دفاع شخصی

ورزشکار سالاری بلای جان کاراته ایران

ورزشکار سالاری بلای جان کاراته ایران

به گزارش دفاع شخصی تکرار اتفاقات تلخ مرحله نهایی انتخابی تیم ملی کاراته، هر چند با اخراج ۳ کاراته کا از مسابقات همراه بود، اما برخورد قاطع فدراسیون برای ریشه کن شدن این بد اخلاقی ها را می طلبد.


به گزارش دفاع شخصی به نقل از ایسنا، رقابت های مرحله نهایی انتخابی تیم ملی کاراته روز چهارشنبه در سالن کبگانیان تهران برگزار شد و در نهایت با اتفاقات و حواشی تلخ به پایان رسید.
اولین اتفاق تلخ در جریان مبارزه بهمن عسگری یکی از چهره های شاخص و با اخلاق کاراته ایران بعد از برتری مقابل علیرضا حیدری رقم خورد، حیدری بعد از شکست برابر عسگری در انتقاد به عملکرد داوران به سمت کادر فنی تیم ملی رفت و شدیدا به آنها بابت این اتفاق و به گمان خود قربانی شدن عدالت اعتراض کرد!
با ورود پدر این کاراته کای جوان که مربیگری وی را هم بر عهده دارد، انتقاد حیدری شدت بیشتری گرفت و او با فریاد و متهم کردن کادر فنی به جانبداری از عسگری، در نهایت به بیرون سالن هدایت و با رای داوران از مسابقات اخراج شد.
دومین اخراجی این رقابت ها، در وزن ۷۵- کیلوگرم رخ داد، جاییکه سامان عدالتی کاراته کای جوان و با آتیه ایران بعد از پیروزی قاطع مقابل علی اصغر آسیابری با نتیجه قاطع ۱۵ بر ۶، در دومین مبارزه مقابل مهدی شهگل ۶ بر ۵ شکست خورد و در شرایطی که می توانست در ادامه رقابت ها شانس زیادی برای رسیدن به تیم ملی داشته باشد، به نشانه اعتراض با مشت بر روی تاتامی کوبید تا او هم با رای داوران شیکاک شود و دومین اخراجی این رقابت ها نام بگیرد. بعد از این اتفاق درخواست و گریه های مکرر عدالتی برای بخشش و بازگشت به مسابقات راه به جایی نبرد تا ماه ها زحمت او برای رسیدن به تیم ملی به سادگی هدر برود. در نهایت آسیابری با این اتفاق بعنوان ملی پوش این وزن انتخاب گردید.
اما یکی دیگر از حوادث تلخ این مسابقات از جانب مجید حسن نیا ملی پوش با تجربه کاراته ایران رقم خورد، حسن نیا بعد از شکست مقابل علی مسکینی در وزن ۶۰- کیلوگرم، به علت اعتراض شدید به کادر فنی تیم ملی و قضاوت داوران، از مسابقات اخراج شد و در صورتی که علیرغم این شکست می توانست ملی پوش این وزن باشد، با رفتاری غیر حرفه ای فرصت رسیدن به تیم ملی را از دست داد.
هر چند قرار دادن نمایشگر بزرگ در سالن مسابقات و حضور تماشاگران و رسانه ها بر خلاف انتخابی تیم ملی تکواندو، از موارد مثبت این دوره از رقابت ها با هدف رعایت عدالت و شفاف سازی تصمیمات داوران، صورت گرفت، اما با این وجود نحوه قضاوت داوران هم در حواشی رخ داده بدون تأثیر نبود، بعنوان مثال در شرایطی که جمشید زند رئیس کمیته داوران فدراسیون کاراته هم از ابتدا تا پایان در کنار تاتامی حضور داشت، وی در گفتگو با ایسنا اعلام نمود ضربه بحث بر انگیز بهمن عسگری به علیرضا حیدری را حتی از راه ویدئو چک ندیده و در صورت اشتباه داوران به آنها تذکر خواهد داد!
سید شهرام هروی سرمربی تیم ملی کاراته هم به همراه دیگر اعضای کادرش، به دقت مسابقات را زیر نظر داشتند و علیرغم این که هیچ نقشی در نحوه قضاوت داوران نداشت، هر چند بارها مورد انتقاد نابجای نفرات اخراجی قرار گرفت اما نه تنها واکنش تندی به این انتقادات نداشت، بلکه بارها با شاگردان معترض خود صحبت کرد تا آنها را از بروز رفتارهای هیجانی و غیرمنطقی بعد از باخت دور کند.
با عنایت به اتفاقات تلخ آبان سال قبل در جریان انتخابی تیم ملی کاراته، انتظار می رود برخورد قاطع کمیته داوران با متخلفان در جریان رقابت های حساس انتخابی اوزان ۸۴- و ۸۴+ کیلوگرم که مقرر است ۵ تیر برگزار شود، ادامه داشته باشد و با متخلفان احتمالی بدون در نظر گرفتن جایگاه و مدال هایشان برخورد شود، در غیر اینصورت، این مورد می تواند حواشی زیادی را برای کمیته داوران فدراسیون کاراته به دنبال داشته باشد.
از کمیته انضباطی فدراسیون کاراته هم انتظار می رود به دقت اتفاقات انتخابی تیم ملی را مورد بررسی قرار دهد و ضمن برخورد با متخلفان، زمینه ریشه کن شدن این اتفاقات تلخ که سبب وارد شدن خدشه به اعتبار کاراته ایران شده است را از بین ببرد.1401/03/29
13:36:54
5.0 / 5
468
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان دفاع شخصی
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد