دفاع شخصی
كوروش باقری:

حذف از المپیك میخ آخر را بر تابوت وزنه برداری ایران می زند

حذف از المپیك میخ آخر را بر تابوت وزنه برداری ایران می زند

دفاع شخصی: کرمانشاه حدود یکسالی می شود که آشفتگی به وزنه برداری جهان رخنه کرده است. رشته ای ریشه دار که حدود یکصد سالی است با اقتدار در مسابقات المپیک حضور دارد و طرفدارانش هم در سطح دنیا کم نیستند.


پایه های قدرت فدراسیون جهانی وزنه برداری از سال قبل که دوپینگ گسترده ای در زمان "تاماش آیان" در آن افشا شد به لرزه درآمد و بعد از آن بود که کمیته بین المللی المپیک خواهان ایجاد تغییراتی در فرهنگ و مدیریت حاکم بر این فدراسیون شد.
" وزنه برداری با محرومیت از المپیک ۲۰۲۴ پاریس روبرو است مگر اینکه نگرانی هایی که مربوط به مدیریت آن وجود دارد را برطرف کند." این آخرین اظهار نظر توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک در ارتباط با وزنه برداری است، اظهار نظری که نشان میدهد خطر حذف از المپیک بیخ گوش وزنه برداری رسیده و فدراسیون های قدرتمند این رشته در دنیا باید فکری برای نجات آن از این تهدید جدی کنند.
در این خصوص سرمربی سابق تیم ملی وزنه برداری ایران معتقد می باشد، منفعت طلبی عده ای در فدراسیون جهانی، وزنه برداری دنیا را به این روز انداخته است.
کوروش باقری در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: اتفاقی که از مدت ها پیش در فدراسیون جهانی شاهد آن هستیم به این علت است که عده ای در این فدراسیون بدنبال منافع شخصی خودشان هستند و همین مسائل سبب شده تا کمیته بین المللی المپیک نسبت به این مسئله حساس شود و این احساس را داشته باشد که نیاز است تغییراتی در این فدراسیون رخ دهد.
وی اشاره کرد: فکر می کنم این تغییرات لازم و لازم است و کشورهای دیگر هم اگر می خواهند جایگاه وزنه برداری حفظ شود باید با کمیته بین المللی المپیک همراهی کنند.
سرمربی سابق تیم ملی وزنه برداری اضافه کرد: هرچند تاماش آیان بعد از افشای دوپینگ سیستماتیک از ریاست فدراسیون جهانی وزنه برداری برداشته شد، اما هنوز اطرافیان او با قدرت باقی مانده اند و برای حفظ جایگاه خود تغییراتی که مطابق میل کمیته بین المللی المپیک باشد را اجرا نمی کنند و همین مسائل حساسیت کمیته بین المللی المپیک را بیشتر کرده است.
وی اشاره کرد: برای حفظ وزنه برداری در رقابت های المپیک همراهی و همکاری بیشتر فدراسیون های ملی دنیا لازم است و اینکه افرادی که در فدراسیون جهانی هم هستند از اعمال نفوذها دست بردارند و گروهی مدیریت این فدراسیون را برعهده بگیرند که خودشان از بدنه وزنه برداری باشند و اولویت و دغدغه خودرا وزنه برداری بدانند.
باقری در ادامه درباب حذف احتمالی وزنه بردای از المپیک هم اظهار داشت: اساسا حذف وزنه برداری از المپیک ضربه بزرگی به ورزش ایران خواهد زد، چونکه بخش بزرگی از موفقیت های ورزش کشور در رقابت های المپیک مرهون این رشته است و حالا هم که وزنه برداری بانوان راه اندازی شده، افق های بهتری برای این رشته می توان ترسیم کرد.
وی اشاره کرد: البته در وضعیت فعلی وزنه برداری ایران هم شرایط مساعدی ندارد و اگر این رشته از المپیک حذف شود، همین تعداد علاقمندانی هم که به سمت این رشته می آیند، به مرور از آن کنار می کشند و وزنه برداری ایران ضربه آخر را خیلی سنگین تر و مهلک تر خواهد خورد و میخ آخر را هم بر تابوت وزنه برداری ایران می زند.
دارنده مدال طلای مسابقات ۲۰۰۱ قهرمانی وزنه برداری جهان درباب نظر کمیته بین المللی المپیک در خصوص لزوم ایجاد تغییرات در وزنه برداری دنیا، عنوان کرد: وزنه برداری رشته ای است که از همان نخستین دوره برگزاری المپیک تا حالا در این رقابت ها حضور داشته و طی این سالها باوجود اینکه رشته ای سنتی است، اما خودش را با وجود ظهور رشته های نوپا حفظ نموده است.
وی ادامه داد: یکی از شاخصه های اصلی حضور یک ورزش در المپیک این است که مهارت در آن نقش داشته باشد، داوری آن توصیفی نباشد، قوانین و قواعد مشخصی داشته باشد و در دنیا فراگیر باشد که همه اینها را وزنه برداری دارد، البته طی این سالها تغییرات محسوسی هم در وزنه برداری دنیا رخ داده تا بتواند خودش را بروزتر کند.
باقری اشاره ای به شعار المپیک یعنی "بالاترین، سریعترین و قوی ترین" داشت و افزود: وزنه برداری مشخص کننده یکی از شعارهای اصلی المپیک یعنی قوی ترین است و این می تواند یک نقطه قوت بزرگ برای این رشته باشد که جایگاه خودرا همچنان در المپیک حفظ کند.
وی یادآورشد: همین طور باتوجه به اینکه از سال 2000 وزنه برداری بانوان به این مسابقات اضافه شده، برای همین تاحدودی به بهبود شرایط این رشته کمک کرده، اما به نظر می آید که سرعت تغییرات در وزنه برداری باید بیشتر بود.
منبع:

1399/12/28
13:54:50
0.0 / 5
812
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
دفاع شخصی self defense
self-defense.ir - مالکیت معنوی سایت دفاع شخصی متعلق به مالکین آن می باشد