دفاع شخصی
دبیر:

برای المپیك تیم های خوبی داریم اما ایده آل من نیستند

برای المپیك تیم های خوبی داریم اما ایده آل من نیستند

رئیس فدراسیون کشتی اظهار داشت: تیم های خوبی برای حضور در المپیک داریم اما این تیم ها ایده آل من نیستند.به گزارش دفاع شخصی به نقل از ایسنا، علیرضا دبیر درباره مقایسه امکانات دوران قهرمانی اش و امکانات حال حاضر کشتی ایران، اظهار داشت: همه اینها کار خداست و این واقعیتی است که من به آن باور دارم ولی در هیچ دوره ای حداقل من از سال ۶۷ را به یاد دارم، چنین شرایطی نبوده و ان شاءالله که بچه ها توانسته باشند استفاده کنند. ما درختی کاشته ایم و نسل های بعد هم از سایه اش استفاده می نمایند. کشتی در دنیا جزو چند کشور برتر است، بنا بر این حق کشتی و شأن کشتی گیران همین است. این وضع موجب می شود در بعد اخلاقی و معنوی هم بالا باشیم. امیدواریم این شرایط در عملکرد بچه ها هم تاثیر داشته باشد.

وی افزود: دیدم بچه های فرنگی درحال بازی های کامپیوتری در خانه کشتی هستند، البته ما قبلا کتاب می خواندیم اما باتوجه به شرایط قرنطینه که تیم نمی تواند از اردو بیرون رود، بچه ها باید یک جوری سرگرم شوند که الحمدالله شرایطش اینجا فراهم گشته است.

وی در پاسخ به این پرسش که کرونا برای کشتی فرصت بود یا تهدید؟ اشاره کرد: اساسا اول تهدید بود. ۴-۵ ماه همه چیز تعطیل شد و نمی دانستیم باید چه کار نماییم. وقتی تصمیم گرفتیم لیگ را راه اندازی نماییم نزدیکانم به من می گفتند یکی می میرد و گردن تو می افتد، واقعا کرونا در آن زمان هیولایی بود ولی حالا ترس مردم ریخته، حدودا ۷۰۰- ۸۰۰ نفر در لیگ آمدند و رفتند، چند نفر هم کرونا گرفتند اما نه در لیگ، مربیان ما هم گرفتند. استارت کشتی را از آنجا زدند، پس از ۱۶-۱۷ اردو که برگزار کردیم نمی گویم از رقبایمان عقبیم یا جلو اما در مقایسه با این مساله که آنها زودتر از ما به واکسن دسترسی پیدا کردند، ما زود شروع کردیم. خوشحالم که هیچ کسی نمی تواند بگوید حق من را ندادند و یا در چرخه نبودم، یکی از بی حاشیه ترین انتخابی های ۶۰-۷۰ سال اخیر در المپیک ها را داشتیم، در صورتیکه همیشه در مورد انتخاب ها صحبت بوده است.

دبیر اضافه کرد: کارمان دشوار است. المپیک حداقل ۴ تا ۸ سال وقت می خواهد. من چند روز پیش سر تمرین رفتم، یکی از جوان ها را دیدم و گفتم باید در چه وزنی انتخابی بدهد. برمبنای نوع برنامه ریزی این حرف را زدم. مشخص است که ما برنامه داریم. تیم عالی است ولی تیم ایده آل من نیست، تیم ایده آل من این است که ۶ کشتی گیر مثل روسیه داشته باشیم. تیمش را نگاه کنید. تیمی که من دوست دارم، تیم ۹۶ آتلانتاست یا تیم سیدنی که از ۷ وزنش، ۶ نفر شانس مدال هستند. می شود با زحمت و تلاش به این مهم رسید. باید در کشور دور بزنیم که تیم ملی ما قوی باشد.

وی با اشاره به هزینه های بالای برگزاری اردوهای تیم ملی، اظهار داشت: تا همین روز گذشته که تیم آزاد نوجوانان مان هم در اردو بود، ما نزدیک به ۱۸۰-۱۹۰ نفر را هر وعده غذا می دادیم. تیم های نوجوانان آزاد و فرنگی، جوانان آزاد و فرنگی، تیم ترکیه، تیم های بزرگسالان آزاد و فرنگی المپیکی و جهانی. اینها هزینه زیادی دارد.

قهرمان المپیک ۲۰۰۰ سیدنی با اعلان اینکه کسب نتیجه تیم های ملی نوجوانان در اولویت فدراسیون نیست، اشاره کرد: روز گذشته سر تمرین نوجوانان هم گفتم که برای من نتیجه در این رده سنی مهم نیست. چون باور دارم رده نونهالان و نوجوانان یک شو است و باید آنها را برای بزرگسالان آماده نماییم. اگر به این قهرمانانمان در رده سنی بزرگسالان، در نوجوانان فشار آورده می شد، مدال نمی گرفتند. یکسری مربی نامرد و ناکاربلد در رده های سنی نوجوانان و جوانان فشار می آورند که خودشان را مطرح کنند. به این شکل بچه ها را از بین می برند و به بزرگسالان نمی رسند. یکی از باشگاه های تهران که در این رده ها ادعا دارد، بیشترین وزن کم کردن مال آنجاست. بچه نباید ۴-۵ کیلو کم می کند، آینده آن بچه را از بین می برند و دیگر در ۱۷-۱۸ سالگی انگیزه ندارد. ما در نونهالان و نوجوانان باید راه را نشان داده و فن به بچه یاد دهیم. دست من بود تیم را به نوجوانان جهان نمی فرستادم.

رئیس فدراسیون کشتی افزود: در مورد این که چه چیزی موجب عقب افتادن کشتی ما می شود، چند بار گفتم، اینقدر می گویم تا همه متوجه آن شوند. یکی هیات های وقت نگذار استانها و دیگری مربیان بی سواد از نظر فنی، اینها موجب عقب ماندن کشتی هستند. من توقعم از انستیتو خیلی بیشتر از این است.

دبیر با اشاره مجدد به این که کشتی دارای دو بخش مجزای آزاد و فرنگی است، اشاره کرد: با لالوویچ صحبت می کردیم، تشکر کرد که اینقدر آزاد و فرنگی را کنار هم خوب جلو می بریم. کشتی، کشتی است، ما یکی هستیم ولی واقعیت این است که بسکتبال یا والیبال آزاد و فرنگی ندارند، یک تیم در رده های نوجوانان، جوانان و بزرگسالان دارند اما کشتی تیم های نونهالان، نوجوانان، جوانان، امید و بزرگسالان در هر دو بخش آزاد و فرنگی داریم. روز گذشته تیم نوجوانان ما به مجارستان رفته، خیلی دست پایین گرفتیم، ۴۲ نفر اعزام می شوند. ۶۰ هزار یورو غیر از هزینه بلیت، پول ثبت نام آنها شده است. تا الان وزارت و کمیته المپیک هم کمک کردند اما کافی نیست.

دبیر اظهار داشت: با طالقانی جلسه هیات رئیسه داشتیم گزارشی از کارت ملی کشتی گیران ارائه دادم. قبلا من گفتم جمعیت کشتی ۵۰ هزار نفر شده ولی حالا پس از ثبت نامه در سامانه کارت ملی کشتی، مجموع کشتی گیر، داور و مربی ۳۰ هزار نفر شده اند. یعنی همان عددی که من قبلا گفتم هم نیستند و این خیلی خطرناکست. اگر می خواهیم کشتی را توسعه بدهیم بودجه مهم می باشد. امسال به ۱۱ هیات ورزشی فعال تر ۶۵۰ میلیون کمک کردیم تا آخر سال هم تا همین سقف به هیات های فعال می دهیم.آنها هم که خوب کار نکردند جور دیگر در خدمت شان هستیم!

رئیس فدراسیون کشتی که ششم مرداد راهی توکیو می شود، در پاسخ به این سوالی در مورد چرخه جهانی و این که آیا همین کادرفنی تا جهانی نروژ ادامه می دهند، اشاره کرد: در مورد جهانی نروژ، جام تختی را برگزار کردیم تمام موجودیت کشتی ایران وسط آمد و بلافاصله مسابقات وهبی امره و یاشاردوغوی ترکیه را داشتیم. تیم به جام علی یف رفت. خود المپیک یک دور دیگر از چرخه است. جوانان جهان هم یکی از رویداد های ماست. یک انتخابی هم ۱۲ یا ۱۴ شهریور در تهران است که مشخص می شود چه کسانی به جهانی می روند. برای نخستین بار همه تکلیف شان را می دانند، طبق وعده ام هیچ کسی غیر از حضور در انتخابی به مسابقه نمی رود و به این مسئله پایبند بودم. در وضعیت کرونا این چرخه را دنبال کردیم، همان موجودیتی که در لیگ داشتیم، وارد چرخه شد، جز سه نفر همه باختند ولی این شانس به آنها داده شد که باردیگر بیایند. بنا گفت ۴-۵ روز پس از المپیک اردوی نروژ آغاز می شود و منتظر اعلام غلام محمدی هم هستیم. یک طرف ما هستیم و یک طرف هم دوستان. اساسا پس از المپیک برنامه داریم، برنامه حداقل سه ساله تا المپیک ۲۰۲۴ هست.

دبیر نگاه غیرالمپیکی ورزش ایران را مشکل اصلی دانست و اظهار داشت: دید ما باید المپیکی محور باشد. خیلی آدم ها در ورزش ما با گول زدن مردم یک موفقیت کوچک را بزرگ جلو داده اند، در صورتیکه در کشتی آسیایی و جام جهانی برای ما آورده ندارد، رسانه و همه کارشناسان هم باید با این مساله کنار بیایند که تیم درجه چندم به آسیایی و جام جهانی بفرستیم چون نگاه المپیکی است.

وی در آخر حضور در برنامه دایره طلایی، اظهار داشت: کشتی ما ظرفیت ۴-۵ مدال طلا در برنامه ۷-۸ ساله را دارد، این ظرفیت را در آزاد و فرنگی داریم. از وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک ممنونم انصافا هر چه در توان شان بود، کمک کردند. از جامعه کشتی و کارشناسان هم که روحیه دادند، ممنونم. منتقد با بدنظر فرق دارد، امیدوارم خدا کمک نماید. ما مامور به وظیفه ایم، آدمی که خوب وظیفه اش را انجام دهد خدا در نتیجه کمکش می کند.
1400/04/28
19:45:50
5.0 / 5
1134
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد