتراض کرد که اینبار نیز فدراسیون جهانی پاسخ مشابه خودرا بار دیگر به فدراسیون کاراته، کمیته المپیک و IOC ارسال کرد و حتی از چرایی ارسال نامه های مختلف از طرف ایران در این زمینه ابراز تعجب کرد.

رئیس فدراسیون کاراته، اشاره کرد: ما تلاش خودرا برای تجدید نظر فدراسیون جهانی در تصمیم خود انجام دادیم اما در هر صورت فدراسیون جهانی برمبنای قوانین مشخصی که دارد باتوجه به رنکینگ المپیکی ورزشکاران، سهمیه قاره ای را به ورزشکار قزاق اختصاص داد و رزیتا علیپور با وجود شایستگی فرصت حضور در المپیک را از دست داد.


طباطبایی درباره برخی انتقادات مطرح شده دراینباره اظهار نمود: ما اگر می خواستیم علیپور به المپیک نرود، او را به ۲۰ کاراته وان اعزام نمی کردیم و همه گونه حمایت را همانند دیگر ملی پوشان از وی انجام نمی دادیم. پس چرا او را به مسابقات پاریس فرستادیم؟ متاسفانه عده ای موضوع را وارونه جلوه می دهند. خانم علیپور با بدشانسی به المپیک نرفت. راه یابی به المپیک سخت و دشوار است. مگر عباسعلی و بهمنیار یا گنج زاده به آسانی المپیکی شدند؟

رئیس فدراسیون کاراته افزود: برخی خودشان را کارشناس تر، مربی تر و دلسوزتر می دانند در حالی که برد و باخت یک موضوع عادی در دنیای ورزش است و بسیاری از ورزشکاران با وجود شایستگی به اهداف خود نرسیده اند. تمام تلاش ما، کادر فنی و علیپور این بود که وی المپیکی شود اما متاسفانه او به سهمیه المپیک نرسید.

وی در پاسخ به این پرسش که پس با این اوصاف معتقد می باشد فدراسیون جهانی برمبنای قانون عمل کرده و ظلمی در حق علیپور صورت نگرفته است، اشاره کرد: به هیچ عنوان فدراسیون جهانی کاراته در حق علیپور ظلمی نکرده و مطابق با قوانین خود رفتار کرده است.

طباطبایی در پاسخ به این پرسش که باتوجه به پیگیری های گوناگون فدراسیون و کمیته ملی المپیک از IOC، آیا نگرانی بابت تلافی احتمالی فدراسیون جهانی در قبال نمایندگان ایران وجود دارد یا خیر، اظهار داشت: اصلا چنین نگاهی ندارم. نمایندگان ما همیشه در سخت ترین شرایط دیپلماسی مدیریتی فدراسیون جهانی با ایران، به نتایج خوبی رسیدند. در رقابت های جهانی ۲۰۱۴ برمن آلمان در حالی که بیشترین تنش را با فدراسیون جهانی داشتیم، تیم ما برای نخستین بار قهرمان جهان شد. بدین سبب هیچ نگرانی از این بابت وجود ندارد و مکاتبات یا اعتراض درباه مسائل مختلف امری طبیعی شمرده می شود.

رئیس فدراسیون کاراته، درباره حضور ۳ نماینده ایران در المپیک توکیو، اظهار داشت: می توانستیم با سهمیه کامل عازم توکیو شویم و بچه های ما این شایستگی را داشتند. متاسفانه اشتباه سهوی از طرف عسگری رخ داد و ما یک سهمیه را از دست دادیم. من واقعا نگران شرایط روحی او هستم و حکم یک سال محرومیت بجای ۴ سال محرومیت فدراسیون جهانی نشان داد اشتباه این ورزشکار با اخلاق ما سهوی بوده است. قول می دهم همین تیم ۳ نفره ما در المپیک شایستگی کسب خوشرنگ ترین مدال ها را دارد. این ظرفیت وجود دارد و بچه ها اگر خودشان باشند می توانند بهترین نمایش را داشته باشند.

وی افزود: المپیک بزرگترین رویداد ورزشی جهان است. کاراته برای نخستین بار در المپیک حضور دارد و واقعا روزهای حساسی را سپری می نماییم. با تمام مشکلات ومعضلاتی که بوجود آمده، حمایت جامعه کاراته از نمایندگان ایران در المپیک بسیار عالی است و با این انرژی های مثبت و همدلی به وجود آمده امیدوارم شاهد موفقیت کاراته و در مجموع کاروان ورزش ایران در المپیک باشیم. از رسانه ها و جامعه بزرگ کاراته بخاطر همدلی و همراهی ارزشمندشان صمیمانه قدردانی می کنم.

رئیس فدراسیون کاراته درباره نحوه انتخاب ملی پوشان ایران در رقابت های قهرمانی جهان نیز اشاره کرد: برنامه ای را سازمان تیم های ملی درباب انتخابی تیم های ملی به اتفاق سرمربیان تیم ملی نوشته اند که تا یکی دو روز آینده اعلام می شود. مشکلات کرونا موجب شد چند بار انتخابی تیم های ملی به تعویق بیفتد. فاصله مسابقات جهانی با المپیک اندک است و به شکلی برنامه ریزی کردیم بعد از المپیک شاهد شرایط جدیدی در تیم های ملی در رده های سنی مختلف باشیم.

طباطبایی در آخر اظهار داشت: اصلی ترین ملاک ما رعایت عدالت برای رقابت های جهانی است و امیدوارم با برگزاری رقابت های انتخابی در این راه گام برداریم.

منبع:

1400/04/24
11:56:38
5.0 / 5
915
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد