دفاع شخصی
گنج زاده چطور به توكیو رفت؟

روایت جدید از لطمه دیدگی قهرمان المپیک

روایت جدید از لطمه دیدگی قهرمان المپیک

کاراته کای ملی پوش کشورمان در حالی به نشان طلای المپیک دست پیدا کرد که با شکستگی کف دست راهی توکیو شده بود.به گزارش دفاع شخصی به نقل از مهر، سجاد گنج زاده نماینده کاراته ایران در بازی های المپیک توکیو در وزن ۷۵+ کیلوگرم، شنبه ۱۶ مردادماه کار خودرا با برتری ۳ بر یک مقابل «ایوان کوویچ» از کرواسی شروع کرد و سپس در مبارزه با «طارق حمدی» عربستانی به تساوی رسید. سجاد در سومین دیدار هم «برایان ایر» از آمریکا را ۶ بر صفر از پیش رو برداشت. وی در آخرین مبارزه مرحله مقدماتی خود به دیدار «دانیل گایسینسکی» از کانادا رفت و در نهایت با کسب پیروزی ۲ بر یک راهی مرحله نیمه نهایی شد.
گنج زاده در این مرحله دست به کار بزرگی زد و برابر «آکتاش» ترکیه ای و یکی از بهترین سنگین وزن های کاراته دنیا به برتری دست یافت و راهی مبارزه پایانی شد. وی در مبارزه برای کسب مدال طلا در صورتیکه ۴ بر یک از حریف عربستانی عقب بود، با ضربه رقیب که از طرف داوران خلاف مقرارت تشخیص داده شد، به پیروزی دست یافت و به نشان طلا دست پیدا کرد.
بعد از اختتام این رقابتها از طرف سید شهرام هروی و خود این کاراته کا اعلام گردید با لطمه دیدگی شدید در مسابقات شرکت و موفق به کسب این عنوان با ارزش شده است.
دکتر محمد نصر فیزیوتراپیست معالج گنج زاده در این مورد به خبرنگار مهر اظهار داشت: چهارشنبه ششم مردادماه و دقیقاً نزدیک به ۴۸ ساعت پیش از پرواز تیم ملی کاراته به توکیو، گنج زاده به همراه هروی به ما مراجعه کردند که وی از ناحیه دست چپ احساس درد شدید داشت. بلافاصله کارهای مربوط به تشخیص انجام و در رادیوگرافی مشخص شد که در حین تمرین و در زمان برخوردها، انگشت چهارم از دست چپ گرفتار شکستگی گشته، که در اصطلاح پزشکی به آن «شکستگی شفت متاکارپال چهارم» می گویند یعنی استخوان چهارم کف دست کاملاً دو تکه شده بود.

دکتر محمد نصر و سجاد گنج زاده
وی افزود: زمان نداشتیم و باید خیلی زود کارهای درمانی را شروع می کردیم و از همان زمان تا ساعاتی پیش از پرواز تیم، سجاد کارهای فیزیوتراپی را پیگیری کرد. کار مهم دیگری که ما انجام دادیم، جلوگیری از رسانه ای شدن این مساله بود چونکه ممکن بود رقبا متوجه شده و از این مساله به سود خود استفاده کنند. در حقیقت فقط من، سرمربی تیم ملی و رییس فدراسیون از موضوع باخبر بودیم. آموزش های لازم نیز به گنج زاده داده شد تا در فاصله حضور در توکیو و شروع مسابقات، چه کارهایی انجام دهد. البته که با تیم پزشکی مستقر در دهکده بازی ها هماهنگی های لازم صورت گرفت و در دهکده بازی ها همکار فیزیوتراپیست در دو نوبت روزانه به سجاد خدمات فیزیوتراپی ارائه می کرد.
پزشک معالج گنج زاده در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: قرار بود روز مسابقه با تزریق مُسکن وارد مسابقات شود، ولی گنج زاده اجازه چنین کاری را نداد. وی در تمام طول مسابقات خود با درد شدید مبارزه کرد و غیرت به خرج داد و با وجود آنکه این لطمه دیدگی روی کار فنی، اجرای برخی تکنیک ها و مانورها و حتی دفاع تأثیر مستقیم داشت، ولی این قهرمان واقعاً دست به کار بزرگی زد و معتقدم کسب مدال طلا آن هم در رویداد مهمی چون المپیک با این شرایط لطمه دیدگی کاری خارق العاده بود که شاید فقط از کاراته کای با انگیزه ای چون گنج زاده بر می آید.
دکتر نصر در مورد ادامه کار درمان اظهار داشت: با چند تن از اساتید مطرح ارتوپدی دانشگاه های علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی درباره سجاد مشورت کرده ایم و آنها مدارک پزشکی را مورد مطالعه قرار داده و سجاد را معاینه کرده اند، در نهایت طی چند روز آینده درباب این که چه کاری برای بهبودی کامل او انجام دهیم به جمع بندی رسیده و تصمیم نهایی اتخاذ خواهد شد.
وی در آخر اظهار داشت: در صورت نیاز به جراحی سجاد می تواند پس از ۴ هفته کارهای فیزیوتراپی را شروع و همزمان تمرینات فنی را نیز پیگیری کند و برای حضور در برنامه هایی که از طرف کادر فنی تدارک دیده شده شرکت نماید. البته که به امید خدا برای حضور در مسابقات قهرمانی جهان نیز مشکلی نخواهد داشت.

1400/05/26
16:24:13
5.0 / 5
1058
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد