دفاع شخصی
سنگین وزنها فراموش نشوند؛

اردوی بانوان همچنان به تاخیر می افتد

اردوی بانوان همچنان به تاخیر می افتد

به گزارش دفاع شخصی بعد از تاخیر در شروع تمرینات تیم ملی بانوان به علت مثبت شدن تست كرونای سرمربی و یك عضو این تیم سرانجام روز گذشته ۱۵ آذرماه برای آغاز این اردو تعیین شد.به گزارش دفاع شخصی به نقل از مهر، رئیس فدراسیون جهانی تکواندو دوشنبه گذشته در جلسه آنلاین خود با رؤسای اتحادیه های قاره ای از برگزاری مسابقات انتخابی المپیک در دو قاره آسیا و اروپا پیش از ماه می خبرداد. یعنی این دو قاره حداکثر تا ۱۱ اردیبهشت ماه فرصت دارند تکلیف سهمیه های المپیکی خویش را مشخص کنند.
این رقابتها از آن جهت برای تکواندو ایران حائز اهمیت می باشد که باید در بخش بانوان به دنبال دو سهمیه قاره ای باشد. به همین دلیل هم قرار بود اردوی آماده سازی این تیم از ۲۸ مهرماه تشکیل گردد که به سبب مثبت شدن تست کرونای مهرو کمرانی سرمربی و یک عضو این تیم به زمان دیگری موکول شد. در شرایطی که هر دو این نفرات بعد از پشت سر گذاشتن دوران قرنطینه و منفی شدن تست دوم کرونا، می توانند به تمرینات بازگردند، فدراسیون در آغاز این اردوها تعلل کرد.
روز گذشته جلسه کادر فنی تیم های ملی با رئیس فدراسیون تعیین تاریخ ۱۵ آذرماه برای شروع این تمرینات را به دنبال داشت. یعنی درست آخر زمان دو هفته ای محدودیت های شدید بهداشتی برای مبارزه با کرونا که از جانب دولت وضع خواهد شد.
اگر فرض را بر این قرار دهیم که فدراسیون جهانی تاریخ رقابتهای انتخابی المپیک در قاره آسیا را پیش از ماه may یعنی فروردین ماه اعلام نماید، کادر فنی در خوشبینانه ترین حالت چیزی نزدیک به ۱۲۰ روز برای آماده سازی تیم دو نفره خود زمان در اختیار دارند.
مهرو کمرانی سرمربی تیم ملی بانوان اعلام نموده که در دو وزن اول و دوم، یعنی ۴۹- و ۵۷- کیلوگرم به دنبال کسب سهمیه است. آیا در طول این مدت محدود تیمی که نفرات خویش را هنوز نشناخته و انتخابی ها را برگزار نکرده می توان انتظار سهمیه داشت؟
نکته بسیار مهم دیگر اینکه بنظر می رسد کمیته فنی فدراسیون تکواندو در مورد اوزان انتخابی بانوان و حتی نفرات دعوت شده باید وارد عمل شده و در جلسه ای با حضور اساتید نام آشنا یک مرتبه دیگر پتانسیل اوزان داخلی، نفرات کسب سهمیه کرده از کشورهای قدرتمند آسیا چون کره و چین، نفرات شاخص سایر کشورها و … مورد بررسی دقیق تر قرار گیرد.

کادر فنی تیم ملی بانوان از غزل سلطانی و مهلا مؤمن زاده در وزن ۴۹- کیلوگرم، ناهید کیانی و یلدا ولی نژاد در وزن ۵۷- کیلوگرم دعوت کرده تا در اردوها حاضر شوند. قبل از این خبرگزاری مهر در مطلبی کامل در مورد شرایط این دو وزن به تفصیل پرداخته و با ذکر علل مختلف و البته با ملحوظ نظر قراردادن نظر کارشناسان امر، عنوان نمود که ناهید کیانی بهترین گزینه برای وزن ۴۹- کیلوگرم است و او نه تنها می تواند سهمیه در این وزن بگیرد، بلکه توانایی رسیدن به سکوی المپیک را هم دارد. با این وجود کادر فنی بانوان اصرار بر حضور وی در وزن ۵۷- کیلوگرم دارند و مشخص نیست این اصرار بر مبنای کدام دلیل است.
اما اینکه چرا تصمیم گیرندگان تکواندو در بخش بانوان به سنگین وزن ها توجه ندارند خود جای سوال دارد. بعنوان مثال در وزن ۶۷+ کیلوگرم چین سهمیه المپیک گرفته و کره جنوبی هم نماینده ای ندارد. دیگر کشورهای قاره کهن هم تکواندوکار شناخته شده ای در این وزن ندارند. «کنزل دنیز» قزاقستانی با ۲۹ سال سن و «اسیپووا» ازبکستانی شاخص ترین تکواندوکاران این وزن هستند که هر کدام چندین بار برابر نمایندگان کشورمان مبارزه کرده و برد و باختی هایی داشته اند.
معمولاً در رقابتهای قاره ای کسب سهمیه المپیک در این وزن بین چهار تا هشت شرکت کننده حضور دارند که به سادگی می توان سهمیه المپیک به دست آورد. بعنوان مثال در مسابقات انتخابی بازی های المپیک ۲۰۰۸ تنها سه نفر در وزن ۶۷+ کیلوگرم حضور داشتند. و باتوجه به رنکینگ تکواندوکاران و شرایط فنی از یک سو و حضور کم تعداد مدعیان کسب سهمیه در این وزن به جرأت می توان اظهار داشت که اعزام نکردن نماینده در این وزن به معنای از دست دادن سهمیه قطعی است.
اکرم خدابنده و زهرا پوراسماعیل بهترین سنگین وزن های فعلی هستند که هر کدام توانایی کسب سهمیه در این وزن را دارند و کادر فنی تیم ملی می بایست با دقت نظر بیشتری در مورد انتخاب دو وزن مورد نظر اقدام نماید.


منبع:

1399/08/29
12:13:31
5.0 / 5
1082
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد